Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Část posádky z Mezinárodní vesmírné stanice vstoupí do volného vesmíru

Petr Pešout

Petr Pešout

14. 4. 2013

28. března 2013 odletěla na stanici ISS nová posádka ve složení Chris Cassidy, Alexander Misurkin a Pavel Vinogradov. Právě posledně jmenovaný se podívá také do kosmického prostoru.

FOTO: Roman Romaněnko

Zkušený astronaut Roman Romaněnko je na ISS již po několikáté. Zdroj: nasa.gov

Přidá se k němu ještě Roman Romaněnko, který se na Mezinárodní kosmickou stanici podíval poprvé již v roce 2009 jako člen posádky Expedice 20. Na ISS letěl jako třetí palubní inženýr za oddíl kosmonautů CPK.

Úkolem dvou Rusů bude několik vědeckých experimentů a instalace nové navigace. V pátek 19. dubna 2013 v 10:06 (Severní Amerika) by měl být otevřen poklop přechodové komory a oba kosmonauti vstoupí do volného kosmu. Vše bude monitorovat NASA TV od 9:30 tamního času. Mimo modul by měli strávit celkem šest hodin.

Jedním z hlavních cílů bude zavedení nového experimentu Obstanovka, který by měl sledovat a zaznamenávat plazmové vlny a vliv kosmického počasí na ionosféru Země. Pokud půjde vše podle plánu, měli by astronauti stihnout také oživit experiment Biorisk. Úkolem bylo studovat vliv mikrobů na kosmické lodi.

Celou zprávu si můžete přečíst zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Část posádky z Mezinárodní vesmírné stanice vstoupí do volného vesmíru

Hide picture