Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

ROZHOVOR: Autor snímku Skřet v tísni Purger tvrdí, že dát si ke jménu 666 bylo nejvíc über hardcore metal

Jan Chalupa

Jan Chalupa

15. 4. 2012

!Exkluzivní rozhovor!Purger666 se stal před několika lety fenoménem na serveru YouTube. Jeho videa, ve kterých recenzuje filmy, oslavuje je ve Filmovém osvícení nebo je pranýřuje ve Filmovém očistci, získala nemalou popularitu u řady internetových uživatelů. Mimoto stojí i za studentským snímkem Skřet v tísni, který získal druhé místo v soutěži Palace Kamera.

video
play-sharp-fill

FANZINE.cz s ním přináší exkluzivní rozhovor.

Na serveru YouTube jsi získal poměrně rozsáhlou popularitu svými videi, ve kterých bez kompromisů posuzuješ nejnovější, ale i starší filmy. Jak jsi na tenhle nápad vůbec přišel?

Tak nadávat před kamerou na filmy není nic nového. Hlavně v Americe existuje pár recenzentů, kteří se díky tomu vypracovali až ke statutu internetových celebrit. Já osobně jsem to vždy chtěl zkusit, ale chyběl materiál, film, který by mě opravdu vyburcoval k akci. A pak jsem viděl Máj.

Tomáš Hůsek (alias Purger) se narodil v září roku 1988 a bydlí v Brně. V současné době je studentem Masarykovy univerzity, kde studuje Teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury.

Ve svých videích se soustředíš často na filmy s fantastickou tematikou. Vypadá to, že se jedná o tvůj oblíbený žánr. Mám pravdu?

Jo, sci-fi bylo vždycky moje. Asi hlavně kvůli mamce, která do mě tenhle žánr cpala ještě když jsem byl škvrně. Číst v osmi Dunu nebo Piknik u cesty je celkem záhul, ale jsem za to rád. Nikdy mi ale moc nepřirostla k srdci fantasy, třeba Pána prstenů jsem nebyl schopnej dočíst a Zaklínače jsem vzdal po pár stranách, jedinou výjimkou je Zeměplocha, ale to je místy až parodie celého žánru fantasy, takže možná právě proto.

video
play-sharp-fill

Konkrétně hodně známým se stal případ tvého z(ne)hodnocení filmu Terminátor Salvation. V něm jsi například uvedl: „Tenhle film bych nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli. Radši bych šel na operaci hemoroidů, než bych koukal znovu na tohle.“ Ještě pořád tenhle film tak nesnášíš?

Tohle je jedna z mála recenzí, kdy jsem před kamerou legitimně nasranej. Už ani nevím, proč se mě Terminátor Salvation tak dotknul, ale už v kině jsem byl nepříčetnej vzteky. Podobnej efekt na mě měl ještě tak novej Souboj Titánů a ten jsem ani radši nerecenzoval. Teď už se za tím jen ohlídnu a pokrčím rameny.

Hodně jsi naopak chválil film Watchmen, který je natočený podle slavného komiksu Alana Moorea. Je komiks druh literatury, kterou vyhledáváš?

Komiksy, knihy, filmy, hry. Klasická nerdí čtyřka. Neřekl bych, že něco explicitně převažuje. U komiksů teda odebírám hlavně dvě série (Preacher a Transmetropolitan) a opravdu čekávám ten plus minus rok, než vyjde další díl. Čtení komiksů a knih na monitoru mě nikdy moc nebralo. Papír FTW.

Watchmen se vyznačoval poměrně drsným chováním všech zúčastěných a pochmurným dějem. Něco takového je ale spíš výjimkou. Co říkáš trendu dělat z komiksů spíše popcornovou zábavu?

Tak samozřejmě záleží na adaptovaném komiksu. The Dark Knight nebo Road to Perdition mají taky své drsné momentky. Je ale pravda, že v dnešní době se primárně adaptujou Marvelovky, které jsou už v základu hodně boom boom a pew pew. Myslím si ale, že tyhle dva styly můžou v pohodě koexistovat. Já se rád podívám na obojí.

