Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Becca Fitzpatricková: Spisovatelka nebo špionka? Aneb jak těžká může být volba kariéry

Redakce

Redakce

15. 7. 2010

Mladá, krásná, zranitelná hrdinka plus mladý, krásný, nesmrtelný hrdina, to je nový americký recept na úspěch. Do omáčky přidejte špetku smrtelného nebezpečí, lžičku tajemna a romance a bude z toho nový bestseller. Alespoň Becca Fitzpatricková tímto způsobem uvařila svůj první román a vyšlo to. Dostala se do Top Ten nejprodávanějších autorů dětských knih podle New York Times, držela se v něm 13 týdnů a teď vaří u plotny další pochoutku.

Becca Fitzpatricková se narodila 3. února 1979 a čtenářsky ji odkojily Nancy Drew a Trixie Belden. Jako dítě si prošla dvěma etapami. Nejdřív, když ve svých osmi letech poprvé zhlédla Honbu za diamantem, se rozhodla, že se stane spisovatelkou, protože jí tahle profese učarovala. Sama sebe viděla, jak pobíhá v kolumbijské džungli a záda jí hrdinsky kryje Michael Douglas.

Pak se na čas rozhodla spisovatelskou dráhu opustit ve prospěch ještě dobrodružnější profese. Umanula si, že bude agentkou CIA, ale naštěstí jen do chvíle, kdy si přečetla memoáry skutečné agentky a změnila názor.

Psát či nepsat?

Její vysokoškolský titul nemá kupodivu s literaturou nic společného, právě naopak, její profesor angličtiny ji chtěl dokonce nechat propadnout. Psaní se tudíž nevěnovala až do svých čtyřiadvacátých narozenin, kdy její osud definitivně zpečetil její manžel. Nemohl se totiž rozhodnout, jestli své ženě dát k narozeninám kurz japonské kuchyně nebo osmitýdenní kurz tvůrčího psaní. Proč ho vůbec psaní napadlo, když jeho žena do té doby nenapsala ani čárku není jasné, ale co víme jistě je, že se nakonec rozhodl udělat ze své ženy spisovatelku.

Intuice a osud v jejich rodině očividně řídí všechno. Manžel intuitivně vybral kurz psaní a Becca, ačkoliv díky svému profesoru angličtiny neměla k psaní žádný vztah, se přesto rozhodla do toho jít. A povedlo se. Román Zavržený začala psát v roce 2003 prakticky ihned po skončení kurzu. Fascinující je, že dokázala napsat koncept celé knihy za pár týdnů, aniž by věděla, jak chce vlastně příběh zaplést. S většinou ale nebyla spokojená, a tak ho odložila a po několika měsících se k němu vrátila, jen proto, aby ho až na první tři kapitoly celý seškrtala a začala od začátku.

A Stephenie má další konkurentku

Až napotřetí se knihu podařilo dokončit. Správný vydavatel, správná reklama, chytlavá obálka i motto a zrodila se nová autorská hvězda romantické fantasy. Úspěch knihy Zavržený je vzhledem k přesycenosti amerického trhu opravdu působivý a vsadím se, že vydavatele Beccy Fitzpatrickové dodnes jímá hrůza při pomyšlení, že tahle dojná kráva mohla místo toho stát doma za plotnou a vařit japonská jídla.

V současné době Becca Fitzpatricková dokončuje pokračování románu Zavržený, které má ve Spojených státech vyjít na podzim tohoto roku, prozatím pod názvem Crescendo. S dalšími plány se Becca Fitzpatricková nesvěřuje, takže netušíme, kolik dílů bude příběh Nory a Patche mít, pokud neskončí tím druhým. Rozhodně má ale našlápnuto na velmi zajímavou budoucnost. O tom svědčí i fakt, že její fanoušci už vyvěšují na internetu své návrhy na herecké obsazení do případného filmového zpracování a očekávají ságu minimálně rovnou Stmívání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Becca Fitzpatricková: Spisovatelka nebo špionka? Aneb jak těžká může být volba kariéry

Hide picture