Menu
FANZINE.cz

Cassandra Clareová a Město z popela. Slibné pokračování obyčejně neobyčejného příběhu

Redakce

Redakce

24. 8. 2010

Trilogie Nástroje smrti pokračuje v červenci pořadově druhým dílem nazvaným Město z popela. Příběh šestnáctileté Newyorčanky Clary Frayové, která se z ničeho nic ocitne ve světě plném upírů, vlkodlaků a lovců stínů slibuje napínavou a zajímavou četbu.

Ilustrace na obálce Města z popela Autor: Cliff Nielsen

Svět je v sérii Nástroje smrti rozdělen do dvou rovin. V jedné jsou normální lidé bez jakýchkoli zvláštních schopností, zabývající se všedními záležitostmi. Druhá sestává z podsvěťanů, jimiž jsou vlkodlaci, upíři, čarodějové a víly. A na pomezí mezi těmito dvěma rovinami stojí lovci stínů. Ti ovládají mnoho nadpřirozených vědomostí a sil, které jim pomáhají v souboji proti zlým démonům. A právě mezi lovci stínů se v prvním díle nevysvětlitelně objeví Clary.

V díle druhém musí hlavní hrdinka řešit problémy, jejichž nevyřešení by mohlo způsobit zkázu New Yorku, potažmo i celého světa. Její znovuvzkříšený a nenáviděný otec Valentýn využívá zlých a nebezpečných démonů k dosažení vlastních cílů a je mu jedno, jestli při jejich naplnění zahyne některé z jeho dětí. Clary navíc musí čelit milostnému dilematu a rozhodnout se, zda dát přednost dlouholetému kamarádu Simonovi nebo svému bratru, lovci stínů Jaceovi. A aby toho nebylo málo, Clary stále netuší, jak probrat svou matku, jež upadla do komatu již v prvním díle.

New York tak trochu z jiného pohledu

Tzv. Velké jablko je v knize líčeno velice realisticky, až místy budí pocit, že se opravdu procházíte po Páté Avenue. Ale na druhou stranu to také může být i příčinou toho, že se člověk občas ztrácí. Kdo v New Yorku nikdy nebyl si asi těžko představí roh 65. a 3. ulice. A stejně tak cestu z jednoho konce města na druhý. Už jen to není čistě logicky možné. Autorka ovšem do děje mistrně vpracovala magické a fantasy prvky. Kdo by byl třeba řekl, že se království víl nachází v jezírku v Central Parku?

Postavy ale, na rozdíl od prostředí, opravdu dokážou místy překvapit. Claryin bratr Jace se chová někdy tak chladně, arogantně a neprostupně, že čtenář napjatě čeká na to, co vyvede příště. Jako jeho protiklad je tu naopak Clary, jež se navenek snaží vypadat, že všechno perfektně a s přehledem zvládá, ale uvnitř má takový zmatek, že si s ním velmi často absolutně neví rady. Vedlejší postavy hlavním nesekundují, ale jsou jim rovnocennými partnery a děj skvěle doplňují.

Méně předvídatelnosti, více napětí

I když je zápletka navrhnutá dobře a nelze jí v celku nic vytknout, autorka se mohla vyhnout některým slohovým chybám. Když čtete, tak vás ani nijak moc nepřekvapí, když se stane to a ono, že tamten půjde někam s támhletím atp. Chybí tomu prostě ta kapka mléka, ten moment překvapení a to je opravdu veliká škoda. Stejně tak krizové momenty jsou líčeny jen tak jakoby mimochodem. V takových chvílích by měl být čtenář napnutý a ve střehu a ne uvažovat nad tím, kam půjde na oběd. Stačilo by to jen trochu vyšperkovat a vše by bylo naprosto v pořádku.

Když se to vezme kolem a kolem, jedná se o velice zajímavé a poutavé čtení, jež vás sice zaujme, ale nijak zvlášť neporazí na kolena. Zde je možná trefné přirovnání typu méně kvalitní, ale dobrá ženská obdoba Harryho Pottera. Nápad zajímavý, jen by potřeboval ještě poněkud dotáhnout, aby to mělo ten patřičný říz.

Knihu bych doporučila jak mladším, tak i starším čtenářům, které nebude nudit a potěší. Četba do autobusu, tramvaje či do jakéhokoli dopravního prostředku nebo před spaním.

Název originálu: City of Ashes
Český název: Město z popela
Autor: Cassandra Clareová
Překlad: Eva Maršíková
Obálka: Cliff Nielsen
Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205
Vydala: Mladá fronta, Praha 2010
Doporučená cena: 359 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cassandra Clareová a Město z popela. Slibné pokračování obyčejně neobyčejného příběhu

Hide picture