Menu
FANZINE.cz

Audio: Pavel Červenka a jeho Umělec

Redakce

Redakce

30. 4. 2010

Český rozhlas Leonardo uvede toto pondělí ve svém pořadu Nula-Jednička povídku méně známého autora Pavla Červenky. Co stvořil jeho Umělec?

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Science fiction nemusí nutně vyprávět o libovolně vzdálené budoucnosti. Samozřejmě že odvěká touha lidstva po poznání toho, co by se mohlo stát, žene autory sci-fi stále dál, žánr jako takový se ale může podívat i do jiných časů. Tak například do vzdálené pravěké minulosti, kde ještě naši předkové vyrábějí z hlíny sošky svých ženských idolů.

Pavel Červenka se ve své krátké povídce Umělec, která soutěžila v Ceně Karla Čapka v roce 2006, podíval právě do prostředí pravěkých tvůrců Věstonické Venuše, známé to sošky. A představil nám minulost ne zrovna přívětivou – zjišťujeme, že kdysi bylo vlastně všechno jinak, než naši vědci zjistili. Družky lovců mamutů vypadaly docela jinak a podobizna domnělého sexuálního symbolu vznikla za výrazně odlišných podmínek.

Spíš než čím jiným je Umělec Jana Červenky, autora někomu známého ze sborníku Pěna dějin, hlavně krátkou hříčkou. Jak taky jinak, když je jeho téma vlastně úplně prosté a svou zápletku staví na jednom jediném dialogu. I přesto v něm ale každý (a nemusí být nějaký fundovaný scifista) najde úsměvnou karikaturu vzdálené minulosti i naší současnosti.

Povídku Umělec od Pavla Červenky si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Pavel Červenka a jeho Umělec

Hide picture