Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Bývalá hvězda Doctora Who o hororu Oculus: Roky jsem cvičila akcent

Redakce

Redakce

3. 7. 2014

Karen Gillian je herečka známá z Doctora Who jako Amy Pond. Tato skotská herečka si zahrála také v hororu Oculus, který byl sice natočený už v roce 2012, ale například v Anglii vyšel až letos v červnu.

V současné době Karen Gillan září ve filmu Guardians of the Galaxy jako modrý holohlavý mimozemšťan Nebula. V hororu Oculus od režiséra Mikea Flanagana se musela vypořádat s různými časovými liniemi a rodinnou tragédií zaviněnou něčím nadpřirozeným. Její postava, dívka jménem Kylie, se snaží dostat svého bratra z vězení. Tam ho zavřeli poté, co ho obvinili z vraždy vlastních rodičů. Kylie chce dokázat, že rodiče zemřeli cizí rukou. Je přesvědčená, že nadpřirozenou.

Postavu Kylie vidíme i v mladší verzi – kvůli dvěma časovým rodinám, kdy se z minulosti dozvídáme o událostech, které provázely smrt jejích rodičů. Film má tedy složitou strukturu. „Musela jsem číst scénář vícekrát, abych ho plně pochopila. Hodně pomohlo, že scénář měl odlišenou minulost a přítomnost písmem – normálním a kurzívou. A hlavní poznámka režiséra byla: ‚Musíš být víc kurzívová,‘“ vysvětluje Karen Gillan.

Karen byla obsazená jako jedna z prvních hereček. Jí se poté přizpůsobovalo obsazování dalších lidí, zejména rodinných příslušníků. Matku Kylie zde hraje Katee Sackhoff, bratra Brenton Thwaites.

FOTO: Karen Gillan v Oculus

Karen Gillan v Oculus. Zdroj: distributor filmu

Pro film je důležité, aby divák vše pochopil. Místo pro hereckou improvizaci se tedy moc nenašlo. „Spíše jsme se drželi scénáře,“ říká Gillan. „Líbí se mi, že Oculus se věnuje výkladové části. Hodně filmů se snaží ji potlačit nebo ji smíchat s akcí, ale tady je scéna, kde mluvím deset minut a ničemu to nevadí.“

Ve filmu je také kladený důraz na smyslové vnímání, především na zrak. Zřejmě i z tohoto důvodu je na hlavním plakátu k filmu Karen Gillan a její oči jsou překryté cizíma rukama. „Je to zajímavý plakát, docela strašidelný,“ komentuje výběr Gillan. „Rozhodně si ho nebudu věšet nikam v domě. Ani na záchod,“ vtipkuje herečka.

FOTO: Oculus

Oculus. Zdroj: fanart.tv

Karen Gillan je původem ze Skotska, avšak ve filmu mluví s věrohodným americkým přízvukem. „Když jsem vyrůstala, napodobovala jsem různé přízvuky. Taky jsem roky pracovala s trenérem přes dialekty. Cvičila jsem hlavně pro Oculus,“ vysvětluje herečka. „Je to vtipné, protože Britové umí většinou dobře napodobit Američany, ale naopak to moc nejde. Mám takovou teorii: je to proto, že v Anglii přebíráme hodně z amerického zábavního průmyslu, ale v Americe znají maximálně Panství Downton a Harryho Pottera.“

„Líbilo by se mi pracovat znovu s Mikem Flanaganem,“ dodává herečka ke spolupráci s režisérem. „Jestli mě bude chtít na další film, půjdu do toho. Také kvůli tomu, že jsme se spřátelili, s ním i s producenty. Jsou moc milí a Oculus se povedl.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bývalá hvězda Doctora Who o hororu Oculus: Roky jsem cvičila akcent

Hide picture