Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Bojíme se rádi: Příručka hororového fanouška se rozjíždí na Topzine.cz!

Redakce

Redakce

12. 11. 2010

rec2Každý z vás je jistě zná. Potkáváte je na ulici, ve škole i v práci. Přes den je nerozeznáte od spořádaných spoluobčanů. Jakmile se však slunce skloní k obzoru a na svět padne šero, vydávají se na svou pouť do míst, ze kterých běžnému smrtelníkovi vstávají vlasy hrůzou. Ano, řeč je o fanoušcích hororů a jejich bizarním světě adrenalinového napětí a hrůzy. Odložte svůj strach a staňte se jedním z nich. Pevně se držte, pekelná jízda začíná!

Zdroj: distributor filmu

I s takovou roztomilou holčičkou z filmu Rec 2 se setkáme Zdroj: distributor filmu

Možná si říkáte, že horor není nic pro vás. Ať už s ním máte špatné zkušenosti, nebo vám tento žánr dosud nic neříkal, vězte, že přicházíte o velkou dávku zábavy a příjemného pocitu mrazení v zádech. Zapomeňte teď na všelijaké adrenalinové sporty a hrůzu nahánějící nebezpečné situace, kterým se mnozí vystavují, aby dostali tu svou dávku napětí. Vychutnejte si strach v klidu z domova (nebo kina) v pohodlí a bezpečí, bez vyhlídky na končetiny v sádře. Staňte se hororovým fanouškem!

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás pravidelně bude provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Horor pro všechny, všichni pro horor

Horor je jedním z mála filmových žánrů, který tak radikálně dělí diváckou obec na své příznivce a odpůrce. Jedni jej zbožňují, druzí zatracují. Jedno je však jisté. Ač se to může zdát překvapivé, stát se zarytým fanouškem hororu vyžaduje tvrdou práci a hlavně správné postupy, bez kterých se může snadno stát, že místo nadšení se vás zmocní odpor a znechucení. Věřte mi, byla by to škoda a přišli byste o spoustu skvělých zážitků.

Z filmu Pád do tmy. Zdroj: distributor filmu

Pád do tmy Zdroj: distributor filmu

Od laika k otrlému divákovi

Vztah k filmovému žánru musí vždy stát na pevných základech a znalostech tématu. U hororu to platí dvojnásob. Nebudeme tedy dlouho chodit kolem horké kaše. Rovnou zapomeňte na Angelinu Jolie, Julii Roberts, Brada Pitta a Toma Cruise, mluvící štěňátka, roztomilá děťátka a  rozverné tchýně. V hlavních rolích očekávejte namísto toho temné lesy, opuštěná sanatoria, vnitřnosti v nezvyklých stavech a rozpoložení, šílené jedince a ještě šílenější monstra a atmosféru, která by se dala krájet.

Nádech a výdech! Právě jste absolvovali první krok k otrlosti. Dopřejte si odpočinek, čeká nás ještě dlouhá cesta.

Jak postavit strašidelný hřbitov, aneb budujeme základy

Každý hororový začátečník by měl mít vždy na paměti dvě základní věci. V první řadě desatero, kterého by se měl skálopevně držet a vyžadovat jeho dodržování od všech osob, domácích mazlíčků  a zombie. V druhé řadě to je pak seznámení s typy nepravověrných fanoušků a vyvarování se zařazení mezi ně.

U filmu Osvícení zlehka přituhne. Zdroj: distributor filmu

U filmu Osvícení zlehka přituhne. Zdroj: distributor filmu

Desatero hrorového fanouška

1. Vždy a za jakýchkoliv okolností se budu snažit navodit si pro sledování filmu tu správnou atmosféru.
2. Nikdy nebudu na horor koukat ve společnosti dalších jedinců.
3. Budu si vybírat jen takové snímky, které jsou kvalitní po obrazové i filmové stránce.
4. Pokud mám možnost jít na horor do kina, nerozmýšlím se a jdu!
5. Nikdy nehledám logiku v chování postav a v ději.
6. Vždy budu vyhledávat v první řadě originální znění.
7. Nebudu se stydět za adekvátní hlasové projevy během filmu.
8. Nikdy si nebudu předem zjišťovat podrobný děj filmu, zvraty a zejména pointy!
9. Nenechám se ovlivňovat distribučními překlady názvů filmů.
10. Zombie budu zásadně zneškodňovat oddělením hlavy od těla.

Některé z těchto bodů jsou více důležité než jiné. Jejich podrobný rozbor si však necháme na později.

Na chapadla také dojde. (Mlha) Zdroj: distributor filmu

Na chapadla také dojde. (Mlha) Zdroj: distributor filmu

Typy nepravověrných fanoušků

Typ A: Kvalitář
Kvalitář se vyznačuje zejména rozsáhlým přehledem o hororových filmech, o jejichž kvalitě se dá pochybovat a jejichž zdrojem jsou pozdní večery na českých komerčních televizních stanicích. Vrcholem jeho hororové zkušenosti jsou například filmy o lidožravých aligátorech, anakondách, pavoucích, nepodařených experimentech a mumiích. Zásadně nepozná kvalitu a zřejmě se nikdy nesetkal s pořádným hororem.

Typ B: Kvantitář
Podobně jako kvalitář, i jeho zásoba hororových filmů obsahuje také seriálové skvosty o malých čarodějkách a lovcích duchů. Do žánru zařazuje vše, u čeho pocítil alespoň náznak husí kůže. Nehraje roli, zda tento pocit vyvolal průvan nebo daný snímek.

Typ C: Tyvoleviděljsemhustejfilm
Určitě někoho podobného máte ve svém okolí. S hrůzou v očích vám začne vyprávět o filmu, který zrovna viděl a ze kterého je velice rozrušený a nedá mu spát. Po dlouhém monologu z něj nakonec vypáčíte i název toho úžasného díla. Většinou se jedná o filmy typu Duch ohně nebo Zámek hrůzy, v horších případech i Čelisti 3-D.

Typ D: Zívačka
Nejčastější výskyt tohoto společenského jedince je v kinech, je však k vidění i na větších party. Jeho projev je nejvýraznější po skončení filmu, kdy hlasitě oznámí ostatním v doslechu, že to byla nuda. Sdružuje se zásadně do skupin dalších zívačů, jeho atributem je láhev s posilňujícím alkoholem.

Důležité upozornění: Vystavovat nepravověrného fanouška kvalitnímu hororu při správných podmínkách se nedoporučuje, jelikož hrozí psychická újma až trauma.

Když už teď máme na čem stavět, je na čase si všechno nechat uležet v hlavě. Příště se seznámíme se subžánry hororu ve všech jeho hlavních podobách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bojíme se rádi: Příručka hororového fanouška se rozjíždí na Topzine.cz!

Hide picture