Menu
FANZINE.cz

Čím šokuje Pouto krve od Kitty Sewellové?

Redakce

Redakce

7. 12. 2010

Výřez z obálky knihy Pouto krve od Kitty SewellovéPřed dvěma lety se autorka Kitty Sewellová proslavila dílem Ledová past, která byla nominována na cenu Wales Book of the Year 2006. Pouto krve je další psychologická kniha od švédské spisovatelky, kterou se snaží znovu zaujmout a získat další čtenáře. Podaří se jí to?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Mladá žena, dcera kubánské šamanky, Madeleine prožila ve svém životě snad vše. Románek s mladým chlapcem Forrestem, těhotenství v 16 letech, ztrátu dítěte po šílenství své matky, bláznivé dobrodružství s její kamarádkou Ginou v Mexiku, návrat domů, shledání s Forrestem a následovné manželství, marné hledání dítěte, smrt manžela na lodi při mořské bouři. Tohle zdaleka není vše, co hlavní hrdinku potkalo a stále čeká. Jsou to jen střípky z jejího života, který teprve začíná. Po těchto událostech Madeleine potřebuje změnu a zapomenout na vše.

Rozhodne se proto pro odjezd do města Bath, kde se začne věnovat psychoterapii. S kamarádem Johnem si založí praxi a snaží se žít normální život. Aby vyplnila prázdné místo v nitru, chodí na návštěvy do věznice pomáhat na doživotí zavřenému masovému vrahovi.  To ji ale stále nemůže nahradit ztrátu její dcery, proto když k ní přijde nová komplikovaná pacientka Rachel, nechává se jí zcela unést. Bývalá prostitutka, matka malého chlapce Saši, prožívá komplikovaný život, který ji neustále znepříjemňuje bývalý manžel Anton a jeho sadistický bratr Uri. Je možné, aby Rachel byla její ztracená dcera, i když má úplně jiné jméno?

Spisovatelka Kitty Sewellová procestovala a žila na mnoha místech ve Španělsku, Anglii a Walesu. To je znát i v díle Pouto krve, odehrávající se ve městě Bath, které se nachází v jihozápadní Anglii. Dokonce i hlavní hrdinka Madeleine má se svou tvůrkyní mnoho společného, co se týče profese, každá je psychoterapeutka.

Obálka knihy Pouto krve od Kitty Sewellové

Fakt, že švédská autorka Kitty Sewellová pracovala jako psychoterapeutka, se příjemně prolíná v celé knize. Celý příběh působí velice reálně, vše spíše vypadá jako vyprávění z jejího života, než fiktivní příběh. Psychologický profil vězně, nebo rozebírání myšlení postav, třeba u pacientky Rachel, je zajímavou zprostředkovanou zkušeností, jak poznat mysl duševně komplikované postavy.

Napětí vyvolané ochotou Rachel podstoupit vše pro záchranu syna Saši, jen podtrhuje a činí příběh ještě zajímavějším. Témata jako láska, sex, napětí, děsivé události, jsou zárukou kvalitního díla, které je schopné zaujmout širší okruh čtenářů.

Příběh psychoterapeutky Madeleine se střídavě vrací do různých etap událostí jejího a Rachelinina života, začne v dětství, pak zase skočí do současnosti. Nikdy se nebudete nudit, ale také nebudete ze začátku tušit, o co vlastně jde. Prokousáváním se jednotlivými vrstvami se stále více a více noříte hlouběji do celého vyprávění.

Celá kniha působí velice kvalitním a kompaktním dojmem. Pokud chcete strávit příjemný večer se zajímavou knížkou, tak je Pouto krve dobrou volbou.

Název originálu: Bloodprint
Český název: Pouto krve
Autor: Kitty Sewellová
Překlad: Marcela Nejedlá
Obálka: Miloslav Disman
Počet stran: 408
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 140 mm
Vydal: Ikar, Praha 2010
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čím šokuje Pouto krve od Kitty Sewellové?

Hide picture