Menu
FANZINE.cz

Cormac McCarthy se nás pokusí přesvědčit, že i nekrofil je Dítě Boží

Redakce

Redakce

7. 12. 2009

obálka Cormac McCarthy: Dítě Boží (výřez)Nebýt to Cormac McCarthy, fanoušek fantastiky kolem knížky projde bez povšimnutí a stěží jej upoutá i tradičně vyvedená obálka Jozefa Gertli Danglára. Jenže to je Cormac McCarthy, a tak fanoušek zpozorní, nadechne se a po knize se natáhne. Dítě Boží sice není kousek z fanova oblíbeného žánru, tenhle spisovatel si však zaslouží jeho pozornost. Obhájí ji i v psychologickém příběhu o společenském vyvrženci?

Hlavním protagonistou románu je Lester Ballard, vrah a nekrofil, kterého společnost vyloučila ze svého středu a který žije v podzemním labyrintu jeskyní se svými trofejemi – plyšáky, které si vystřílel na poutích, a s rozkládajícími se mrtvolami svých obětí. V první části sledujeme Lesterovu postupnou a nevratnou proměnu v outsidera, vyvrhele a „účastného“ pozorovatele, který se stává postrachem Frog Mountain. Druhá část se soustřeďuje na změnu ještě zdánlivě neškodného voyeura v šíleného vraha. Lester Ballard má však přesto s ostatními lidmi něco společného -nezměrnou touhu po lásce, kterou však není schopen získat a naplnit běžným způsobem. Přes všechnu hrůznost Lesterova počínání si čtenář uvědomuje, že k němu není schopen cítit pouze antipatie.

Dítě Boží vychází ze skutečného případu, ke kterému došlo v Tennessee. Je zde však také všudypřítomný mýtus, posílený alegorickými prvky díla. Přestože román líčí proces postupného odcizení a totální ztrátu morálních hodnot, nutí současně čtenáře, aby hledal vysvětlení daného stavu, a to zdaleka nejen Ballardových činů. Koneckonců, Lester Ballard je jedním z nás, „dítě Boží, jako vy nebo já“. (oficiální anotace)

obálka Cormac McCarthy: Dítě Boží

Figurky jsou rozestavěné, téma hry je jasné, stačí udělat první tah. Cormac McCarthy, mezi fanoušky žánru známý díky post-katastrofické sci-fi Cesta, mezi čtenáři beletrie drsnými westerny Tahle země není pro starý nebo Všichni krásní koně, se chystá na další úder na čtenářův solar. Jeho prózy nepatří k tomu, co byste mohli číst dětem před spaním, a už samotná postava vraha a pedofila Lestera Ballarda prozrazuje, že s Dítětem Božím tomu bude nejinak. Na druhou stranu, otrlé nebo s McCarthyho tvorbou seznámené čtenáře čeká jejich tradiční dávka násilí a lidské krutosti, takže by právě vydaným románem neměli být zklamáni.

Dítě Boží je McCarthyho třetí titul. Vyšel v polovině 70. let a teprve dlouho po něm následovala v bibliografii autorova v současnosti nejznámější díla. Zda je v jeho práci patrný nějaký výrazný autorský posun, nebo jsou si knihy vzdálené pouze svým datem vydání, to se dozvíme nejlépe během čtenářského výletu na americký Jih. Pořádá nakladatelství Argo již nyní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cormac McCarthy se nás pokusí přesvědčit, že i nekrofil je Dítě Boží

Hide picture