Menu
FANZINE.cz

Audio: Martin Gilar pronásleduje Kláru přes půl vesmíru

Redakce

Redakce

22. 10. 2010

Vesmír, teorie, ženy, rodina, děti, vlastní ideály, povinnosti. Čemu dáme přednost? Co člověk obětuje kvůli čemu? Většinou vítězí rodina a sny a touhy jdou do háje. Melancholické ohlédnutí za životem obyčejného vědce nabízí Klára od Marina Gilara.

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Dobývání vesmíru je jedním z nejstarších motivů, které se ve sci-fi vyskytují. Martin Gilar napsal povídku s tím nejklasičtějším možným obsahem, ovšem na čtenáře jde od lesa a obaluje přibližování se ke hvězdám do příběhu jednoho zpočátku chudého vizionáře-inženýra.

Vše začíná jako povídka se sociální problematikou, aby se následně překlopila do ryzí vědecké sci-fi, ve které hledá autor způsob jak cestovat mezi hvězdami a nestrávit u toho pár generací na jedné lodi. Do toho se okolo něj motají dvě ženy, mezi kterými hlavní hrdina váhá.

logo Českého Rozhlasu Leonardo

Teprve až na konci vyjde najevo pointa, která změní chápání celého textu. Je smutný, melancholický a tak trochu věrně popisuje klasický lidský život se ztracenými ideály, od kterých člověk ustupuje, aby vůbec v lidské společnosti přežil. Na druhou stranu, povídka je neukončená. Pointa, i když mění chápání jinak ryze vědecké povídky, čtenáře nepřekvapí, jenom mu potvrdí to, co od začátku tušil, ale jinak nic. Otevřený konec nenechá čtenáře v mrazivé nejistotě, pouze jej přinutí pokývat hlavou nad neřešitelnou melancholií smutného hlavního hrdiny.

Povídka je lineární, a i když se během ní odehraje celý lidský život, není ani příliš ynamická. Oproti jiným kouskům vysílaným na stanici Leonardo, je Klára průměrnou záležitostí, která velice rychle zapadne, a skutečně si ji dvakrát pustí jen ti, kteří mají depresivní náladu a chtějí si ji ještě prohloubit.

Povídku Klára od Martina Gilara si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoli stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Martin Gilar pronásleduje Kláru přes půl vesmíru

Hide picture