Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Byl jednou jeden život: Upozornění, testováno na dětech

Redakce

Redakce

11. 4. 2010

Byl jednou jeden životObstojí Byl jednou jeden život i po několika desítkách partiích? Bude vám mít hra stále co nabídnout?

Byl jednou jeden život, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Před několika měsíci jsme vydali recenzi kvízové hry na motivy francouzského kresleného seriálu Byl jednou jeden život. Aby bylo možné obrovské množství 2500 otázek opravdu posoudit, nechali jsme si tento časový odstup.

Hra má v sobě vysoký edukační potenciál, který může v dětech probudit velký zájem o poznání lidského těla. Samotný stejnojmenný seriál dokázal krásně a hlavně srozumitelně vysvětlit procesy, které se v našem těle odehrávají, a přitom si ponechat i jistou rovinu odbornosti.

Ani po několika desítkách her jsme nepozorovali žádnou únavu materiálu, ačkoliv jsme hru hráli někdy i s mladšími dětmi, které se k ní příliš šetrně nechovaly. Kvízových otázek na kartičkách je opravdu mnoho. Důležité je vždy důkladné promíchání, abychom si například z jednoho balíčku netahali dokola stále stejné otázky. Zásoba je opravdu veliká a byla by škoda ji nevyužít. To, že si člověk některou z odpovědí zapamatuje, není na škodu. Právě naopak, dozví se spoustu nových věcí, které se mu později v životě může hodit. A je posláním celé této hry něco hráče naučit.

Byl jednou jeden život - kartička, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život - kartička, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Otázky překvapí, příjemně i nepříjemně

Spousta otázek je zaměřena přímo na seriál, takže ti, kteří ho nikdy neviděli, mohou správné odpovědi jen tipovat. Proto je myslím vhodné vybrat si buď jinou kategorii otázek, nebo v lepším případě se na seriál podívat. Díly nejsou dlouhé, a tak třeba můžete jednotlivé hry prokládat koukáním na seriál. Odbornější otázky mají vyzkoušet vaše znalosti, oproti otázkám seriálovým, které testují spíše vaši pozornost, jak dokážete zachytit různá jména či scény z filmu. Některé otázky pro experty mají nasazenu vysokou obtížnost, ale vynahrazují to zajímavými tématy a představují výzvu i pro hráče v oboru vzdělané.

S kartičkami otázek se ovšem pojí zásadní potíže. Asi nejmenší z nich, která snižuje hodnotu ohromujícího čísla 2550 otázek, je fakt, že některé vědomostní otázky se opakují napříč několika okruhy.

Na hře je také znát, že je přeložena z francouzštiny a ačkoliv je mnoho otázek, týkajících se přímo seriálu, lokalizováno i včetně jmen dabérů, setkáte se zde s několika otázkami vyžadujícími detailní znalosti francouzské kultury, například: „Kdo získal v roce 1674 ve Francii monopol na tabák?“

Byl jednou jeden život - plíce Psí, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život - plíce Psí, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jako naprosto nevhodné nám přišlo zařazení otázek se sexuální tématikou do druhé kategorie, která je určena pro dětské milovníky seriálu. Za všechny uvádíme příklad: „Máš za sebou rizikový sexuální zážitek. Existuje způsob, jak minimalizovat riziko, aby se vir HIV v Tvém těle usadil?“ V podstatě se nejedná o závadné otázky, které by bouraly nějaká tabu, ale máme pocit, že některým rodičům by mohly vadit. Samozřejmě záleží na zvážení rodičů, jestli tyto otázky přečtou. Pokud však děti nechají hrát samotné, musí s tímto rizikem počítat.

Zábava i po mnoha hrách

Celkový dojem ze hry je opravdu dobrý. Hru můžeme doporučit všem, kteří milují tento kreslený seriál, nebo je zajímá lidské tělo. Velkým mínusem stále zůstává cena a je na zvážení každého, jestli je ochoten za ni tu tisícikorunu obětovat. Kromě výše uvedených výtek k otázkám jsme ve hře nenašli žádné závady, které by vám měly zabránit v její koupi. Pokud byste se chtěli o hře dozvědět více, mrkněte se na podrobnou recenzi Byl jednou jeden život.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Byl jednou jeden život: Upozornění, testováno na dětech

Hide picture