Curiosity je opět plně funkční. Očekává se ale výpadek komunikace

Sondu Curiosity už na povrchu Marsu potkalo několik drobných závad. Všechny se doposud podařilo vyřešit a nijak neohrozily její misi. Teď se však sonda na měsíc odmlčí. 

FOTO: Sonda Curiosity na Marsu
Sonda Curiosity na Marsu Zdroj: NASA

Za celou dobu, kterou je Curiosity na Marsu, byla už třikrát mimo provoz. Poprvé se tak stalo, když selhala paměť řídicího počítače. Příčina zatím není jasná, ale s největší pravděpodobností bylo selhání způsobeno kosmickým zářením. Potom vědci Curiosity preventivně vypnuli kvůli silné sluneční erupci, která mohla znovu sondu poškodit zářením. Proti tomu je Země chráněna magnetickým polem, které Mars postrádá. A posledním problémem byla drobná porucha počítače, kvůli níž byla opět Curiosity uvedena do pohotovostního režimu.

Naštěstí problémy nebyly nijak závažné, a tak sonda pokračuje v naplánovaných výzkumech. Při nich, mimo jiné, zjistila rozborem navrtané horniny, že Mars mohl v dávných dobách hostit život. A ve vrtání a zkoumání podpovrchových hornin hodlají vědci pokračovat. Čeká je ovšem další zdržení.

Na začátku dubna se Mars a Země dostanou do zákrytu, a proto k nám signál z Curiosity nedorazí. Výpadek komunikace bude trvat pravděpodobně od 4. dubna až do 1. května. O této situaci vědci samozřejmě věděli předem a jsou na ni připraveni.

Curiosity je opět plně funkční. Očekává se ale výpadek komunikace
Ohodnoťte tento článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.