Menu
FANZINE.cz
Literatura

Daniel Abraham – Žánrový obojživelník a milovník ročních dob

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

17. 3. 2011

Knížky nejdříve prodával, pak se však pustil do psaní vlastních příběhů, zprvu kratších, později i rozsáhlejších. Dnes je z něj spisovatel z povolání. Američan Daniel Abraham rozhodně patří k autorům, které se vyplatí sledovat.

Daniel Abraham

Spisovatel Daniel Abraham Zdroj: archiv Daniela Abrahama

Daniel Abraham se narodil 14. listopadu 1969 v Albuqerque v Novém Mexiku. V roce 1996 dokončil bakalářské studium biologie a nějaký čas působil v New Yorku jako knihkupec. Ve stejném roce mu vyšla jeho první povídka Mixing Rebecca v malonákladovém časopise The Silver Web, jenž se věnoval avantgardní a experimentální fantasy tvorbě.  Přestože časopis se současnosti už nedožil, tvorba Daniela Abrahama se těší neustále rostoucímu zájmu čtenářů.

Ani Abraham z nebe nespadl

K současné čtenářské oblíbenosti se však Daniel Abraham musel ještě propsat. V následujících několika letech vydával povídky spíše sporadicky, zejména v časopise Asimov’s, a zároveň pracoval v IT, a to až do roku 2006, kdy se stal spisovatelem z povolání.

V roce 1998 absolvoval Abraham spisovatelský seminář Clarion, na němž jej lektoroval George R. R. Martin. Setkali se v témže roce ještě dříve, když Abraham dobrovolně vypomáhal s přípravou tehdejšího udílení cen Nebula. George R. R. Martin podle svých vlastních slov rozeznal talent Daniela Abrahama okamžitě, editorům a zejména čtenářům to však ještě pár let trvalo.

Prvního opravdu výraznějšího úspěchu dosáhl Daniel Abraham až na stránkách Magazínu F & SF. V roce 2004 mu v tomto časopise vyšla hororově laděná noveleta Placatá Diana (Flat Diane, č. F&SF 04/2006), jež svým způsobem naznačila spisovatelův osud. Příběh o dívce a jejím otci, kteří vyslali dívčinu papírovou podobiznu do světa, aby se s ní lidé fotili a posílali jim obrázky, si sice vůbec nezískal čtenáře rozhodující o ceně Locus (až 19. místo), odborné poroty Nebuly a Mezinárodní ceny hororové společnosti se však zachovali zcela odlišně. Placatá Diana byla mezi pěticí novelet nominovaných v roce 2006 na Nebulu, International Horror Guild Award dokonce získala.

V roce 2004 se také podílel na dokončení novely Shadow Twin (2004), kterou rozpracovali Gardner Dozois a George R. R. Martin.

Stíny v létě, v zimě mráz, v podzim krev už teče z nás

První autorův samostatný román byste na pultech knihkupectví hledali marně. Unreal City (2003) plánovalo vydat menší žánrové nakladatelství, Daniel Abraham však na poslední chvíli odkoupil práva zpět, protože nakladatel nepůsobil po finanční stránce věrohodně. Úspěšného vydání se román o snech, rituální magii a službách, které živí dluží mrtvým, doposud nedočkal. Zkušenosti získané jeho tvorbou však autor zúročil v příběhu mladíka Otaha Machi, úspěšně vydaném románu Stíny v létě (2006).

obálka Daniel Abraham: Stíny v létě

Úvodní díl fantasy tetralogie Kvartet vysoké ceny (The Long Price Quartet) nás zavádí do přístavního města Saraykeht, bašty míru a pokroku, kterou se snaží ohrozit výbojná Galtská říše. O plánech jejích špiónů v Saraykehtu se však dozvídá Otah Machi, přístavní dělník se složitou minulostí. Ukazuje se, že síť intrik sílí a Otah je podobně jako v dětství vystaven krutým zkouškám osudu, aby Saraykeht zachránil ze chřtánu útočníků.

Americký autor vybudoval pro svou románovou sérii pozoruhodný svět s vlastními specifickými tradicemi a zvyklostmi, základním kamenem úspěchu je však v Abrahamově příběhu utrpení postav. Abraham vystavuje své hrdiny žáru emocí i dešti nebezpečných ran, čímž si na svou stranu získává náročnější čtenáře, nečiní tak však s dějovou svižností, kterou dnes většina běžných konzumentů fantasy vyhledává.

