Hráli jste jako malí kuličky? Takovou tu domáckou zábavu za domem? Cvrnkali jste do hliněnek a bojovali o skleněnky jako o život? Cuba Cube vás vrátí zpět v čase…
Na sídlišti, v moři paneláků, za vlnami aut a příbojem popelnic, stojí v semknutém kruhu skupinka dětí. Jedno z nich je přikrčené nad zemí a ostatní na ně pokřikují, někteří povzbudivě, jiní opovržlivě. Nedaleko od něj je v hlíně vyhloubený důlek a v něm se cosi leskne.
Pepík se ze všech sil soustředí. Tahle střela rozhodne o všem. Znovu se nedočkavě zadívá na důlek plný krásných skleněnek. Jeho skleněnek. Dostal je od tatínka k narozeninám a chlapcem teď třese strach, že by je mohl prohrát a přijít o ty lesklé různobarevné kuličky.
Znovu se zadívá na kuličku, u níž klečí, a z prostředníčku pravé ruky utvoří háček. Zadrží dech, zamíří a vystřelí. Skleněnka věrně kopíruje terén a zdá se, že míří přesně na terč, Pepíkovi se začíná na tváři objevovat vítězný úsměv, ale co to? Jen kousek od cíle leží na zemi malý kamínek, který změnil dráhu žluté kuličky. O pár centimetrů střela míjí důlek a skleněnka se smutně zastavuje jen o kousek dál.
„Tak teď jsem na řadě já,“ raduje se Petr. Pepík si zakrývá hrůzou oči, poslední co vidí je, jak jeho sok zaklekává k jeho poslední skleněnce. Chvilku ticha střídá Petrův vítězný křik. Obsah důlku je jeho.
Pepíkovi vyhrkly slzy do očí, otáčí se od skupinky dětí a běží pryč. Když se konečně zastavil o několik bloků dál, ke svému překvapení nahmatal v kapsičce něco kulatého. Vytáhnul to na světlo a zadíval se na růžový lesk. Tak přece jednu zachránil! Otočí se zpět, ale děti se už dávno zajímají o něco jiného. „Však já vám to jednou vrátím,“ pomyslí si a odchází.
A teď se Pepík i ostatní smutné poražené děti dočkaly, protože přichází Cuba Cube, která přenáší cvrnkání do našich obýváků. Že si to nedokážete představit? I my jsme s tím měli problémy, ale jakmile jsme si hru zahráli, vrátili jsme se do dětských let.
Jiří Mikoláš z Jirasgames si na nás opět, podobně jako v druhé novince Fantastát (recenze), připravil žánrový mix spletený dohromady velmi zajímavým způsobem. Ve chvíli, kdy rozbalíte tradičně malou krabičku, překvapí vás především ohromný počet různobarevných kostek. Před první hrou je nutná manuální příprava, kterou někteří hráči milují a jiní nenávidí – jednotlivé strany šestihranů musíte polepit symboly zboží a autíček.
Kromě kostek obsahuje balení ještě další přehršel herního materiálu – karty různě kvalitních vozítek, měst a bran, různé malé kartičky se zbožím, žetony poškození, figurky, měřítka chůze, kubánské peníze a v neposlední řadě samozřejmě podrobný návod.
Komponenty jsou víceúčelové, takže kartičky označující úseky (dvojici barevných kostek) na sobě zároveň mají označená cílová města a také vzdálenost v kilometrech, která slouží pro účely obchodní verze hry (viz níže).
Návod trpí stejně jako u Fantastátu zbytečnou doslovností a komplikovaným vysvětlováním jednoduchých pravidel. I přesto se dají poměrně rychle pochopit, protože v porovnání s již zmiňovaným Fantastátem má Cuba Cube pravidla určitě přístupnější a není problém ji začít hrát po jednom přečtení. Tedy alespoň pokud se bavíme o základní závodní variantě.
I Cuba Cube totiž v jedné krabici nabízí hned čtyři módy hraní – závod, deathmatch, kooperativní a dokonce verzi business, která je svým způsobem obchodní strategií. Třešničkou na dortu je pak úprava číslo pět pro hru týmů (šest až deset hráčů).
Základní herní princip je jednoduchý. Mezi čtyřmi kartičkami měst, rozmístěných od sebe cca třicet centimetrů, náhodně rozhodíte osm kostek bran plus za každého hráče jednu kostku auta. Mezi těmito objekty budete muset dovedně „projíždět“ svěřenou kostkou vozidla. Odteď už je to tedy jen souboj mezi prsty a cvrnkacími dovednostmi jednotlivých soupeřů.
Hra překonává dovednostní deskovky typu Závod stavitelů (recenze) a dává závodníkům a jejich schopnostem opravdu zabrat. Ono se totiž snadněji řekne „prostřelím kostičku támhle mezi těma dvěma branami“ než se to pak provede, protože realita je většinou naprosto odlišná. Od toho se také odvíjí vysoká zábavnost a nepředvídatelnost hry – jen málokdy se vám povede šťouch přesně podle představ.
