Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

ČVUT v Praze představuje komiks ČVUTIX

Redakce

Redakce

4. 11. 2010

Seznamte se s Elektrikem, Jádrem, Biomedičkou, Architektkou a dalšími postavičkami z fakult ČVUT.

Detail na obalu komiksu ČVUTIX

Český komiks zažívá poslední dobou velký boom. Na stoupající popularitu okének napěchovaných superhrdiny nyní navazuje i vznik vysokoškolského komiksu ČVUTIX v rámci Českého vysokého učení technického v Praze. Celkem osm kreslených příběhů od různých autorů bylo vytvořeno pod patronací ateliéru DRAWetc. Hlavním úkolem této publikace bude seznámit žáky základních a středních škol s osmi fakultami ČVUT a zpopularizovat vědu a techniku, potažmo studia na této škole. Technici z Dejvic tak pokračují ve své snaze zaujmout případné studenty zábavnou a netradiční formou.

Mezi autory chystané knihy patří známé osobnosti české komikové scény jako Vladimír Strejček, Jiří Grus (autor komiksu Voleman), výtvarník David Böhm (autor komiksu Ticho hrocha a zároveň finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2009), Nikkarin nebo Vojta Šeda.

„Naším cílem je ukázat srozumitelným a atraktivním způsobem žákům základních škol a nižších tříd středních škol, že věda a technika je dobrodružství. Zpracování komiksových příběhů osmi ilustrátory zároveň prezentuje pestrost osmi fakult ČVUT. Stále hledáme nové formy a způsoby komunikace, jak efektivně oslovit mladší generaci. Proto jsme využili existence stávajících postaviček z projektu Sedmi statečných z ČVUT,“ říká Alexandra Hroncová z odboru vnějších vztahů ČVUT, který komiks ČVUTIX ve spolupráci s ateliérem DRAWetc. připravil.

„Narativní struktura příběhů je stejná jako u tradičních komiksů – stateční hrdinové využívají svých znalostí a schopností, které získali na ČVUT, k tomu, aby zachránili lidstvo, odvrátili blížící se nebezpečí nebo pomohli společnosti. Chtěli jsme tak navázat na tradici Čtyřlístku Ljuby Štíplové či sci-fi příběhů Káji Saudka. Ilustrátoři, kteří komiks vytvořili, patří k současné špičce komiksové scény v České republice a jsme rádi, že se rozhodli na tomto novém projektu spolupracovat. Věříme, že publikaci si rádi prolistují i zástupci starší generace,“ uzavírá Hroncová.

Šestasedmdesátistránkový ČVUTIX – Komiks Sedmi statečných z ČVUT bude mít svůj slavnostní křest spojený s autogramiádou za účasti tvůrců na pražském KomiksFESTu! v sobotu 6. listopadu 2010. Komiks bude sloužit jako výběrový propagační materiál ČVUT pro žáky základních škol, další zájemci si jej mohou pořídit za částku 99 Kč v kampusu ČVUT.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ČVUT v Praze představuje komiks ČVUTIX

Hide picture