Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Čtyři filmy, které inspirovaly ke skutečným vraždám. Zabíjel Vřískot i Matrix

Redakce

Redakce

4. 1. 2012

Filmaři se často nechávají inspirovat náměty ze skutečných událostí. Může tomu být ale i naopak. Představujeme vám filmy, kvůli kterým se zabíjelo.

Snímek Vřískot také inspiroval k vraždám, Zdroj: distributor filmu

Je násilí ve filmech nějakým způsobem odpovědné za násilí ve společnosti? To je otázka, která se řeší již poměrně dlouhou dobu.

Představujeme filmy, které se staly inspirací k násilí a vraždám.

Sběratel (1965)

Drama vypráví o na pohled celkem obyčejném sběrateli motýlů. Motýli však nejsou jeho jediná záliba, což zjistí i jeho bývalá spolužačka ze základní školy, kterou unese. Dívka nakonec zemře zamčená u něj v domě, a stane se tak dalším sběratelským kouskem jeho děsivé sbírky.

Dětská hra (1988)

Hororová klasika Dětská hra vypráví mrazivý příběh o vraždící panence jménem Chucky. Do té je pomocí rituálu voodoo převtělen sadistický vrah, pro kterého však není ani tato podoba překážkou k zabíjení.

Tento horor určitě změnil mnoha lidem pohled na dětské panenky. Ovlivnil i jednoho z nejhorších sériových vrahů Austrálie. Ten v roce 1996 zavraždil 35 lidí, čímž otřásl v základech psychikou celého národa. Výsledky psychiatrického vyšetření prokázaly, že vrah trpěl schizofrenií. Jedním z faktorů, které vedly k hroznému činu, patřila i jeho přímá posedlost vraždicí panenkou z tohoto filmu.

FOTO: Dětská hra

I roztomilé panenky mohou mít vražedné choutky

Nepřímou vinou panenky Chucky byla brutálně zavražděna i šestnáctiletá dívka z Manchestru, u níž fanatičtí násilníci skandovali: „Já jsem Chucky. Chucky si chce hrát.“

Podívejte se i na TOP 6 filmových scén, které se vyplatí zastavit a zhlédnout ještě jednou

Motiv únosů a následného zabíjení žen převzali o dvacet let později i dva američtí sérioví vrazi. Díky nim přišlo o život celkem 25 žen, které byly vězněny v jejich domě.

Vřískot (1996)

Poklidné kalifornské městečko zažívá krušné chvíle. V řadách jeho občanů se totiž skrývá maskovaný šílenec, jehož velkou zálibou je vraždění místních obyvatel.

Natočit celou scénu bez střihu? A co takhle natočit celý horor?

Typická bílá maska s černým pláštěm však neinspirovala diváky jen jako dobrý kostým na Halloween. Například dvojice teenagerů po zhlédnutí tohoto hororu pobodala svého kamaráda, a to v domnění, že jim to vrah skrz tento film sám řekl.

Matrix (1999)

Matrix je akční sci-fi thriller o iluzi života lidí, které ovládají stroje. Hlavní hrdina spolu s dalšími vyvolenými má za úkol oprostit lidstvo od nadvlády strojů, a tak bojovat za lepší budoucnost nás všech.

I tento film hrál klíčovou roli v mnoha vraždách. Vrazi byli většinou duševně nemocní lidé přesvědčeni o tom, že vlastně nezabíjejí bytosti, které reálně existují. Jejich tvrzení, že byli vtaženi do Matrixu a že zabíjeli, jako by byli ve snu, policie samozřejmě nepřijala a většina z pachatelů byla odsouzena.

Co si o problematice násilí ve filmech myslíte vy? Napište nám své názory do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čtyři filmy, které inspirovaly ke skutečným vraždám. Zabíjel Vřískot i Matrix

Hide picture