Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Černá díra vysává blízkou hvězdu. Obíhá ji rychlostí 2 miliony km/h

Martin Kubal

Martin Kubal

22. 3. 2013

Satelit SWIFT společně s japonským MAXI nezávisle na sobě objevily v roce 2010 černou díru, kterou obíhá hvězda neuvěřitelnou rychlostí 2 000 000 km/h, zatímco je pomalu vysávána.

video
play-sharp-fill

 

Jak je na videu vidět, hvězda oběhne černou díru za necelé dvě a půl hodiny. Obíhá ji ve vzdálenosti přibližně 1 milion kilometrů, což je o něco víc jak dvojnásobek vzdálenosti Měsíce od Země. Černá díra svou gravitační silou pomalu vysává hmotu své sesterské hvězdy, která jednou nevyhnutelně celá zmizí v černé díře.

video
play-sharp-fill

 

Co předcházelo této situaci? S největší pravděpodobností byla černá díra původně větší hvězdou, která s tou menší, která je teď pomalu pohlcována, tvořila dvojhvězdu. Zatímco trpasličí hvězda prožívala běžný vývoj, obří hvězda ve velmi krátké době spotřebovala všechno své palivo a proměnila se v rudého veleobra.

Při své proměně se natolik zvětšila, že kdyby to udělalo Slunce, dosahovalo by až za oběžnou dráhu Marsu. Pravděpodobně v atmosféře tohoto rudého veleobra skončila i trpasličí hvězda. Ve chvíli, kdy rudému veleobru došlo veškeré palivo, zkolabovalo jeho jádro a hvězda vybuchla jako supernova. Při tomto výbuchu zřejmě přišla o část své hmoty i menší hvězda, která však neunikla gravitační síle své párové hvězdy. Supernova se změnila v černou díru, která svou sesterskou hvězdu začala pomalu stravovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Černá díra vysává blízkou hvězdu. Obíhá ji rychlostí 2 miliony km/h

Hide picture