Menu
FANZINE.cz
Literatura

Cenu Fantastická povídka 2011 získal Martin Vondráček

Redakce

Redakce

22. 10. 2011

Havlíčkův Brod – O vítězi literární soutěže Fantastická povídka je jasno od soboty 22. října, kdy proběhlo na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě slavnostní vyhlášení. Cenu za první místo si odnesl autor věcně napsané sci-fi hříčky s filozoficky rafinovaným závěrem, Martin Vondráček.

Diplom pro vítěze Fantastické povídky Foto: Martin Peška, Topzine.cz

Ve 14 hodin na veletrhu vyhlašoval magazín FANZINE.cz výsledky česko-slovenské literární soutěže zaměřené na žánr sci-fi, fantasy a horor. Do letošního ročníku se přihlásilo rekordních 666 prací. Do finálové dvanáctky se však neprobojoval ani jeden slovenský autor.

Ačkoliv po hlasování poroty skončila Vondráčkova povídka AI, to bolí dle průměrného bodového hodnocení jako poslední, čtenářské hlasování (probíhalo na www.fantastickapovidka.cz od 8. září do 8. října) ji katapultovalo na první pozici.

Přečtěte si: Více zvratů, žádné moralizování, radí JWP finalistům Fantastické povídky

Druhé místo obsadila s povídkou Rozbřesk autorka Petra Lukačovičová, která jde ve spisovatelských šlépějích své sestry Lucie. „Rozbřesk je zručně napsaným konverzačním dramatem s detektivní zápletkou v historizujících kulisách. Žánr fantastiky naplňuje volněji, ideou a charakterizací hlavního hrdiny,“ řekla o povídce porotkyně a patronka soutěže Františka Vrbenská.

Povídka s názvem Když došla voda od Tomáše Řezníčka, kterou překladatel a spisovatel Vlado Ríša popsal jako „slušný vtípek“, skončila na třetím místě.

Cenu poroty si z rukou Jiřího W. Procházky, spoluzakladatele originální české fantasy série Agent JFK, převzal Radovan Kolbaba za povídku Planeta. Procházka povídku ocenil zejména za její atraktivnost spočívající v náhlé změně na krásně lidský a osobitý příběh jednoho muže a jedné staré obyčejné ženy.

Celkové pořadí finálové dvanáctky po hlasování čtenářů

 1. AI, to bolí (Martin Vondráček)
 2. Rozbřesk (Petra Lukačovičová)
 3. KDYŽ DOŠLA VODA (Tomáš Řezníček)
 4. Z K Á Z A R Á J E (Zdeněk Jarchovský)
 5. Planeta (Radovan Kolbaba)
 6. SVĚTLO (Janine Pečenková)
 7. Poslíček (Martin Stručovský)
 8. Na věčnou památku (Daniel Tučka)
 9. NEKLIDNÉ BLONDÝNY (Zdeněk Jarchovský)
 10. TAK OBŽALUJTE (Petr Stejskal)
 11. Mistr (Katrin Přikrylová)
 12. Rozsévač smrti (Radovan Kolbaba)

Cena poroty (největší počet bodů od poroty získal):

Planeta (Radovan Kolbaba)

Všech 12 finálových povídek, které porota vybrala z celkových 666 přihlášených, bude publikováno s originální ilustrací na stránkách magazínu o sci-fi, fantasy a hororu FANZINE.cz. Někteří autoři povídek svou práci na základě rad od jednotlivých porotců upravují, proto by si nové verze neměli čtenáři nechat ujít.

Čtěte také: Františka Vrbenská představuje finalisty soutěže Fantastická povídka

Minimálně tři nejlepší povídky se dočkají i zvukové podoby. Do audiopodoby je totiž zpracuje a odvysílá partner soutěže ČRo Leonardo. Ještě před vyhlášením soutěže to za Český rozhlas potvrdil Marek Kuchařík.

Další ročník soutěže Fantastická povídka bude magazínem FANZINE.cz ohlášen s největší pravděpodobností opět na začátku února.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cenu Fantastická povídka 2011 získal Martin Vondráček

Hide picture