Menu
FANZINE.cz
Literatura

Čtete dětem pohádky? Podívejte se, proč byste měli

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 12. 2021

O tom, že pohádky mají v životě dítěte obrovský význam, pravděpodobně nikdo nepochybuje. Čtené pohádky děti nejen zabaví, ale také jim předají mnoho důležitých poselství. Zároveň platí, že čtené pohádky toho dětem dají více než pohádky filmové, protože lépe rozvíjejí fantazii. Jaké jsou další důvody, proč číst dětem pohádky?

Pohádky dítě učí, že svět není jen pohádkový

Pohádky pro děti do značné míry reflektují realitu – učí, že na světě je dobro i zlo, pravda i lež a mnoho dalších dualismů. Pohádkám nelze upřít ani výchovnou funkci, protože mnohé z nich dětem sdělují, že zlo je zpravidla po zásluze potrestáno.

V dospělosti nám některé pohádky pro děti mohou připadat až děsivé, nicméně není od věci naši ratolest nenásilnou formou informovat o existenci nemocí, žárlivosti, umírání, selhání a dalších nežádoucích jevů, s nimiž se v životě setká téměř každý.

Pohádky pro děti rozvíjejí fantazii, slovní zásobu a empatii

Neméně důležité jsou dětské pohádky z hlediska rozvoje slovní zásoby, empatie a fantazie. V návaznosti na to se zlepšují také sociální dovednosti a kreativita.

Pohádky je doporučováno číst již velmi malým dětem, které obsahu ještě ani nerozumí. Stačí jim poslouchat melodii našeho hlasu, jenž je uklidňuje. Během čtení se také posiluje vzájemné pouto mezi dítětem a jeho rodičem. Zhruba od tří až čtyř let, kdy již dítě o pohádky projevuje zájem, je vhodné si o jejich obsahu společně povídat, zeptat se potomka, jak se ohledně daného příběhu cítí, jak by se zachoval na místě hlavní postavy apod.

Nezapomínejte, že pohádka by vždy měla být přiměřeně dlouhá věku, aby se na ni dítě dokázalo soustředit. Platí, že čím starší dítě je, tím déle se vydrží koncentrovat.

Pohádky dítě učí naslouchat

Mezi další dovednosti, které se dítě díky čteným pohádkám naučí, patří umění naslouchat, soustředit se, být v klidu a neskákat druhému do řeči. Vše zmíněné mu přijde vhod zejména poté, co započne povinnou školní docházku. Krom toho dítě získá vztah ke knihám, což bude k nezaplacení především v okamžiku, kdy se ve škole začne učit číst.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Čtete dětem pohádky? Podívejte se, proč byste měli

Hide picture