Menu
FANZINE.cz

Čas bratrství: Raistlin vs. Karamon. O čí duši se nakonec bude bojovat?

Redakce

Redakce

1. 8. 2010

V červnu vyšel v nové obálce i překladu první díl tzv. Legend ze ságy DragonLance, Čas bratrství. Raistlin je den ode dne mocnější a mocnější a jen pár vyvolených se může pokusit zhatit mu jeho temné plány.

Ilustrace na obálce Autor: Matt Stawicki

Raistlin, mocný mág, který nosí Černý plášť. Raistlin, pán minulého a přítomného, žije v dávno zapomenuté a prokleté Věži Vysoké magie v Palantasu, obklopuje se vlastními temnými výtvory zla a osnuje plány, jež by mohly na Krynnu napáchat obrovské škody.

Třídílné Legendy líčí průběh Raistlinovy snahy zničit Královnu Temnot Takhisis a zaujmout její místo mezi bohy. V Čase bratrství se mág vydává do města kněze-krále Ištaru v době těsně před Pohromou, kdy Krynn opustili praví bohové, aby zde získal potřebné vědomosti. Chtějí-li mágové z Věže Vysoké Magie tomuto ohavnému a troufalému činu zabránit, musejí jednat, a tak za ním vysílají jeho obětavé dvojče Karamona, krásnou a oddanou kněžku boha Paladina Crysanii a omylem i všudypřítomného šotka Tasslehoffa. Ti se snaží Raistlina zlákat z cest temnot a přivézt ho na stezku dobra. Podaří se jim to?

Postavy očekávané, neočekávané i překvapující

V minulosti v Ištaru potkáme tajemného Fistandantila, jež dlouhou dobu využíval Raistlina, a kněze-krále, který způsobil tragickou Pohromu. Nejdůležitější postavou je však jednoznačně Crysanie, klerička nejmocnějšího boha Paladina. Ta se nejurputněji snaží přivézt mága na posvátnou stezku bohů dobra a obrátit jeho zvrácené myšlenky opačným směrem. Naneštěstí pro ni tím stále hlouběji zabředává do plánu, jehož kořeny sahají od dávných časů města Ištar až do současnosti Krynnu.

Svět DragonLance na Topzine.cz

Díky Času bratrství navštívíme tajemné město kněze-krále a dozvíme se, co vůbec bylo příčinou strašlivé Pohromy. Ištar je popsán skutečně velkolepě a barvitě a mnohý poutník by mu neodolal. Nádherné budovy, tyčící se k samotným nebesům, výzdoba, při které se tají dech; úžasné stavby inspirované starověkým Římem, to vše a ještě více skrývá první Legenda.

Lepší kresba, lepší obálka, lepší překlad

Legendy u nás vyšly již jednou, ovšem se starou obálkou a nepříliš kvalitním překladu. Na rozdíl od staré verze je novější vydání obdarováno překladem rozhodně zdařilejším, jenž se naštěstí vyvaroval drobným či větším nepřesnostem nebo špatného názvosloví, pro DragonLance tak typického. Navíc nádherná obálka jen příjemně podtrhuje celkově kladný dojem z knihy.

Román je psán krásným a poutavým jazykem. Příběh směřuje dopředu, nikde se neohlíží a perfektně laděné prostředí skvěle doplňuje postavy, které naštěstí nejsou prázdné a všechny do jedné mají vlastní pozoruhodné charakterové rysy. A konečně se také stalo to, nač všichni trpělivě čekali: Karamon si začíná uvědomovat, že pro svého ctižádostivého bratra znamená pramálo. Je skutečně velmi zajímavé sledovat jeho téměř neuvěřitelnou proměnu.

Na druhou stranu si autoři mohli dovolit více experimentování. Úplného vylíčení Pohromy se fanoušci dočkají nejspíš až v následujícím díle, Válce zatracených, i přesto však mohli závěr výrazně zdramatizovat. Bylo by to zajímavější i poutavější a autorům by se žíly jistě nezkrátily. Takto je konec surově zpřetrhán v půlce napínavé scény a rozhodně mu to ani náznakem neprospívá. Snad se v dalším díle dočkáme patřičného vykompenzování.

Celkově je knížka povedená a určitě zaryté fanoušky DragonLance nezklame. Čtenáři se mohou těšit na přiblížení Raistova života v prokleté Věži Vysoké magie a na Karamonovo uvědomění si sebe sama. Rozhodně je se na co těšit.

Název originálu: Time of the Twins
Český název: Čas bratrství
Autoři: Margaret Weis & Tracy Hickman
Překlad: Hana Vlčinská
Obálka: Matt Stawicki
Počet stran: 285
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čas bratrství: Raistlin vs. Karamon. O čí duši se nakonec bude bojovat?

Hide picture