Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Auta 2. Jak si povede počítačová hra v porovnání s filmem?

Šimon Kolář

Šimon Kolář

18. 7. 2011

!Recenze hry!Animovaná Auta v čele s Bleskem McQueenem se právě vracejí do kin po celém světě. Souběžně s filmem se na pulty obchodů dostává i herní zpracování této populární značky. Hry podle filmů jsou často rychlokvašky, které filmům nesahají ani po kotníky. Co ze svých motorů vyždímají Auta 2?

OBR.: Blesk McQueen

V hlavní roli staří známí z filmu, Zdroj: disney.go.com

A je to tu znovu. Do kin se právě dostává pokračovaní úspěšného animovaného snímku od studia Pixar, a taková událost musí být zákonitě doprovázena prodejem nejrůznějších hraček, plyšáků a dalších reklamních předmětů s motivem filmu. Do stejné kategorie reklamního zboží pak patří i hry, které se při takových příležitostech vydávají. Až na výjimky jsou hry podle filmových licencí pouze rychlokvašenými produkty, které mají za cíl jediné: dostat se na pulty obchodů souběžně s uvedením filmu do kin.

Podívejte se také na video z chystané závodní hry Forza Motorsport 4!

Jejich vývoj tak často spočívá pouze ve smíchání několika ověřených ingrediencí ze současných populárních her a snaze procpat titul na všechny možné i nemožné platformy. Přestože se většinou kvalitativně jedná o těžký podprůměr, občas se stane, že z tohoto procesu vyleze i opravdu zábavná hra, která sice není ani za mák originální, zato všechny své provařené prvky dokáže namíchat v tom správném poměru.

Burák a spol.

Auta 2 jsou poněkud nepřekvapivě závodní hrou. A pokud jsme se u filmových titulů zmiňovali o častém opisování od úspěšných her, tady je inspirace naprosto očividná. Auta 2 se snaží navázat na úspěch her z poslední doby, jakými jsou Blur nebo Split/Second. Tedy ztřeštěné arkádové ježdění s využitím nejrůznějších zbraní, zkratek a možností demolovat okolní prostředí.

OBR.: Formulka

Driftováním se lze v rychlosti udržet v zatáčkách

Na výběr máte několik autíček, které důvěrně znáte z filmů. Od rychlíka Bleska McQueena až po zrezivělého Buráka. Vozítka se mezi sebou liší pouze poměrem dvou atributů, a to zrychlení a maximální rychlosti. Každé z aut má tento poměr trochu jiný a každé se tím pádem hodí na trochu odlišný styl hraní. Přesto je nejlepší volbou asi sám Blesk McQueen, hlavní hrdina filmů, který má oba dva parametry v rovnováze, a je tak nejuniverzálnějším vozem.

Podívejte se také na trailery z chystaných animáků pro děti

Další auta pak získáváte v průběhu takzvaných misí CH.R.O.M.E. Ty tvoří hlavní náplň celé hry a kromě nich hra nabízí už jen tradiční rychlý závod a volné ježdění. Mise tvoří několik typů závodů od klasického kroužení po okruhu až po souboje v aréně. Za jednotlivá vítězství hráč získává agentské body, které jsou zapotřebí pro postup na další úroveň a s tím spojený pokrok v herním příběhu.

Nitro a zbraně

Stavebními mechanismy hry jsou nitro a zbraně. Nitro získáváte za driftování, likvidování soupeřů, nejrůznější parády provedené na trati a za sbírání kanystříků, které jsou na dráze různě rozmístěny. V závodech, kde se mohou využívat zbraně, pak podobně jako ve stařičkých Re-voltech sbíráte náhodně rozmístěné power-upy, které lze využít proti soupeřům.

OBR.: Závod v Číně

PC verze hry je kompletně nadabovaná do češtiny

Dohromady tyto prvky vytváří hodně osvěžující hratelnost a jednotlivá klání jsou správně zběsilá a plná nejrůznějších zvratů. Tvůrcům se skutečně povedlo to, co jsme zmiňovali výše a jednotlivé herní prvky jsou zde namíchány do zábavného koktejlu. Přesto se Auta 2 zdaleka za vítěze považovat nemohou. Na zem je totiž sráží spousta neduhů, které jsou bohužel pro hry podle filmové licence příznačné.

Zpátky na zem

Tím nejočividnějším je technické zpracování. Hra vás hned na začátku praští do obličeje tím, jak je škaredá. Jedinou věcí, která snese alespoň kritéria průměrnosti, jsou modely autíček. Tratě a hlavně okolní prostředí bohužel působí jako z doby před deseti lety. Textury jsou rozplizlé a nedetailní a všechno zde působí tak nějak prázdně a bez života.

Další věcí, která vám po čase spolehlivě zabije zážitek ze hry, je její stereotypnost. Tratí zde není mnoho a jednotlivých herních režimů je ještě méně. To, co ze začátku působí zábavným a svěžím dojmem se po čase zvrtne do jednotvárné nudy. Ani závodní okruhy samy o sobě nejsou příliš nápadité a pokud bychom znovu vzpomněli na Re-volt z roku 1999, Auta 2 jsou jasným poraženým.

Ve výsledku tak Auta 2 zůstala někde na pomezí mezi tradičním filmovým odpadem a skutečně zábavným titulem. V jádru je hra a její mechanismy opravdu dobré a dávají vzpomenout na klasiky žánru v podobě různých kartových závodů. Bohužel je toto jádro zaobaleno do odpudivého kabátku filmových her, na kterém se podepisuje daň uspěchaného vývoje. Děti a fanoušci filmu budou zřejmě nadšeni, ostatní mohou koupi druhých Aut alespoň zvážit. Tahle filmová hra totiž zas tak špatná není.

Žánr: Závodní
Vývojář: Disney Interactive Studios
Distributor: Comgad
Multiplayer: Ne
Platforma: PC, Playstation 3, Xbox 360, Nintendo DS
Česká lokalizace: PC – Dabing, Ostatní – ne
Doporučená cena: PC, Nintendo DS – 799 Kč, konzole – 1 399 Kč

Hodnocení: *** 50 %

  • Klady: dobře namíchané herní prvky, věrné filmové předloze, český dabing u PC verze
  • Zápory: technické zpracování, po čase stereotypní, nenápadité tratě

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Auta 2. Jak si povede počítačová hra v porovnání s filmem?

Hide picture