Menu
FANZINE.cz

Audio: Roman Splítek obalamutil Smrt a ta vrací úder

Redakce

Redakce

15. 10. 2010

Lidstvo má implantáty rádo, jsou sexy, jsou elegantní a jsou také nástrojem mnoha autorů sci-fi. Ovšem co se stane, když se to Smrti přestane líbit a má na to dokonce pomocníka? To uslyšíte v povídce.

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Člověk je od přírody slabý, ne příliš rychlý, silný, nemá moc dobré mimikry a jeden by se divil, jak dokázal lidský rod přežít. Už odnepaměti je lidským snem vylepšovat svá chatrná těla a být tak mocnější. Ostatně, děláme to i ve skutečnosti, ovšem v kyberpunkové povídce Romana Splítka, nazvané Smrt, to jde do extrémů.

Lidstvo se stalo na implantátech závislé. I ten nejdivočejší sen je možné splnit pomocí příslušného vylepšení. Vidění ve tmě, změna barvy kůže, třetí plíce a kam se ztratila lidskost? Autor povídky představuje svět bez lidí prostřednictvím posledního nevylepšeného člověka. Ukazuje na velice krátkém prostoru svět budoucnosti, který je děsivý. Lidstvo není již lidstvem a i z tak krátké chvíle popisu mrazí v zádech. To co se zdálo zpočátku dobré, se mění na zlé. A na vrcholku celé hory stojí problematická otázka nesmrtelnosti, kterou se zdá, lidstvo konečně vyřešilo. Ovšem co na to sama Smrt.

logo Českého Rozhlasu Leonardo

Roman Splítek elegantně řeší pomstu jak hlavního hrdiny, tak kostry obalené v temných hadrech s kosou v ruce. Vkládá nůž do ruky poslednímu člověku a zároveň staví vyvrcholení povídky na velice jednoduché pointě, která vychází z lidské pýchy a obrací dokonalé lidské implantáty proti jejich uživatelům. Těch deset minut si čtenář užije. I když text není doplněn žádnými efekty, ani tam být nemusí, rozhodně to bude velice příjemně strávený čas.

Povídku Smrt od Romana Splítka si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoli stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Roman Splítek obalamutil Smrt a ta vrací úder

Hide picture