Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Čína postaví obrovské muzeum komiksů. Bude z bublin!

Redakce

Redakce

6. 6. 2011

OBR: Muzeum komiksů a animaceČína ukazuje světu, že její fantazie a nadšení pro kuriozity nezná mezí. Nedaleko Shanghaie se totiž v současnosti dává do pohybu projekt, na jehož konci bude stát muzeum komiksů s šíleným designem osmi gigantických a absolutně kosmických bublin.

OBR: Muzeum komiksů a animace

Objekt bude tvořit osm na sebe nakupených obrovských bublin, Zdroj: mvrdv.nl

O tom, že v Číně je až na dodržování lidských práv možné absolutně vše, jsme se už několikrát přesvědčili. Neměl by nás proto zarazit ani projekt, který tento asijský gigant spouští v dnešních dnech. Na rok 2013 totiž plánuje otvířačku rozsáhlého Muzea komiksů a animace, jak jinak než s bizarním designem obrovitých bílých bublin.

Stavba, jež je kompletně v režii nizozemského architektonického studia MVRDV, by měla započnout příští rok. Do plánované otvírací doby je toho ale potřeba hodně stihnout, neboť v prostorách na ploše necelých 32 000 m2 budou kromě několika knihoven s tisíci a tisíci komiksy také kina (a to s celkem 1 111 sedadly), rozličné vzdělávací prostory, restaurace a samozřejmě expozice komiksů, na něž jsou Číňané nejvíce pyšni.

Nezapomíná se ani na vnější prostory, které budou mít podobu parků a vodních ploch s nespočtem ostrůvků.  Vůbec největší atrakcí celého muzea má být ale gigantický stroboskop a modré plátno, s nimiž budou moci návštěvníci sami experimentovat a vytvářet animace.

Bubliny nebo vesmírné moduly?

Design celého objektu je pak kapitolou samou pro sebe. Muzeum bude tvořit osm na sebe nakupených bublin, které mají sice evokovat komiksové speech balloons, ale tak trochu spíš připomínají ujeté vesmírné moduly. A ani jejich bílá betonová fasáda nebude jen tak ledajaká! Číňané si přejí, aby měla strukturu a reliéf tradičních čínských porcelánových váz.

OBR: Muzeum komiksů a animace v Číně

Animace by se měly v muzeum promítat přímo na stěny.

Tvar muzea ale není samoúčelný. Má se totiž přizpůsobit povětrnostním podmínkám lokality a zároveň být díky nízké potřebě klimatizace i energeticky úsporné.

Celá tato paráda nakonec organizátory vyjde přibližně na 92 milionů euro (čili přibližně přes dvě miliardy korun). Není ale pochyb o tom, že pro Čínu to není žádná finanční rána a obyvatelé šestimilionového města Hangzhou, kde bude muzeum mimochodem stát, se už velmi těší na to, až budou moci každý rok hostit oblíbené čínské festivaly komiksu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čína postaví obrovské muzeum komiksů. Bude z bublin!

Hide picture