Menu
FANZINE.cz
Literatura

Audio: Výjimečně potrestaný Leoš Kyša sbírá popel a prach Pavla Obluka

Redakce

Redakce

5. 12. 2011

FOTO: HřbitovChtěli byste zavést trest smrti? Leoš Kyša vám ukáže, že jsou i mnohem rafinovanější metody, jak provinilce potrestat, i když to má své mouchy. Pavel Obluk posluchači předvede nový význam úsloví „Prach jsi a v prach se obrátíš“, které v době krematorií dostává zcela nový význam, o jehož nebezpečí vůbec netušíme.

Rádio

Rádio, Foto: Petr Hortvík

Profesionální boxer, který zabil svou manželku – zápletka velice fádní, kdyby nenásledoval výjimečný trest v podobě výměny osobnosti s obětí vraždy, která převezme tělo, a tak se jakoby nahradí. Povídka Výjimečný trest je krátká, rychlá a velice účinná ve své jednoduchosti. Pointa povídky, úplné vyhrocení, stojí na poslední větě, takže posluchač je až do konce na vážkách, jestli to tak skutečně je, či nikoli. Povídka je zdramatizovaná velice kvalitně, literární jazyk v podání Jaroslava Someše v posluchačích vzbuzuje dojem, že k nim mluví opravdový boxer, toho času obviněný z vraždy manželky.

Zároveň je třeba vypíchnout, že jména postav se podezřele podobají jménům osobností současné české fantastiky, takže tomu, kdo se v těchto kruzích pohybuje, tento aspekt povídky dodá sarkastický rozměr, protože pozná, jak si Leoš Kyša rýpnul do svých známých.

Výjimečný trest je příjemnou záležitostí, která potěší svou lehce stravitelnou tematikou a elegantně vyřešeným koncem. Právě ten povídku vystřelí na škále kvality hodně vysoko. Pro toho, kdo rád odhaduje konce detektivek, je Výjimečný trest jako stvořený, jelikož na konci bude překvapen o to příjemněji.

Prach jsi a v prach se obrátíš: po poslechu budete obcházet rozptylové loučky obloukem

Hřbitovy a nepokojní mrtví jsou starobylé kulisy mnoha hororů. Zaručená svědectví o výskytu duchů jen podporují spisovatelskou fantazii, která posunuje hranice duchařin dál a dál. Pavel Obluk oživuje nepokojné mrtvé do současné doby a na tomto aspektu staví také celou povídku.

FOTO: Hřbitov

Hřbitov, Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Na hřbitově začínají umírat lidé – opilý hrobník, drogami sjetý páreček, policista. Vždy nevysvětlitelné úmrtí. Záležitost se rozhodne vyšetřit i místní kněz, který zjistí, že jen modlitba za pokojný odpočinek mrtvým nepomůže.

Autor pojal povídku jako smutné povzdechnutí nad současným stavem věcí. Lítost a smutek z povídky vzejdou snadněji než strach a napětí, které by měla coby hororový příběh vytvářet. Konec povídky pak jenom završí smutnou tryznu nad soudobými poměry drobným políčkem do tváří všech, kteří už nehodlají praktikovat staré zvyklosti.

Dílo, jehož pointa je postavena na klasickém schématu, působí jako celek zajímavým, melancholickým dojmem. Celá záležitost však není vyřešena a otevřený konec elegantně podtrhuje vyznění celého díla. Díky tomu si povídka zaslouží čtenářskou pozornost. Prach jsi a v prach se obrátíš je to pravé pro ty, kteří mají rádi klasické duchařské příběhy.

Povídku Prach jsi a v prach se obrátíš Pavla Obluka si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoli stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných povídek, ve kterém naleznete i povídku Výjimečný trest od Leoše Kyši.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Výjimečně potrestaný Leoš Kyša sbírá popel a prach Pavla Obluka

Hide picture