Menu
FANZINE.cz
Literatura

Daniel Abraham naváže na Stíny v létě. Na Otaha Machi se chystá Zrada v zimě

Redakce

Redakce

21. 5. 2011

V loňském roce se čtenáři fantasy dočkali překladu románu Stíny v létě od amerického spisovatele Daniela Abrahama. Letos na něj autor naváže dějem knihy Zrada v zimě. Odkdy po létě přichází rovnou zima, ptáte se?

Ilustrace na obálce Autor: Stephan Martiniére

Daniel Abraham patří mezi nadějné hlasy nové generace amerických autorů. Upozornil na sebe už svou bohatou povídkovou tvorbou, za niž  mu velmi těsně unikla i ocenění Hugo, Nebula a Locus, a jednotlivé romány z tetralogie Kvartet vysoké ceny v předchozích letech obsazovaly zajímavé příčky také v rámci ceny Locus (dvakrát šesté místo, dvakrát těsně mimo první desítku).

Daniel Abraham – Kvartet vysoké ceny

  • Stíny v létě (Shadow in Summer, 2006, č. Laser-books 2009)
  • Zrada v zimě (A Betrayal in Winter, 2007, č. Laser-books 2011)
  • Podzimní válka (An Autumn War, 2008, č. připravuje Laser-books)
  • The Price of Spring (2009)

V knize Zrada v zimě se opět setkáváme s Otahem Machim, hrdinou předchozího svazku Stíny v létě, jenž byl českou žánrovou kritikou přijat nad očekávání dobře. Děj však navazuje na předchozí titul pouze volně, takže jej mohou číst i čtenáři, kteří první román dosud nedrželi v rukou.

Otah Machi se vrací domů, odkud byl před mnoha lety vyhnán. Jeho otec Khai Machi umírá a tradice velí, že se vládcovi synové spolu mají utkat o nástupnictví. Do posledního dechu. Vidina smrti by však Otaha zpět na horkou domovskou půdu nepřilákala. Jenže městu Machi  hrozí i nebezpečí zvnějšku. Galtská říše, s jejímiž intrikami se musel Otah vypořádat už v románu Stíny v létě, se totiž spojila s někým uvnitř městských zdí, aby společnými silami svrhli celou dynastii Machi. A vinu se snaží svrhnout právě na Otaha.

Děj románu se opět odehrává ve smyšleném světě, Abraham však využívá tradičních žánrových rekvizit pouze výjimečně. Mnohem větší důraz klade na samotné postavy, které si během prvního svazku tetralogie prošly celou škálou stavů a emocí. Přestože ve hře zůstává pouze jediný z ústředních protagonistů předchozího dílu, nedá se předpokládat, že by Zrada v zimě nabrala zcela jiný směr.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Daniel Abraham naváže na Stíny v létě. Na Otaha Machi se chystá Zrada v zimě

Hide picture