Menu
FANZINE.cz
Technologie

Bioshock. Podvodní svět plný šílenství

Redakce

Redakce

3. 3. 2010

bioshock-perexNepřímé pokračování legendárního System Shocku, nám přináší klaustrofobický pocit podvodního světa plného šílenství. System Shock byl a stále je považován za nejlepší akční hru všech dob, ovšem jak sami vývojáři řekli „Dnešní hráče už neděsí příšery s velkými tesáky ale šílení lidé.“ Proto, vývojáři zvolili taktiku, kdy město obývají opravdu šílená stvoření. Bioshock sice nejde ve stopách System Shocku, přesto se jedná o skvělou hru.

Rozmanitost zbraní je ohromná

Rozmanitost zbraní je obrovská

Nový příběh vás zavede do města Rapture, které mělo být dokonalým místem, kde nevládne ani jeden z nám známých politických systémů a kde vědci mají volné ruce nad svými šílenými experimenty. Skvělý úvod vás vhodí přímo do příběhu a nepustí, dokud se nevynoříte z hlubin. Na začátku vás přivítá zakladatel města a po krásné plavbě hned poznáte, že je něco špatně. Vaším průvodcem po šíleném městě bude Atlas, ovšem nejedná se o mapu, ale o přeživšího, který si snad zachoval kousek zdravého rozumu. Bioshock je geniální jak svým příběhem, tak prostředím, v němž skoro všude crčí voda, ve stínech se skrývá smrt a okolo nacházíte vzkazy psané krví. Budete se pohybovat ve smrtícím prostředí ve stylu art deco.

Bioshock Big Daddy

Big Daddy je ikonou Bioshocku

Cesta k úniku nebude nijak lehká, ale pomohou vám audio nahrávky a již zmíněný přeživší Atlas, který s vámi bude komunikovat přes rádio. V orientaci, také pomůže mapa a vzhledem k tomu, že úrovně jsou opravdu rozsáhlé, budete ji využívat dost často. Kromě arzenálu, který tvoří klasické složení samopal, brokovnice, revolver a výbušniny, budete, také moci své protivníky fotit, za což získáte cenné body. Zbraně lze vylepšovat upgrady, ovšem nezaznamenal jsem nijak výrazný rozdíl. Arzenál doplňují genetické modifikace, které pácháte na vlastním těle a jež budete  hojně využívat. Protivníky tak budete moci zapálit nebo zmrazit, ale nejlepším z plastidů (jak se tyto modifikace nazývají) je rozhodně elektrický výboj, který protivníka znehybní. Pokud zasáhnete vodu, usmaží vše, co je v ní nebo vám dovolí hackovat techniku. Hackování je jednoduchá mini hra, kdy se snažíte včas trubky vedoucí vodu dostat k opačnému konci. Další genetické modifikace dovolují zvýšit odolnost nebo splynout s okolím. Plasmidy je možné organizovat v přístrojích podobných automatům, kdy pro začátek máte panely jen dva.

Bioshock Action

Akce v Bioshocku jsou snad nejzábavnější částí hry

Hratelnost doplňuje látka zvaná Adam, za kterou si kupujete genetické modifikace. Tuto látku sbírá malá holčička, kterou doprovází Big Daddy nebo-li Velký taťka. Pokud budete chtít látku získat, rozhodně to nebude lehký úkol, neboť Big Daddy vás jen tak k holčičce nepustí. Jakmile na někoho z nich zaútočíte, strhne se dlouhý a velice náročný boj. Hned jak zvítězíte, čeká vás otázka, jestli holčičku zabít a získat více Adamu, nebo nechat holčičku žít, čímž ovšem získáte menší množství cenné látky.

Co se grafiky týče hra vypadá úžasně a rozběhnete ji na průměrné herní sestavě. Prostředí je opravdu krásné a voda, která prýští všude okolo, jen doplňuje už tak skvělou atmosféru. Potemnělé kouty skrývají smrt a osmdesátá léta na vás dýchají spolu šílenstvím přítomným všude kolem vás.

bioshock-logo

Po zvukové stránce nemá Bioshock konkurenci, slyšíte z povzdálí šílené nepřátele. Ve starých pokojích občas hraje dobová hudba a zvuk je zde nedílnou součástí celé hratelnosti.

Navzdory tomu, že hra je velmi rozlehlá a poskytuje ohromné množství jak zabíjet, pořád se jedná o lineární hru a vy budete muset jít směrem nalinkovaným autory. Obtížnost také snižuje oživování v boxech. Na druhou stranu jsem opravdu nečekal, že mi hra zabere až trojnásobek hrací doby v daném žánru.

Název: Bioshock
Výrobce: Irrational Games (2K Autralia/2k Boston)
Vydavatel: Take 2
Vydavatel v ČR: Cenega Czech
Multiplayer: ne
Doba hraní: 5 dní
Doporučená cena: 500 kč
Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bioshock. Podvodní svět plný šílenství

Hide picture