Menu
FANZINE.cz

Becca Fitzpatricková: Zavržený? Netřeba rychlých soudů

Redakce

Redakce

16. 7. 2010

Zavržený vypadá jako encyklopedie známých pravd. Za prvé, na amerických středních školách se to hemží nadpřirozenými bytostmi. Za druhé, tyto bytosti prahnou po náctiletých Američankách. Za třetí, protiklady se přitahují. Za čtvrté, záhadní, drzí hezouni jsou sexy. A za páté, nesuď knihu podle obalu.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Děj románu Zavržený se odehrává na americké střední škole. Hlavní hrdinka, Nora Greyová, poctivě studuje a má ráda pocit, že je všechno pod kontrolou. Tu však ztratí v okamžiku, kdy si k ní v hodině biologie (jak jinak) přisedne záhadný spolužák Patch, který proti její prudérnosti a sebekázni dokonale kontrastuje. Leč nic se nepřitahuje lépe než protiklady, a tak Nora nevyhnutelně propadá tajemnému Patchovi.

Jeho černé oči ji sledují, kamkoli se hne a temnota kolem něj je pro slušnou holku nesmírně podmanivá. Patchova neproniknutelná minulost Noru na jednu stranu oprávněně děsí, ale na druhou ještě více přitahuje. Jenže od chvíle, kdy jí vstoupil do života, se začaly dít prapodivné věci, které není těžké si s ním spojit. Stojí za temnými mračny, která se nad Norou stahují skutečně Patch? Kdo jí usiluje o život?

A kdo to bude číst?

Nebudeme si nic namlouvat, pro onu „silnější“ půlku lidstva se Zavržený nehodí. Ačkoliv jako příručka svádění nevinných, naivních středoškolaček by mohl být poměrně užitečný. Primárně je to však četba určená dívkám a ženám jakéhokoliv věku. Hlavní hrdinové i vedlejší postavy jsou sympatičtí a reální. Nořinu nejlepší kamarádku Vee dokonce Becca Fitzpatricková propracovala natolik důvěryhodně, až se jeden osype při pomyšlení, že se v pubertě choval podobně. Dívčino zaujetí pro barevnou ovocnou dietu nejednou polechtá čtenářčinu bránici, stejně jako její posedlost opačným pohlavím.

Příběhem prostupuje psychologické dilema hlavních hrdinů. Nora nechce opustit svůj bezpečný, zorganizovaný život a Patch má s tím svým taky trochu jiné plány. Ale hormony pracují a Patch je kouzelně neodolatelný. Jeho domýšlivost a nepopiratelný šarm čiší z každého rýpnutí nebo přidrzlé poznámky a díky jeho povaze se vlastně ani nedá o romantice mluvit. Patch si na sladká slůvka nepotrpí, a proto se v knize ani nevyskytují. Právě naopak, kousavá ironie a arogantní nadhled propůjčují dialogům tu správnou šťávu.

Navíc Zavržený není jenom o chvějících se rukou, upocených dlaních a nestabilních kolenou, dá se v něm najít i docela slušná dávka tajemna, akce a při pár scénách se člověku zježí i chloupky na zátylku. Polodetektivní zápletka v podobě Nořina pronásledovatele a její postupné odhalování doprovázejí celý příběh a stírají tak z něj nálepku další nudné romance. Všechny položené otázky a nastíněné záhady autorka v pravý čas odkrývá a velmi zručně si hraje s detektivní imaginací čtenářek. Nechává je nahlédnout dovnitř a vytvořit si vlastní teorii, než jim ji posléze potvrdí, nebo je něžně vyvede z omylu.

Drsňáci vládnou světu

Zavržený je jako samotný hlavní hrdina – pokud od něj nic neočekáváte, nemůže vás zklamat. Nutně se však čtenářky musí připravit na to, že podle precedentu ostatních romantických knih, i tahle se řídí prostým návodem, jak upoutat hlavně mladší dámské ročníky. Ich-forma tvoří nezbytnou součást tohoto receptu, takže velká část textu se věnuje soukromým myšlenkám hlavní hrdinky. Občas to až jednoho přinutí obrátit oči v sloup a zaklepat si na čelo, ale koneckonců, všichni jsme si dospíváním prošli, tak projevme trochu tolerance.

Závěr sice dynamicky zavání akcí, ale úplné finále příběhu Fitzpatricková podivně usekla. Chybí jemné epilogově doznívající zakončení s dojemným vysvětlováním, nebo nepříjemnými oplétačkami s policií. Vzhledem k povaze příběhových policistů bych spíše očekávala, že pojmou nějaké podezření a založí tím dobrý základ pro další díl, který Fitzpatricková teprve tvoří, ale autorka nejspíš předpokládá, že policisté na maloměstě jsou tupci, kteří se raději na nic neptají z obav, co by se mohli dozvědět.

Žádné vážné nedostatky však Zavržený nemá. Děj ubíhá rychle, bez zádrhelů nebo nesrovnalostí, akce má spád, chování všech hrdinů odpovídá jejich nastaveným charakterovým rysům a co si budeme namlouvat, drsný chlapec v podobě Patche magneticky přitáhne kteroukoliv ženu. Pryč s rytíři na bílém koni, zlobiví kluci jsou holt lepší.

Název originálu: Hush, Hush
Český název: Zavržený
Autor: Becca Fitzpatricková
Překlad: Petra Babuláková
Obálka: Lucy Ruth Cumminsová
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 140 x 215 mm
Vydal: Egmont ČR, Praha 2010
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Becca Fitzpatricková: Zavržený? Netřeba rychlých soudů

Hide picture