Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Cosplayery na Festivalu Fantazie 2015 neodradily vedra. Vyhráli Geralt a Ciri

Jan Neuman

Jan Neuman

16. 7. 2015

Od 1. do 12. července probíhal v Chotěboři na Vysočině největší festival sci-fi, fantasy, hororu a popkultury v České republice s názvem Festival Fantazie 2015.

Na této dvanáct dní dlouhé akci měli fanoušci popkultury možnost navštívit 1556 pořadů celkem v 32 liniích. Kromě toho je na Festivalu Fantazie pravidelně připraveno nepřeberné množství her, ať už deskových, karetních, ale také počítačových, konzolových a pro opravdové fajnšmekry byla připravena i retro herna s klasickými arkádovými peckami.

Festival navštívilo více než 3300 návštěvníků ze všech koutů naší republiky, ale i několik zahraničních návštěvníků a hostů.

Celý con tento rok provázelo několikadenní úmorné vedro, které nahnalo většinu účastníků do stínu, k vodě a k chlazeným nápojům. Snad všichni měli radost z toho, že se v noci z úterý na středu strhla bouřka, která ochladila celou Chotěboř.

Zraky fanoušků se tento rok obracely hlavně ke Cosplay soutěži, v níž měl možnost hlavní výherce vyhrát konzoli Playstation 4. Soutěžilo se celkem ve čtyřech kategoriích a přihlásilo se na něj rekordní počet účastníků.

Kostým Daredevila. Foto: Lukáš Krása

Kostým Daredevila. Foto: Lukáš Krása

Kostýmy byly opravdu na skvělé úrovni, a protože většina soutěžících si pro představení kostýmu vybírá formu krátké scénky, publikum se velice dobře bavilo a celá soutěž rychle ubíhala. Hlavní cenu po zásluze vyhrála dvojice Geralta a Ciry z poslední herní adaptace známého Zaklínače.

Kostýmů bylo letos vůbec plné celé FF 2015. Na ulici a v budovách se tvořily hloučky návštěvníků v nejrůznějších kostýmech z nejrůznějších seriálů, filmů, komiksů a dalších. Za této situace vznikaly zákonitě parádní cosplayerské fotky zachycující každý detail kostýmu, i fotky spíše humorné, které pobaví každého alespoň trochu znalého fantasy a sci-fi poměrů.

Návštěvníci měli možnost navštívit celkem 54 filmů, mezi nimiž bylo několik letošních novinek, jako Mad Max, Interstellar, Jupiter vychází, ale také mohli vidět premiéru nového Terminátora s podtitulem Genisys. Právě na Mad Maxe a na Terminátora bylo kino natřískáno tak, že téměř praskalo ve švech a oba filmy přinesly zábavu, na kterou publikum čekalo.

Kostým si na FF 2015 oblékly i některé děti. Foto: Lukáš Krása

Kostým si na FF 2015 oblékly i některé děti. Foto: Lukáš Krása

Ale nejvíce se diskutovalo o již zmíněném Terminátorovi, kterého měli možnost všichni vidět poprvé, a tak se čtvrteční večer na FF stal jednou velkou diskusí. Mnozí z fanoušků již mají téměř jasno, jak to bude vypadat dál, další jen hádali a jiní si užívali toho, co všechno dokáže vymyslet fantazie účastníků festivalu.

Vesměs všichni se ale shodli na tom, že s největší pravděpodobností bude i další díl a na tom, že Arnold Schwarzeneger jako Terminátor opravdu válel. Hláškovat stále umí, hrát robota taky, a tak se kinem chvílemi nesly salvy a výbuchy smíchu. Vadou na kráse tedy budiž to, že díky nedisciplinovanosti některých návštěvníků kina, si již příští rok nebudeme moci vychutnat občerstvení během jakéhokoli programu v kině.

Kdo měl zájem, mohl se zajít podívat na přednášku překladatele filmových titulků. Jeho práci mohli návštěvníci vidět právě v Mad Maxovi, Interstellaru i v Jupiter vychází. Málo kdo z těch, kdo tuto přednášku navštívili, si takto představovali práci překladatele titulků. Hlavně v tom, jak kusé informace občas překladatel dostává. Expertem v tomto je prý Nolan, který je doslova posedlý tím, aby příběh jeho filmů neunikl ani o chvilku dříve.

Ciry na FF 2015. Foto: Lukáš Krása

Ciry na FF 2015. Foto: Lukáš Krása

Během nejrůznějších diskoték a párty bylo oslaveno i výročí ukončení bojů ve Vietnamu a to v hippie stylu. Párty pořádali primárně fanoušci Star Treku, tedy světa, který se vyznačuje tolerantností a mírumilovností.

Z venkovních aktivit nechyběl Movecon, na kterém si mohli lidé vyzkoušet ledacos, ale venku si mohli lidé i zasoutěžit, třeba při populární Orclimpiádě.

Na to, abychom obsáhli všechno, co se v Chotěboři těch dvanáct dní dělo, by nám nestačil ani román a všichni návštěvníci jsou ještě teď plni zážitků, ať si užívali jakýkoli program. Nezbývá tedy nic jiného, než těšit se na další tentokrát 21. ročník.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cosplayery na Festivalu Fantazie 2015 neodradily vedra. Vyhráli Geralt a Ciri

Hide picture