Menu
FANZINE.cz
České komiksy

Biotopia aneb není jen jedna cesta vedoucí k českému webkomiksu

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

21. 2. 2014

Za novým českým webkomiksem Biotopia stojí zajímavý příběh, který nepatří do škatulky typické cesty k tomuto médiu budoucnosti. Je za ním jen jedna slečna, která si ke komiksu našla vlastní cestu. Bez hlubší znalosti této umělecké formy vytvořila svůj vlastní a originální svět.

uvodni: Jana Ruzickova: Biotopia

Ano, pokud zabrousíte na stránky komiksu, může se vám zdát, že prohlásit komiks za originální je lež. Zvířata chodící po zadních, která se chovají jako lidé, to už tu bylo mnohokrát. Samozřejmě k tomu musí mít i vlastní planetu, která připomíná Zemi, aby to celé mohlo fungovat. Tak kde je ta jedinečnost?

Ta tkví, jako u mnoha dalších děl žánru, v autorce Biotopie. Tracey (Jana Růžičková) je studentkou zoologie a svému oboru se chce věnovat i nadále. Není to komiksový fanoušek, který by byl odkojen na Spider-Manovi a X-Menech. Naopak, její vášní je příroda, která se dá jen těžko přenést na internet.

A takhle samotná Biotopia vypadá

Ale jako každý člověk má i koníčky a kreslení pro ni vždy bylo zábavou a naplněním. A díky těmto charakteristikám se na svět dostala Biotopia. Od malování krajinek na ZUŠce se její zájem vyvinul až k digitálnímu kreslení, pojem zoologie se specifikoval na tetrapodní obratlovce a komiks byl na světě.

Dát celý web a příběhy dohromady se rovnalo mnohaletému úsilí a pokud jen pár duším přinese radost, tak podle slov autorky splnil účel.

Co všechno můžou čtenáři na webu najít

No a už o samotné Biotopii. Planeta Rhea je světem, kterému vládnou kočkovití pardani. Ne přímo vládnou, jejich potřeby v tomto směru daleko nedosahují těch lidských. Prostě tu žijí v souladu s přírodou, což ale neznamená, že se nikdy nedostali do nějaké té patálie nebo dobrodružství.

Pokud si celý web projdete, najdete na něm desítky obrázků se světa Rhea, ať už souvisejících s komiksem nebo stvořených jen pro zábavu. Také tu můžete najít mnoho doplňujících informací, možnost dotazů mířených na autorku nebo dokonce i soutěže. Práce jednotlivce, kterou Biotopia představuje, je velký úspěch.

Doporučuji všem fanouškům komiksu (i když hlavně asi těm mladším) stránky navštívit a nechat se, i kdyby jen na chvíli, do světa pardanů vtáhnout.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Biotopia aneb není jen jedna cesta vedoucí k českému webkomiksu

Hide picture