Menu
FANZINE.cz
Literatura

Být vědcem má své nesporné výhody. Můžete třeba pomoci zničit svět!

Petr Bělohrad

Petr Bělohrad

7. 5. 2014

Ilustrační foto - laboratořCo na tom, že se takový svět nachází pouze na stranách knih nebo filmovém plátně. Je to myšlenka, co se počítá! Své o tom ví i Dr. Jeremy Ellis, který mimo svůj výzkum v oblasti molekulární biologie poskytuje konzultace autorům sci-fi literatury.

Ilustrační foto - laboratoř

Někdy stačí málo a konec světa je „na světě“.
Zdroj: freeimages.com

Dr. Jeremy Ellis je americký vědec, který vystudoval mikrobiologii a později získal titul Ph.D. v molekulární biologii na Kalifornské univerzitě. Ve své dizertační práci se zabýval výzkumem buněčného vývoje a jeho poruchami u octomilek obecných. Zároveň je i spoluzakladatel společnosti zabývající se zlepšením krevetových chovů.

Mezi Ellisovy zájmy patří rovněž science fiction literatura a technologie. Co mu však (a nejenom jemu) kazí požitek z dobré četby, jsou vědecké omyly a nepřesnosti. Ne každý si asi všimne chyby ve výčtu bází DNA, ale nasnadě jsou mnohem triviálnější zádrhely a klišé.

Vědecky korektní sci-fi? (Ne)možné!

Podle Ellise působí vědecky korektní sci-fi odehrávající se v našem světě mnohem víc opravdově a upřímně. Je pak pro čtenáře jednodušší se do příběhu ponořit, pokud pracuje s věcmi, které zná a které jsou nejen možné, ale někdy i skutečné.

ilustrační foto - smutný spock„Mimozemšťané nebudou vypadat jako Spock,“ říká Dr. Ellis. „Nebudeme sexuálně kompatibilní. Stejně tak nebudeme na stejné technologické úrovni. Ano, na Měsíci je gravitace. Ne, lidi nelze použít jako baterie pro stroje. Objekty vystavené radioaktivitě nezačnou samovolně růst. Mohl bych pokračovat dál, ale už z tohohle se mi dělá smutno.“

Tohle je ostatně také důvod, proč se začal Dr. Ellis kromě svého výzkumu věnovat ještě konzultacím pro autory science fiction. Udělat science fiction víc science a méně fiction.

Dobrá rada nad zlato

V roce 2005 zaujala Dr. Ellise audiokniha Earthcore od Scotta Siglera, který byl tou dobou průkopníkem v oblasti audioknih a podcastů. Audiokniha si získala Ellisovu pozornost hlavně díky své podloženosti a přesnosti. Rozhodl se tedy napsat Siglerovi email s dalšími dotazy. Autor odpověděl druhého dne a logicky argumentoval. Toto nakonec přerostlo ve spolupráci, která trvá dosud. Ellis původně nečekal, že by se jeho nabídky konzultací Sigler chytil, ale spisovatel šanci uchopil bez váhání a poslal doktorovi rukopis svého nového díla Ancestor.

Ancestor - přebal  knihyVe zmíněné knize se hlavní postavy snaží vypěstovat chovné zvíře s orgány, které by byly kompatibilní s těmi lidskými, aby se tak vyřešil nedostatek dárců pro transplantaci. Scottova zápletka se odvíjí od teorie, že je možno obrátit chod evoluce a dostat se tak k předku všech savců. V textu se nacházelo jenom několik drobných nedostatků, které molekulární biolog Dr. Ellis snadno zahladil.

Science fiction nebo předzvěst budoucnosti?

Další práce, kterou Siglerovi Ellis „kontroloval“, byla série Infected. Tady byl Ellis zapojen od samotného začátku a pomáhal Siglerovi stavět některé části příběhu.

„Než odepíšete tuhle sérii jako další těžkopádný příběh o konci světa, řeknu vám, že neexistuje nic podobného – infekce, o které mluvíme, je velmi komplexní, realistická a zasahuje nejen do genové restrukturalizace, ale i do chytrých materiálů a biologických Von Neumannových schémat,“ vysvětluje Dr. Ellis. „Zní to šíleně, ale všechno je to pravděpodobné a uvěřitelné. To je to, co z toho dělá tak strhující a děsivé čtení zároveň.“

Od té doby Dr. Ellis spolupracoval s pěti tvůrčími profesionály na více než patnácti projektech. Odměnou mu je skvělý pocit, když vidí své nápady na stranách knih, své jméno s poděkováním a nebo když se z něj v příběhu stane šílený vědec. Doufejme, že zůstane šíleným vědcem pouze v knihách a nevytvoří ve svém institutu vražedné krevetí kyborgy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Být vědcem má své nesporné výhody. Můžete třeba pomoci zničit svět!

Hide picture