Daniel Abraham – Kvartet vysoké ceny

  • Stíny v létě (A Shadow in Summer, 2006, č. Laser-books 2009)
  • Zrada v zimě (A Betrayal in Winter, 2007, č. Laser-books 2011)
  • Podzimní válka (An Autumn War, 2008, č. připravuje Laser-books)
  • The Price of Spring (2009)

Na román Stíny v létě autor volně navazuje zbývajícími třemi příběhy. V románu Zrada v zimě se mladík Otah vrací na rodinné sídlo, kde musí čelit dalším úkladům agentů Galtské říše. V pokračováních Podzimní válka a The Price of Spring se boj s Galtskou říší rozhořívá naplno, přičemž jeho protagonisté v čele s Otahem za něj platí obrovskou cenu.

Pan Hanover, jménem M. N. L.

Abraham však nezakrněl pouze v tomto imaginárním světě. Pro svou následující sérii zvolil žánr městské fantasy a pseudonym M. N. L. Hanover. Románový cyklus The Black Sun’s Daughter (Dcera Černého Slunce – pozn. red.) o dívce Jayné, která po svém zesnulém strýci nepřebírá pouze jeho dědictví hmotné, ale i úděl bojovat proti čarodějům z Neviditelné univerzity, v současnosti čítá už tři romány vydané v rozmezí let 2008 až 2010. M. N. L. Hanover už ohlásil i dobrodružství čtvrté.

obálka M. N. L. Hanover: Unclean Spirits (EN)

Milovníci epické fantasy si však nemusejí zoufat, že by snad na ně Daniel Abraham zapomněl. Pod svým vlastním jménem chystá pětidílný epický cyklus The Dagger and the Coin Quintet (Kvintet dýky a mince – pozn. red.), v němž plánuje nabídnout čtenářům rozsáhlý příběh plný válečných střetů, magie, krve a mnoha dalších rekvizit pořádného žánrového cyklu.

Válečník na malých polích, bojovník ve velkých bitvách

Daniel Abraham se podobně jako George R. R. Martin řadí k pozoruhodným žánrovým obojživelníkům. V kratších příbězích dává přednost spíše hororu a sci-fi, romány však doposud psal výhradně v žánru fantasy. Jedinou výjimkou je společná práce Abrahama s Dozoisem a Martinem. Sci-fi román Hunter’s Run (2007) nás zavádí do dob, kdy už lidstvo dosáhlo jiných hvězd, jenže zjistilo, že ta nejlepší místa dávno obsadily jiné rasy. Lidé se tak pokoušejí osidlovat nehostinné planety. Na jedné takové se dostane do potíží i hlavní hrdina příběhu Ramon, jehož okolnosti donutí prchnout do pustiny. Kéž by však ta pustina byla opravdu opuštěná.

Výborně se Abrahamovi vede i na poli kratších příběhů. Nejblíže k autorově historickému úspěchu měla noveleta The Cambist and Lord Iron: A Fairy Tale of Economics (2008), jež byla nominována na Huga i Světovou cenu fantasy, neuspěla však ani v jednom klání. Společně s několika dalšími povídkami ji najdete ve výběrovém sborníku Abrahamových prací Leviathan Wept and Other Stories (2010). Do češtiny byla z této sbírky zatím přeložena pouze povídka Curandero a Švéd (The Curandero and the Swede, 2009, č. F&SF 2010 – Jaro/Léto).

Z dalších kratších prací přeložených do češtiny stojí jistě za pozornost zejména steampunková noveleta Balfour a Meriwether v příběhu panovníkovy pomsty (Balfour and Meriwether in the Adventure of the Emperor’s Vengeance, 2009, č. XB-1 12/2010).

Svěží vítr z Nového Mexika

Daniel Abraham patří k autorům, kteří se svou tvorbou snaží osvěžit vadnoucí květy všech fantastických žánrů. Není divu, že se drží hesla „Dělat běžné věci neobyčejně dobře přináší úspěch“, protože právě inovativní přístup patří k tomu nejlepšímu, co může každý autor dnešnímu přehlcenému trhu nabídnout.

obálka James S. A. Corey: Leviathan Wakes (EN)

Bylo by bláhové myslet si, že Daniel Abraham má originálních nápadů na rozdávání, určitě si jich ale pár šetří do své budoucí tvorby. V roce 2011 by mu měl vyjít příběh Leviathan Wakes pod novým pseudonymem James S. A. Corey (společně s Tyem Franckem). George R. R. Martin chválí knihu coby skvělou space operu jako vystřiženou ze starých dob. Kromě toho bude Abraham adaptovat právě Martinovu Hru o trůny do podoby komiksového scénáře. Doufejme, že od vydávání v tuzemsku tohoto plodného autora nic neodstřihne.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Daniel Abraham – Žánrový obojživelník a milovník ročních dob

Hide picture