Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

David Marusek získal letošní Endeavour Award

Redakce

Redakce

24. 11. 2010

Americký spisovatel David Marusek po deseti letech opět získal literární cenu. Za svůj román Mind Over Ship si vysloužil Endeavour Award pro autory z pacifického Středozápadu.

Ilustrace na americké obálce románu Mind Over Ship Autor: Paul Youll

Endeavour Award se uděluje každoročně anglicky psanému románu, jehož autor nebo autorka žijí v oblasti tzv. pacifického Středozápadu, který zahrnuje Aljašku, Oregon, Washington, Idaho, Yukonské teritorium a Britskou Kolumbii. Vítěz získává peněžní odměnu a skleněnou plaketu. Ocenění je pojmenováno po plachetnici kapitána Jamese Cooka, HMS Bark Endeavour.

David Marusek oceněn teprve podruhé

Teprve své druhé významnější literární ceny se dočkal americký spisovatel David Marusek. Autor, jehož čeští čtenáři znají zásluhou loni vydaného románu Counting Heads (2005, č. Počítání hlav, Triton 2009) a několika povídkám, tak navázal na své deset let staré ocenění novely Svatební album (The Wedding Album, 1999, č. Trochu divné kusy 2 – ed. Martin Šust, Laser-books 2006), která získala Cenu Theodora Sturgeona.

Oceněný román Mind Over Ship (2009) navazuje na Marusekův debut Počítání hlav, v němž autor představil svět 22. století. Jakkoliv se číslo zdá vysoké, o různé intriky a politické pletichaření ani v tomto století není nouze. Na vlastní kůži to v pokračování příběhu pozná i hrdinka Ellen Starkeová, která se bude muset vypořádat s celou řadou skutečností. Málokteré z nich však budou příjemné.

Marusek už byl v minulosti na Endeavour Award jednou nominován, právě za svůj deutový román Počítání hlav. Tehdy mu však vítězství uniklo, když si místo něj ocenění odnesl domů Jerry Oltion za román Anywhere But Here (2005). Ze známějších jmen se cenou mohou pyšnit Ursula K. Le Guinová, Greg Bear (oba zvítězili dvakrát) či John Varley.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

David Marusek získal letošní Endeavour Award

Hide picture