Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Britský designer získal patent na helmy Stormtrooperů

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

3. 9. 2011

Helma Stormtroopera patří mezi nejznámější symboly Hvězdných válek a nyní se stala předmětem sporu produkční společnosti George Lucase o právo na její prodej. Síla ale tentokrát na jejich straně nestála. Soud vynesl rozsudek v jejich neprospěch.

Stormtrooper v plné zbroji Zdroj: youtube.com

Andrew Ainsworth, 62letý britský designér, se v 70. letech podílel na vytvoření vzhledu Stormtrooperů, a proto si kladl nárok na prodej jejich kostýmů a helem. Nepočítal s tím, že se to otci Hvězdných válek Georgi Lucasovi moc líbit nebude a musel tak čelit velké žalobě ze strany ukřivděných vlastníků společnosti Lucasfilm.

Přestože se na americké půdě vlastníkům Lucasfilmu nejdříve dařilo, protože podle soudu Ainsworth porušil zákon o autorských právech, nemohl rozsudek vejít v platnost právě kvůli designérově národnosti. Andrew Ainsworth totiž nevlastní v USA žádný majetek a spor se proto musel přesunout k britskému soudu.

Britský soud dal za pravdu Ainswothovi

Podle Ainswortha se helma nedá považovat za umění, ale za čistě praktickou část výstroje (i když přiznejme si, kdo někdy potkal dělníka na stavbě s helmou Stormtroopera). Konečný rozsudek soudu zněl ve prospěch britského designéra, a tak si můžou fanoušci Hvězdných válek dále vesele kupovat známé bíle helmy za pouhých 1 800 liber.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britský designer získal patent na helmy Stormtrooperů

Hide picture