Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Carrie podle románu Stephena Kinga. Tenhle film nesmíte minout

Jan Chalupa

Jan Chalupa

16. 11. 2011

FOTO: CarrieJedná se dnes již o klasické dílo žánru a v sedmdesátých letech šlo o jeden z nejúspěšnějších hororů své doby. Pronásledovaná a ponižovaná Carrie má co říct i dnešnímu diváku.

FOTO: Carrie

Takhle se rozhodně netváří někdo, kdo se cítí v pořádku, Zdroj: distributor filmu

Knížka Carrie byla prvním velkolepým dílem mistra hororu Stephena Kinga. Příběh o šikanované středoškolačce udělal z Kinga hvězdu a v roce 1976 byl převeden režisérem Brianem De Palmou do filmové podoby.

Přečtěte si více o knížce, která odstartovala Kingovu kariéru

Carrie White (Sissy Spacek) to nemá v životě jednoduché. Není ani příliš hezká, ani příliš oblíbená (spolužáci se jí posmívají a dělají jí ze života peklo). Doma na ni navíc čeká fanaticky věřící matka, která rozhodně nemá nejmenší páru o tom, co to znamená milovat bližního svého.

A tak v Carrie narůstá nenávist ke všem okolo. A tahle nenávist se pro hodně lidí stane osudnou. Carrie totiž zjistí, že má telekinetické schopnosti a ve chvílích nervového rozrušení tak může na dálku ovládat různé předměty. Tyhle schopnosti vytvoří z maturitního plesu hodně krvavá jatka

FOTO: Carrie

Carrie prostě není jako většina jejích vrstevníků

Režisér Brian De Palma je velmi osobitým a originálním režisérem a tak se příběh filmu stává v jeho rukách doslova časovanou bombou, kdy divák s každou další uplynulou minutou pociťuje stupňující se napětí a stále více houstnoucí atmosféru, která nezvratně směřuje k tragickému konci.

Přečtěte si TOP 5 filmových adaptací knížek Stephena Kinga

Způsob, jakým je natočena závěrečná plesová sekvence je již jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Ve filmu se představila v hlavní roli Sissy Spacek, která si za ztvárnění trýzněné dívky odnesla nominaci na Oscara. Ve vedlejší roli se ve filmu mihl i v té době poměrně neznámý John Travolta. Film byl oceněn Velkou cenou na Festivalu fantastických filmů 1977 v Avoriaz.

Carrie

Horor/Drama/Thriller
USA, 1976, 98 min

Režie: Brian De Palma
Hrají: Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving, William Katt, Nancy Allen, John Travolta, P. J. Soles, Priscilla Pointer, Betty Buckley, Sydney Lassick

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Carrie podle románu Stephena Kinga. Tenhle film nesmíte minout

Hide picture