Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Co jsou průtržné membrány a kde se používají?

Průtržné membrány jsou stále častějším řešením, pokud jde o bezpečnost průmyslových instalací. V tomto příspěvku představíme, jaké jsou jejich použití a konstrukce, a také jak fungují a v jakých průmyslových odvětvích se používají. Jejich hlavním úkolem je chránit zařízení před selháním a poškozením způsobeným nadměrným zvýšením tlaku nebo jeho poklesem.

Průtržné membrány – informace

Průtržná membrana má jednoduchý design, ale zároveň vyspělá zařízení, která se v průmyslu a zpracování používají k ochraně strojů a zařízení před poruchami způsobenými náhlým zvýšením nebo poklesem tlaku. Běžným názvem pro tato zařízení jsou konvexní desky, průtržné membrány, trhací kotouče nebo také pojistné membrány. Ochrana proti náhlým změnám tlaku je nesmírně důležitá, protože bez jakékoli ochrany snadno vybuchne. Díky svému použití je funkce průtržných membran obdobná jako u bezpečnostních ventilů. Zde je však třeba poznamenat dva hlavní rozdíly – po aktivaci průtržné membrány je nutné ji vyměnit, ale díky své jednoduché struktuře je to mnohem levnější řešení než ventil.

Prohlédněte si širokou škálu bezpečnostních membrán: https://valwo.eu/prutrzne-membrany/

Konstrukce průtržných membrán

Průtržné membrány jsou konstruovány tak, že při detekci zvýšeného tlaku se hlava otevře a její přebytek se okamžitě uvolní. To okamžitě snižuje riziko výbuchu nebo poruchy. Je to absolutní záruka bezpečnosti při práci.

Díky různým aplikacím se průtržné membrány liší mimo jiné:

  • Velikost,
  • Tvar,
  • Materiál,
  • Rozsah odolnosti proti tlaku,
  • teplotní tolerance,
  • Projekt.

Některé průtržné membrány mají laserové řezy, které jim umožňují zlomit se přesně předepsaným způsobem – jiné jsou laserem oslabené, aby fungovaly jako tlaková podložka.

Princip fungování trhacích disků není jednotný. Nejjednodušší membrány, tj. Membrány se zářezy, se samovolně rozbijí, když dojde k překročení kritických hodnot tlaku uvnitř systému.

Kde používáme průtržné membrány?

Bezpečnostní průtržné membrány používáme v mnoha průmyslových odvětvích. Jsou ideální pro následující průmyslová odvětví: potravinářský, chemický, farmaceutický, kosmetický a plynárenský průmysl. V závislosti na materiálu použitém při jejich výrobě se určuje jejich použití.

Můžeme je použít v různých výrobních strojích. Nejběžnější jsou: tlakové nádoby, potrubí, reaktory nebo jiné tlakové systémy.

Navštivte web výrobce bezpečnostních membrán Valwo: https://valwo.eu/

Průtržné membrány – shrnutí

Jak vidíte, tato malá a nenápadná zařízení hrají velmi důležitou roli ve správném provozu různých průmyslových procesů. Stojí za to znát jejich provoz, abyste si byli vědomi, kde se používají. Díky nim si můžeme být jisti, že Váš provoz je bezpečný.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Co jsou průtržné membrány a kde se používají?

Hide picture