Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Barbar Conan na DVD: Lekce řezničiny podle Jasona Momoy

Redakce

Redakce

24. 1. 2012

Před dávnými časy, kdy historie ještě nebyla zaznamenávána, kráčel po Zemi válečník jako žádný jiný, zrozený v žáru bitvy. A ne před tak dávnou dobou se za oceánem, v místě nazývaném továrna na sny, rozhodli ztracenou historii oživit.

Když se před nějakou dobou poprvé objevila informace, že se chystá návrat nejslavnějšího barbarského bojovníka na stříbrná plátna, srdce mnoha fanoušků fantastiky poposkočilo radostí. Tedy alespoň těm méně skeptickým.

Když později vešlo ve známost jméno protagonisty, který ztvární barbara Conana, fantazijní nadšenci měli opět důvod k oslavě. Jason Momoa v té době zářil spolu s jinými v seriálu Hra o trůny, jež si zamilovali snad všichni vyznavači soubojů muže proti muži s meči v ruce a nestvůrou za zadkem.

Vypravěčem, oním hlasem, který uvádí diváky do děje, je v Barbaru Conanovi Morgan Freeman. Zase Morgan Freeman. Vždyť ten chlap snad už ani nemusí hrát, stačí mu menší božské cameo jako v Božském Bruceovi či Evanovi nebo přečíst jednu dvě věty na začátku či na konci snímku a jeho hvězda slávy vesele září dál.

Jaké zklamání se však dostavilo v době premiéry. Nenechme se mýlit. Momoa to zvládnul na jedničku. Jeho khal Drogo sice přišel o drsňácký vous, ale ve své nové inkarnaci, tedy v barbaru Conanovi, získal více prostoru pro zabíjení i nějaký ten dialog.

Už se z toho sice pomalu stává novinářské klišé, přesto si neodpustím jednu přesně mířenou do autora scénáře. Něco tak povrchního, obsahujícího nepravděpodobné motivace postav a ještě nepravděpodobnější řešení situací a výzev kinosály už dlouho nepromítaly.

Jedním příkladem za všechny je Conanova schizofrenie mezi osvícencem, bojujícím proti otroctví, a jeho barbarskou podstatou, zastoupenou třeba pohrdáním ženami. Kdyby se alespoň jeho světonázor měnil v průběhu děje, ale to by bylo přece moc okaté. To je asi podle tvůrců lepší, že Conanova povaha nedává smysl.

Nejen Jason Momoa, ale i Stephen Lang máchá pořádným kusem železa

Částečně scenáristu omlouvá jen tlak ze strany produkce. Rating přístupnosti, v případě Conana PG-13, si vyžádal své oběti. Ale i s tím by se dalo pracovat a ne vše, co scénář přinesl, lze snadno odsoudit. Z některých momentů by se s trochou umu na režijní sesli mohli stát přímo kultovní záležitosti.

Přečtěte si také delší recenzi na TOPZINE.cz

Ale to by na ní nesměl sedět Marcus Nispel, který už v Cestě bojovníka dokázal, že z velmi slibného námětu umí udělat jen průměrnou až podprůměrnou podívanou. Souboje sice nejsou spektakulární, ale rozhodně neurazí. I lokace vypadají příjemně, občas dokonce epicky, jen by občas neuškodilo ubrat na slunečnosti. Přece jen se děj odehrává v temných dobách.

Co však chybí, a zároveň je pro hrdinský film zásadní, je atmosféra. Ta už se asi do filmu nevešla. Jednotlivé části se nepodařilo provázat do esteticky a emocionálně soudržného celku. Výsledkem je pouze tak průměrný film, že se kvůli tomu původní protagonista barbarského válečníka a bývalý americký guvernér vrací k filmu.

DVD

Tlustý obal sice slibuje společně s epicky vypadajícími obrázky plný zážitek, dostanete však pouze načančanou prázdnotu. Jistě, někdy i to stačí na příjemné strávení necelých dvou hodin života, ale člověk by čekal trochu víc než jen dvě jazykové stopy a jedny titulky.

Barbar Conan (Conan the Barbarien)
Akční / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2011, 110 min

Režie: Marcus Nispel
Hrají: Jason Momoa, Stephen Lang, Rachel Nichols, Ron Perlman, Rose McGowan, Bob Sapp

Zvuk: český, anglický
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Barbar Conan na DVD: Lekce řezničiny podle Jasona Momoy

Hide picture