Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Christopher Paolini: Geniální, předčasně dospělé dítě

Redakce

Redakce

30. 9. 2010

!SPECIÁL!Christopher Paolini, autor, který se navždy zapsal do povědomí čtenářů jako tvůrce Odkazu Dračích jezdců. Ve svých knihách křísí draky, elfy, trpaslíky i nesmrtelnou lidskou touhu po spravedlnosti. Jaký je životní příběh tohoto nadaného mladíka?

Ilustrace na obálce knihy Brisingr Autor: John Jude Palencar

Narodil se v den Sametové revoluce, jenže o šest let dříve, čili 17. listopadu roku 1983. Místem narození se stala americká Montana v jižní Kalifornii. Celý život, pokud nepočítáme pár let strávených na Aljašce, prožil v Paradise Valley. Jeho blízké okolí ho inspirovalo k popsání divoké přírody v Alagaesii.

Christopher Paolini se již od útlého dětství vyjímal mimořádnou inteligencí a láskou k fantasy literatuře a vážné hudbě. Sám s humorem líčí, jak mu při psaní Eragona hrál Beethoven. Učil se doma a střední školu dokončil v pouhopouhých patnácti letech. A právě v té době začal pracovat na Odkazu Dračích jezdců. Již dříve psal krátké fantasy povídky a novely. Eragon byl jeho první pokus o to, napsat něco velkého. Na první verzi ručně pracoval rok, poté ji přepisoval do počítače a ještě jeden rok odstraňoval stylistické chyby, jichž se dopustil. Teprve potom se odvážil své dílo ukázat rodičům.

Christopher Paolini Zdroj: last.fm

Ti byli překvapeni tím, jaké velkolepé a výpravné dílo jejich syn stvořil. Ještě jeden rok trvalo opravit některé nepřesnosti, navrhnutí obálky, výzdoba vnitřku knihy (na níž se podílel sám Christopher, navrhl mapu Alagaesie a Safiřino oko) a jiné ediční práce. Poté rodiče knihu vydali v prvním vydání ve svém vlastním nakladatelství, Paolini International LLC. Po celý následující rok 2002 strávil mladý autor na cestách po celých Spojených státech a propagoval svůj literární debut. Navštívil téměř 135 knihoven a škol.

Eragona doporučil Carl Hiassen (autor knihy Hoot) svému vydavateli Alfredu A. Knopfovi v létě roku 2002. Knopf získal na knihu autorská práva a začal příběh šířit za hranice země. A dá se říci, že tím se rozjela celosvětová senzace kolem Paoliniho a jeho Eragona a Safiry. Sága se stala bestsellerem nejen v USA, ale i v Anglii, kde dokonce na chvíli v žebříčku přeskočila dosud neporaženého Harryho Pottera. Mnozí si neodpustili kousavé poznámky typu, že se Paolini inspiroval nesmrtelným Tolkienem a mnohými dalšími. Ano, podobnosti by se našly, ale kdo by se jimi zaobíral, když se kniha prodává a oslavila tolik nadšených příznivců několika generací po celém světě?

Christopher Paolini Zdroj: noc-den.bloger.cz

Druhý díl Eldest (slavil u čtenářů veliký úspěch a kritici chválili rozdělení příběhu do několika dějových linek. Christopher Odkaz Dračích jezdců původně plánoval jako trilogii, ale po dopsání zatím posledního dílu Brisingr (2008, č. Fragment 2009) nakonec ságu rozšířil na tetralogii, aby čtenáře neochudil o žádné napínavé zvraty a neuťal nadějně rozběhnutý příběh. V současné době autor pracuje na závěrečném díle, který by měl nést název Eldunarí nebo Empire.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christopher Paolini: Geniální, předčasně dospělé dítě

Hide picture