Menu
FANZINE.cz
Technologie

BlackBerry představilo operační systém BB10 a smartphony Q10 a Z10

Zdeněk Král

Zdeněk Král

1. 2. 2013

Firma doufá, že nový systém a smartphony přilákají uživatele a jméno BlackBerry bude opět zářit mezi velikány mobilního trhu.  Nakročeno má rozhodně velmi slibně.

Z10 je krasavec a nový systém taky vypadá dobře. Bude mít BlackBerry úspěch? Zdroj: BlackBerry

Z10 je krasavec a nový systém taky vypadá dobře. Bude mít BlackBerry úspěch? Zdroj: BlackBerry

Firma změnila jméno, z původního RIM (Research in Motion) se přejmenovala pouze na BlackBerry, a představila na konferenci tři významné novinky.

Operační systém BlackBerry 10 je přizpůsobený dotykovému ovládání a přináší slušné vychytávky. Co v telefonu chybí, to si budou moci uživatelé doinstalovat. Firma nechtěla udělat stejnou chybu jako konkurence a v obchodu BlackBerry World už teď čeká na 70 000 aplikací.

Jestli jich bude alespoň tisíc z toho kvalitních, mají se zákazníci na co těšit.

Nepřehlédněte: Vrátit do Windows 8 tlačítko Vypnout a Restartovat jde snadno a rychle

Uživatelé ocení lištu BB Peak, díky které se dostanou k systémovým hlášením, aniž by museli vypínat spuštěnou aplikaci. Podobně funguje i BB Flow, který umožní plynule přepínat mezi aplikacemi, jež běží na pozadí.

Firemní uživatelé budou nadšeni vynikající možností dvou oddělených profilů v jednom mobilu. Můžete tak pohodlně přepínat mezi pracovním a soukromým profilem, místo abyste nosili dva telefony.

Zmíníme ještě jednu novinku, i když jich je v systému samozřejmě víc. Uživatelé PC znají buď z Windows nebo třeba ze Skypu možnost sdílení pracovní plochy. Právě tato funkci nebude v novém systému chybět.

Dva nové telefony, každý úplně jiný

Model Q10 bude mít klasickou blackberryovskou hardwarovou klávesnici a 3,1″ čtvercový displej s rozlišením 720 × 720 bodů.

Uvnitř bude tikat dvoujádrový procesor nataktovaný na 1,5 GHz, doplněný o 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti (rozšiřitelné kartou). Kromě USB a sluchátkového jacka by pak telefon měl disponovat i microHDMI konektorem.

Nepřehlédněte: Linux se možná podívá i na mobilní telefony. Software je ve vývoji

Mobil se začne prodávat v dubnu, cena ještě není upřesněna. Měří 119,6 × 66,8 × 10,3 mm a váží 139 g.

Oba telefony si určitě najdou své příznivce. Zdroj: Oficiální BlackBerry Flickr kanál

Oba telefony si určitě najdou své příznivce. Zdroj: Oficiální BlackBerry Flickr kanál

Z10 už je na pohled klasický dotykový smartphone. Má 4,2″ dotykový HD displej (1280 × 768), 16 GB rozšiřitelné paměti, 8 MPix foťák s možností nahrávat FullHD video a také 1,5GHz dvoujádrový procesor a 2 GB RAM.

Navíc podporuje LTE, otázkou je, jestli by mohlo fungovat v Čechách.

Rozměry telefonu jsou 130 × 65,6  × 9 mm a váží 137,5 gramu. Prodávat se už začal v USA, následovala Kanada a zbytek světa se dočká v následujících dnech a týdnech. Cena se pohybuje kolem 15 tisíc korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

BlackBerry představilo operační systém BB10 a smartphony Q10 a Z10

Hide picture