Menu
FANZINE.cz

Bezpochyby mrtví Charlaine Harrisové. Sookie má v posteli tygra!

Redakce

Redakce

6. 5. 2011

Série Pravá krev se šestým dílem, Bezpochyby mrtvými, dostává přesně do poloviny. A jak si v půlce závodu stojí všichni jeho účastníci? Kdo úspěšně zdolává překážky, a komu už dochází dech?

Ilustrace na obálce knihy Bezpochyby mrtví, autor:Martina Kysucká

Sookiina upíří sestřenice Hadley podruhé (a tentokrát už nadobro) zemřela a odkázala Sookie všechen svůj majetek. Naneštěstí měla v držení i něco, co patřilo její družce, královně louisianských upírů, a tak se z prostého převzetí majetku posléze opět stane hon na Sookiinu blonďatou hlavu.

Bezpochyby mrtví umožňuje již šesté setkání fanoušků cyklu Charlaine Harrisové se světem Sookie Stackhouseové, servírky ze zapadlého amerického městečka Bon Temps, která lidem umí číst myšlenky a neumí si udělat pořádek v osobním životě. Mnohem zajímavější než ústřední dějová linka je ale jako již tradičně závod mužských postav o Sookiinu rozevlátou sukni.

Koho to máš v posteli, Sookie?

Správná žena má mít norka ve skříni, jaguára v garáži, tygra v posteli a osla na služební cestě. Sookie se to v hlavě trošku popletlo. V posteli sice má tygra, to je pravda, ale její šéf je kolie, ex-nápadník vlkodlak, za zadkem jí visí dva upíři a své šance se nechce vzdát ani vůdce smečky pum. Po Sookie touží zkrátka celá zoo a blondýně s pseudodetektivními schopnostmi nezbývá než si v chaosu z pátého dílu, tedy z Dočista mrtvých, udělat konečně pořádek.

Hrdinka se opět nejvíce ze všeho potýká sama se sebou a potenciálně životu nebezpečné dění v jejím okolí se přesouvá na druhou kolej. Ano, Sookie jde o život, ale kdo by se tím trápil, když se jí na prahu zjevil Quinn, měňavec-tygr, který jí v minulém díle olízal zraněnou nohu. Takto započatý intimní vztah zcela okupuje Sookiino myšlení. A protože by se takto pojatá dějová linie mohla mnohým zdát příliš banální, prostor dostanou i ostatní Sookiini souložníci a případní adepti.

Ať je to ten nebo ten, musí z kola ven

Bezpochyby mrtví dokonale navazují na tradici Sookiiných příběhů de facto o ničem. Potenciálně zajímavá zápletka, již představuje vyšetřování smrti Hadley, vrcholí v závěru velmi dramatickým finále, avšak jako obvykle v něm není důležitá ani samotná bitva, ani napětí, ale spíše projevy charakterů v této vypjaté situaci. Mužských charakterů.

Všechny scény, které by se s trochou nadsázky daly považovat za akční, tedy ty, kde se Sookie nezabývá oblečením a make-upem ženských postav či muskulaturou postav mužských, jsou zredukovány na jakési zkoušky ohněm Sookiiných nápadníků. Kdo bude její blond hřívu bránit do posledního dechu a kdo i po něm? Kdo k ní pustí nepřítele jen přes svou mrtvolu, jakkoli živoucí se ta mrtvola může zdát? A kdo bude nečinně přihlížet a pilovat si u toho špičáky nebo vykusovat blechy?

Jako stín se knihou plíží ještě jedna opomenutá dějová linie, ale ta je tak roztříštěná, až se zdá, že sama Charlaine Harrisová na ni při psaní zapomínala. Nad Sookiinou hlavou totiž stále visí hrozba z minulého dílu, kdy v sebeobraně zastřelila snoubenku jednoho ze svých samečků a jiný její sameček mrtvolu pohřbil. Teď si však nepamatuje kam a rodina zesnulé se s tajemným zmizením nehodlá smířit.

V závěru se však jedná jen o další potenciálně zajímavý motiv zahrabaný v balastu Sookiiných úvah o životě, kráse, mužích a ideální konfekční velikosti. Aktéři si popláčou, obejmou se a rozejdou s tím, že jinak než se Sookiinou brokovnicí v obličeji ta jejich nezvedená dcera stejně skončit nemohla.

Série Pravá krev začíná díl od dílu připomínat velmi zdařilou parodii s prvky lehkého porna. Děj se nijak výrazně neposunul v podstatě již od prvního dílu, a tak k nejzásadnějším změnám došlo na poli Sookiina milostného života. Sookie má stálého přítele, tři nápadníky vyřadila a ve hře zůstávají už jen její šéf Sam a upíří vikinský borec Eric. Uvidíme, jaký vývoj přinese sedmá část série, Všichni mrtví. Doufejme, že kniha nedostojí svému názvu a Sookie nezlikviduje všechny. Kam by se pak poděla veškerá legrace?

Název originálu: Definitely Dead
Český název: Bezpochyby mrtví
Autorka: Charlaine Harrisová
Překlad: Ludmila Havlíková, Tomáš Havlík
Obálka: Martina Kysucká
Počet stran: 328
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 125 x 200 mm
Vydal: Baronet, Praha 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bezpochyby mrtví Charlaine Harrisové. Sookie má v posteli tygra!

Hide picture