Menu
FANZINE.cz

Christine Feehan posouvá Kouzlo ve větru do jiných sfér

Redakce

Redakce

8. 12. 2010

Když se na internetu objeví knížka, jejíž titulek hlásá ,,romantický román s paranormálními a fantasy prvky“, člověk si většinou představí romantický román s paranormálními a fantasy prvky. Zní to lákavě, ale skutečnost je bohužel poněkud jiná…

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Damon Wilder, jeden z největších mozků v oblasti bezpečnosti tohoto světa, se odstěhuje do malého přímořského městečka. Učinil tak proto, že byl mučen kvůli informacím o bezpečnostním systému Spojených států a Damonův asistent při útěku přijde o život. Otřesen a s depresemi přijíždí do Mořského ráje, kde pozná Sáru Drakeovou, nejstarší ze sedmi slavných Drakeových sester, jež ho má ochraňovat. Zamilují se do sebe, Sára společně se svými sestrami z Damona sejme „stín smrti“, který ho obklopuje a všichni jsou šťastní a spokojení.

Sága o sestrách Drakových obsahuje sedm knih, v nichž každá je zaměřena na jednu sestru, která musí vyřešit nějaký strašný paranormální problém, najde svou životní lásku, se kterou se v knize minimálně jednou vyspí. Knížky jdou chronologicky za sebou od nejstarší po nejmladší sestru. Zajímavostí je, že každá ze sester vládne jakousi nadpřirozenou silou. Sára z Kouzla ve větru tuší věci ještě dříve než se stanou a vládne nadlidskou silou.

Kýč, nic, kýč, nic, kýč, nic…

Když se to vezme kolem a kolem, je to zajímavý nápad. Sedm sester, které ovládají nadpřirozené síly, bydlí v tajemném domě na útesech a jedna po druhé nacházejí své životní lásky. Dobré, ale příšerně zpracované. Paranormální prvky jsou vysvětleny na přeskáčku, není jim rozumět, čtenář se neorientuje a má pocit, že nějaké divoženky tancují kolem ohýnku při měsíčku. Hlavní zápletka není vysvětlena dost podrobně na to, aby ji člověk byl dostatečně schopen pochopit nebo o ní jakýmkoli způsobem přemýšlel. Vše, co se děje, spěje jen k tomu jednomu.

Pokud vás napadá slovo sex, jste na správné adrese. Aby se čtenář dostal k jediné věci, jež je na knize zajímavá, musí se prokousat přes nespočet kýčovitých vyznání lásky, procházky po pláži o ničem a rádoby dramatických bojů. Pak hurá, Sára málem zastřelila nájemného vraha, je unavená, poněvadž použila svou sílu, jde si odpočinout k Damonovi a konečně se jde na toužebně očekávané první milování. Jeden druhého se nemohou nabažit, střihnou si to rovnou několikrát za sebou a pořád nemají dost. Pardon, ale osobně mám zkušenost, že když spolu lidé poprvé spí, nikdy to není takový ohňostroj.

Rozšíření repertoáru a slovní zásoby?

Nedokáži říct, zda stálé opakování slov žádostivě, toužebně, náruživě, naléhavě a kouzelně je problémem autorky nebo překladatelky, ale ani jedna možnost vskutku není moc lichotivá. Dokolečka dokola opakovat výše uvedená slova přestane bavit a naštve i člověka, který by si normálně dvakrát či třikrát zopakovaného slova nevšiml. A dle mého skromného názoru by, vzhledem k překlepům a pravopisným chybám, nebylo od věci v nakladatelství vyměnit korektora.

Autorka série o sestrách Drakových, Christine Feehan, by se pro příště měla nad románem více zamyslet a více ho rozebrat, ne něco relativně zajímavého nakousnout a doplnit to vášnivým sexem. Tím nechci zpochybňovat kvality samotné autorky, jelikož vyhrála několik cen PEARL (cena za paranormálno-romantický román), ale tímto počinem opravdu nijak neuchvátila.

Celkově by se Kouzlo ve větru dalo zhodnotit následovně. Paranormální prvky nedostatečné, a když už, tak špatně vysvětlené, milostné scény přemrštěné a naprosto nereálné, navíc opakování nevhodných a již opotřebovaných slov velice rychle omrzí. Špatné pořadí slov ve větě dělá čtení obtížnějším a čtenáře začne dříve nebo později věčné přehazování a slovíčkaření bavit. Jestli se chcete nabudit před tím, než zhasnete v noci světlo, tato kniha je ideální volba. Pokud ne a nechcete protahovat obličej při sebemenší kýčovitosti, utíkejte mílovými kroky.

Název originálu: Magic in the Wind
Český název: Kouzlo ve větru
Autor: Christine Feehan
Překlad: Zuzana Selementová
Obálka: Martina Kysucká
Počet stran: 160
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 200×130 mm
Vydal: Baronet, 2010
Doporučená cena: 134 Kč

Hodnocení: ** (30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christine Feehan posouvá Kouzlo ve větru do jiných sfér

Hide picture