Mně osobně se dále hodně líbila tvá videa, kde jsi vytvářel různé TOPky filmů. Konkrétně TOP 10 WTF filmů (tedy filmů, které zhlédneme, a když se nás někdo zeptá, zda byly dobré, tak vlastně ani nevíme), kde zvítězila Mazací hlava Davida Lynche nebo 5 nejhorších postapokalyptických filmů, kde na celé čáře prohrál The Postman – Posel budoucnosti. Máš třeba svůj osobní žebříček těch vůbec nejlepších filmů všech dob?

Spíš než žebříček je to taková nádrž, kam dávám filmy, co mě oslovily. Patří tam rozhodně všechno od Kubricka, nad jehož filmy nejsem schopnej přestat slintat, a víceméně standardní výběr top filmů z IMDB. Samozřejmě mám i svoje guilty pleasures jako třeba Hvězdnou pěchotu a vlastně skoro cokoliv, v čem hraje Arnie Schwarzenegger.

Natáčíš také nějaké ty filmečky. Třeba studentský snímek Skřet v tísni, který získal druhé místo v soutěži Palace Kamera na téma Pán Prstenů naruby. V něm jsou skřeti vykresleni jako vykořisťované etnikum, kterým chybí právo na rovnocenný život. Chtěli jste tím říct něco víc?

Kdo si v tom co najde, toho jeho výhra. Spíš šlo o to přijít s něčím originálním na zadané téma. Předpokládali jsme, že všichni budou dělat parodie a poskakovat v lese s klackama, takže jsme chtěli porotu zaujmout něčím jiným. Z části to vyšlo a stejnak první cena byla kolo. Pfft.

Purger má mimo film rád i jiné kratochvíle. Zdroj: archiv

Skřet v tísni volně odkazuje na Pána prstenů. Co vůbec říkáš nápadu Petera Jackona vrátit se do Středozemě s filmem Hobit: Neočekávaná cesta?

Jak už jsem zmínil, fantasy není moc můj šálek kávy, ale na Hobita se těším. V Jacksonových adaptacích mě asi nejvíc zaujalo vizuální vykreslení Středozemě, takže bude fajn se tam zas vrátit a podívat se na jiná místa.

Čím se zabýváš mimo sledování filmů?

Hlavně četbou, ale sem tam si vyrazím na LARP nebo podobnou akci. Taky jsem byl dost dlouho v divadelním souboru, ale kvůli přestěhování do Brna jsem ho musel opustit.

Kde jsi vzal přezdívku Purger666?

Ono to má vlastně bejt jenom Purger. To 666 přibylo kvůli youtube, jelikož nick Purger už byl zabranej, no a vzhledem k tomu, že jsem byl mladej (a blbej) a myslel jsem si, že dát si ke jménu 666 je nejvíc über hardcore metal, tak mě to pronásleduje dodnes. A samotnej Purger prostě jen tak vznikl. V té době jsme hodně s kámošema pořádali LANky a všichni měli nicky jako Pulverizér, Zorbotron a podobně, Purger prostě zůstal.

Viděl jsi v poslední době nějaký film, který by tě opět naprosto oslnil?

Záleží, co bereme jako poslední dobu, ale teda naprosto na prdel jsem padnul z Drive.

Chystáš nějaké další projekty?

Primárně se zase chci vrátit k těm recenzím, ale pořád mi do toho něco skáče. Snad to už brzo vyjde. Jinak si ještě pohrávám s jedním nápadem na krátkej film, tak uvidíme.

Co bys vzkázal čtenářům FANZINE.cz?

Nikdy nepijte absinth, kterej před tím 3 minuty hořel. Teda pokud nechcete mít hlas jako Glum.

Díky za rozhovor.

My pleasure.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ROZHOVOR: Autor snímku Skřet v tísni Purger tvrdí, že dát si ke jménu 666 bylo nejvíc über hardcore metal

Hide picture