Po hrací ploše „jezdíte s auty“, která jsou zastoupena bílými kostkami, a snažíte se projet trať zadanou na úkolových kartičkách (= trefit se mezi dvě zadané barevné brány). Protože je řízení těžká dovednost, je třeba dávat si pozor na nárazy do okolních kostek. Ty totiž vozidlo poškozují. Za zdárné projetí získáte odměnu – třeba lepší auto nebo vylepšení, s jejichž pomocí opijete protivníka či můžete opravit své vozítko.
Aby nešlo jen o zručnost jednoho šťouchu, můžete si před jízdou přirpavit prostor odcvrnknutím jedné z bran. Často využijete tuto možnost k znesnadnění cesty některému ze soupeřů. Přidáním jednoduchého principu tak tvůrce dosáhnul rozšíření hry o další interakci mezi hráči.
Hráči si mohou navzájem škodit ve stylu Destruction Derby, protože na autě můžou mít nasazené speciální nárazníky. Musí se jim ovšem podařit zasáhnout soupeřův vůz až po projetí určenou branou. Užijete si ale i spoustu jiné zábavy – například se zničeným autem (auto má životnost určenou v bodech poškození) vás čeká cesta pěšky do nejbližšího města k opraváři. V jiné variantě hru obohatí přítomnost policie.
V případě, že preferujete spolupráci s ostatními hráči, můžeme srdečně doporučit variaci kooperativní s názvem Kurýři, v níž doručujete zásilky do okolních měst a snažíte se unikat policii. Zde také vstupují do hry najeté kilometry uvedené na kartičkách s úkoly. Cílem hry je nasbírat předem určený počet bodů. Pokud se vám podaří nasbírat výjimečný bodový zisk v hardcore verzi Cuba Cube, tak se můžete zapsat dokonce do žebříčku, který naleznete na oficiálních stránkách hry.
Naprosto odlišný zážitek slibuje Cuba Cube v případě, že se rozhodnete stát kubánským obchodníkem, protože se také jedná o jediný případ, kdy vás nečeká žádné cvrnkání. V souboji o nejlepšího byznysmena prověříte svoji taktiku prodejem získaného zboží – musíte správně zkombinovat výsledek hodu kostkami s úkoly zadanými na kartičkách.
Pokud chcete soupeřit v cvrnkání opravdu spravedlivě, musíte si zvolit správné prostředí k závodění. Koberec příliš drncá, ale stůl je zase moc kluzký. Pro opravdové fanoušky tedy doporučuji vytvořit si pevnou rovnou herní plochu (o stanovených rozměrech) s lehce drsným povrchem, která usnadní přípravu hry (vyměřování hracího pole) a také vyřeší problémy s různorodostí povrchů.
Pro někoho může být záporem právě celé téma hry, které vyžaduje nějakou fyzickou dovednost, ale kuličky jako takové mají v naší republice velkou tradici a hráčskou základnu – dokonce existuje i Český kuličkový svaz.
Na webových stránkách Jirasgames se opět dozvíte mnoho vylepšení a úprav pravidel za účelem jejich zatraktivnění. Za všechny vybíráme nutnost doprovázet nejslabší auto i zvukem motoru, abyste dokázali, že vám správně pracuje. Pokud na to zapomenete, obdržíte žeton poškození. Ale to není vše – můžete si dokonce vytisknout řidičský průkaz (http://www.jirasgames.com/ke-stazeni/Cuba-Cube-Ridicak.pdf), do něhož si zaznamenáváte vítězství a za ně obdržíte speciální bonusy do příštích her (pro varianty Pašeráci a Závod).
Dočkali jsme se další starodávné zábavy přenesené do tepla obývacích pokojů. Kuličky totiž můžeme označit za jeden z nejstarších sportů, o němž jsou dochovány důkazy – už 3000 let před naším letopočtem se kuličky hrály v Egyptě, jak dokládá nejstarší nalezená kulička. Po dramatickém lovu na mamuty v Evoluci v krabici (recenze) se určitě neméně ujme i novodobá verze hranatých kuliček.
Nejdůležitější ale pro nás všechny je, že Pepík si hru Cuba Cube koupil, vyzval svého dětského soka a v několika po sobě jdoucích zápasech ho porazil! Triumfálně pak postavil hru na poličku vedle své poslední růžové skleněnky…
Název hry: Cuba Cube
Typ hry: desková, závodní, akční
Výrobce: Jirasgames
Distributor pro ČR: Jirasgames (jirasgames.com)
Cena: 389 korun
Počet hráčů: 1 – 10
Hrací doba: 50 – 90 minut
Doporučený věk: od 7 letHodnocení: **** (3,8 / 5)
Klady
+ přenosné provedení
+ webová podpora hry
+ nepředvídatelnost
+ důraz na dovednosti hráčeZápory
– zábava závisí na povrchu
– důraz na dovednosti hráče