V Číně se doslova raketově rozjela kosmonautika. Buduje novou vesmírnou stanici Nebeský palác, a nyní vesmírnou prázdnotu úspěšně navštívila první žena.
Posádka lodi Šen-čou 9 oslavuje návrat na pevnou zem Zdroj: YouTube.com
V září minulého roku Čína úspěšně ze základny Ťiou-čchüan v poušti Gobi vypustila raketu, která nesla první testovací modul Nebeského paláce Tchien-kung 1. Na toto místo se i vypravila posádka lodi Šen-čou 9, v překladu Božská loď, na níž byla i úplně první čínská astronautka.
Adeptky byly vybrány podle mnoha specifik, důležitá nebyla jen duševní stabilita, proto byl vybrány jen ženy, co za sebou měly aspoň jeden úspěšný porod, ale také nesměly mít jizvy, zubní kazy a páchnout. Ze dvou nejžhavějších kandidátek to nakonec vyhrála Liou Jang.
Cílem mise bylo spojit Šen-čou 9 s modulem Nebeského paláce, který obíhá více než 340 km nad Zemí. Spojení se podařilo docílit s bezpilotní raketou, nyní to zdárně dokázala i tříčlenná posádka Šen-čou 9, tvořená velitelem Jing Haipengem, Liu Wangem a právě Liou Jang.
Dne 29. června 2012 přišel návrat, který proběhl bez větších komplikací. Astronauti se snesli v modulu na území Mongolska. Dosed se zcela nevydařil, a modul se při kontaktu se zemí převrátil na bok, nikomu se ale nic nestalo. V Nebeském paláci posádka setrvala 13 dní, tato mise se vepíše do čínských dějin i jako nejdelší vesmírná mise s lidskou posádkou. Pochvalu dostala posádka i od premiéra Wen Ťia-paoa.
První experimentální modul Tchien-kung 1 byl jen přípravou pro stavbu velké stanice, jejíž dokončení je plánováno na rok 2020.