Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Co může každý z nás udělat pro ochranu přírody při každodenních činnostech?

O globálním oteplování, ochraně životního prostředí a udržitelnosti se mluví v posledních letech více než dřív. Hodně lidí si myslí, že je velmi náročné a drahé, abyste chránili naši přírodu. Ve skutečnosti je to jednoduché a do každodenního života můžete začlenit kroky, které povedou k ochraně životního prostředí.

Ekologie nemusí být složitá a finančně náročná

Na sociálních sítích jistě vidíte kuchyně plné skleněných nádob na potraviny, krásné organizéry na všechno, bio kosmetiku v recyklovaných obalech nebo látkové tašky a sáčky na potraviny. Všechny tyto věci stojí peníze a nejsou právě levné. Pravdou je, že pro ochranu životního prostředí nemusíte okamžitě změnit celý svůj domov a začít žít podle zero waste během pár dnů. Základní principy zero waste:

  • refuse (odmítněte) – přinášejte domů minimum produktů v obalu,
  • reduce (omezte) – nekupujte každou věc, kterou vidíte v obchodě,
  • reuse (opakovaně použijte) – pořizujte si jen věci, které můžete používat opakovaně,
  • recycle (recyklujte) – vše ukládejte do tříděného odpadu, včetně zbytků potravin.

Jestli dokážete snížit produkci odpadu a přiblížit se k zero waste, bude to úžasné. Produkty, které vám s tím pomohou, můžete kupovat postupně během let. Nemusíte vše dělat okamžitě. Jestli máte doma plastové krabičky na jídlo, nemusíte je hned vyhodit a nakoupit skleněné nebo kovové. To je hloupost. Jednak to není ekologické a jednak je to zbytečně drahé.

Úspora vody a další energie

Šetření s vodou v domácnosti má samozřejmě ekonomické důvody, ale jejich ekologický dopad je také velmi pozitivní pro životní prostředí. Města se snaží šetřit přírodu pomocí územních plánů vodních toků, na což se jim hodí termokamera. Ta ukáže nedostatky a úniky vody. Můžete si namontovat úsporné baterie a sprchovou hlavici. Tím hodně ušetříte, aniž byste si toho všimli. Existují ale také další tipy, jak ušetřit vodu:

  • místo koupání zvolte sprchu,
  • při mytí nádobí a čištění zubů zastavujte vodu,
  • při splachování toalety využívejte úsporné tlačítko,
  • trávník na zahradě zalévejte jen večer a v případě potřeby.

Ceny energií se letos hodně zvedají, a proto se vám budou hodit i další tipy na spoření v tomto ohledu. Nakupte si všude LED žárovky a zhasínejte, když odcházíte na delší dobu z místnosti. Nenechávejte zbytečně puštěnou televizi, notebook a další přístroje. A snižte teplotu na radiátoru alespoň o pár stupňů. Na teple to nepocítíte a vaše peněženka i příroda vám budou vděčné.

Začleňte recyklaci do svého života

Pravidla pro recyklaci jistě znáte. V každém městě i vesnici najdete kontejnery na plasty, papíry i sklo. V první řadě byste se ale měli snažit odmítnout maximální množství plastu a přijímat jen ekologické možnosti. Dávejte přednost produktům z recyklovaných materiálů a neberte si nikde igelitové tašky nebo sáčky. Můžete si jednorázově koupit látkové a používat je neustále dokola.

Vybité baterie nevyhazujte do komunálního odpadu, ale do speciálních sběrných krabic. Nepoužité léky odneste vždy do lékárny, aby neohrozili přírodu. Snažte se při nákupu vyhýbat obecně obalům. Můžete dokonce nakupovat v bezobalových obchodech, kam si přinesete vlastní nádoby, do kterých si nakoupíte potraviny.

Žijte zdravě a zdravá bude i naše planeta

Životní styl je důležitý nejen pro zdraví, ale také pro záchranu naší přírody a zvířat. Jestli můžete, choďte všude pěšky nebo jezděte na kole. Autem jezděte jen v případě, že musíte nebo používejte hromadnou dopravu. Nebudete díky tomu tvořit další nebezpečné látky a ještě ušetříte. Při jízdě autem dodržujte stanovenou rychlost, aby auto nespalovalo příliš mnoho pohonných hmot.

Velmi důležitý je také způsob, jakým žijete. Kouřením vypouštíte do ovzduší škodlivé látky a podporujete výrobu tabákových výrobků. Navíc si ničíte zdraví. U produktů a firem se dívejte na ISO 14001. Dobré je také kupovat lokální produkty, chodit nakoupit s vlastní taškou, nepoužívat spreje nebo si kupovat oblečení z druhé ruky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co může každý z nás udělat pro ochranu přírody při každodenních činnostech?

Hide picture