Menu
FANZINE.cz
audioknihy

Audio: Urban hlídá holčičky v letadle a Rauschgoldová hraje na Dětské varhánky

Redakce

Redakce

30. 3. 2011

Dávejte si velký pozor na malé, vystrašené holčičky, které někdo posadí vedle vás do letadla. Ony totiž nikdy necestují samy. A o tom, že vědecký experiment strhne svět hudby více než pátá superstar, přesvědčí druhá povídka.

Rádio

Rádio, Foto: Petr Hortvík

Pavel Urban má na svědomí povídku Holčičky nelétají nikdy samy. Opět tu narazíte na bezejmenného hrdinu, který je pojmenován pouze počátečním písmenem, a stejně jako předchozí povídka Flétnista seshora má i tento počin hororový nádech, jejž mu dodává postava malé dívenky.

Dílko je krátké a od začátku slibuje napětí a příjemné mrazení v zádech. Malá holčička, velmi podezřelá panenka – už se těšíte, a pak nic. Autor sice povídku vyřešil s elegancí, jenže její účinek je slabší, než jaký jste očekávali. V úvodu vás autor dokáže i na malém prostoru namlsat, ale dále už se mu podobný kousek nepodaří, a přestože je povídka dotažena do konce, chybí jí ta finální třešnička na dortu, aby byla perfektní.

Máte-li rádi horor, přijdete si při poslechu na své. Dílko je sice krátké, ale slibuje dobře strávené čtyři minuty.

Hrát může každý. I na dětské varhánky

Scarlett Darth Zira Rauschgoldová se pustila do úplně jiných vod plných vysokého umění. Ve vědeckém ústavu se podařil vynikající objev. Sice omylem, ale tak už se velké věci stávají. Podivuhodný objev umí skládat dokonalou hudbu, která se všem moc líbí.

Povídka je co do obsahu krátká a autorka v ní prodlužuje odhalení pointy právě tak dlouho, aby byl posluchač správně napjatý a náležitě překvapený. Na doslovném bafnutí na čtenáře, pochopitelně ve vší počestnosti, jsou Dětské varhánky postavené. Dílko je napsané a zdramatizované velice sympaticky, a coby desetiminutovka poslechu představuje velmi dobře strávený čas. Jednoduchý a jasný závěr nevyžaduje od posluchače nic, než příjemné rozuzlení záhady, které povídku dobře uzavře.

Sci-fi povídky  si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře vždy v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných povídek, v němž najdete i Holčičky nelétají nikdy samy od Pavla Urbana a Dětské varhánky od Scarlett Rauschgoldové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Urban hlídá holčičky v letadle a Rauschgoldová hraje na Dětské varhánky

Hide picture