Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Debutový román Alexe Dreschera. Klopp Yggredd ví, že Není jiných cest

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

1. 9. 2010

Český spisovatel Alex Drescher nám doposud svého hrdinu nabízel pouze v kratších příbězích. Nejnovější případ královského prokurátora se však rozlezl až do rozsahu románu. Jak se mu na větším prostoru bojuje?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Patříte-li mezi milovníky ryzí fantasy, v níž nechybí trpaslíci, elfové, upíři nebo mágové, jste u Alexe Dreschera na správné adrese. V jeho příbězích narazíte na všechny výdobytky žánru v dostatečném množství. Takže originalita stranou. Čím jiným může zaujmout?

Jmenuji se Yggredd, Klopp Yggredd

Hlavním hrdinou Drescherových povídek i románu je královský prokurátor Klopp Yggredd. Kromě toho, že je to tvrďák, přestože často sám sebe chápe jako kancelářskou myš, je to také S’an, potomek lidmi nenáviděné rasy, která se pyšní několika příjemnými zvláštními schopnostmi. Přestože S’anové žijí v Kněžegradu už několik generací a věrně slouží místnímu králi, mezi lidmi vůči nim stále panuje silná nevraživost. Přičtete-li k tomu práci královského ohaře, dovedete si představit, že Klopp na žebříčku popularity rozhodně neobsazuje nejvyšší příčky.

Jeho nejnovější případ vypadá zpočátku banálně. Vykradení obchodu není zločin, s nímž by se královský prokurátor ještě nesetkal, a smrt majitele už je jen nepříjemný bonus. Jenže problémy se začnou vylupovat z temnoty, když zavražděný vetešník vstane z mrtvých a hladově se zakousne do těla vozky, který jej odváží z místa činu. Jeho zmrtvýchvstání je totiž pouze první vlaštovkou Yggreddových bezesných nocí.

Podivuhodný svět prokurátorův

Kněžegradské království a vůbec celý Drescherův svět sice vývojově odpovídá přibližně našemu středověku, takže o bujaré pitky v hostinci i vycíděné železo v břiše protivníka nepřijdete, přesto je v mnohém podobný světu našemu. Jednak svou technologickou vyspělostí, kterou zajišťují magické předměty, jednak neskrývanou xenofobií a celkovou zrezivělostí společnosti.

V Drescherově světě není problémem telefonovat (magické kameny), skenovat (jiné magické kameny) nebo hovořit s osobou na větší vzdálenost tváří v tvář (magické zrcadlo). Současně v příběhu narazíte na řadu magických nebo magií disponujících kreatur včetně těch lidského původu. Sympatická snaha autora potlačit použití magie v příběhu a nahradit ji hlavně svaly a železem však vedle tolika magických prvků působí spíše jako lichá.

Já na bráchu, brácha na mě aneb Zaplaťte to za mě

Naopak skvěle si vede při zobrazování společnosti. Ačkoliv Není jiných cest rozhodně neapeluje na čtenářovy morální zásady, připomenutí palčivé a stále přetrvávající xenofobie potěší a nejednomu čtenáři připomene, že nejsme jenom bílí. Ani černo-bílí.

Důležitým prvkem pro rozvoj románu je úplatkářství a k němu přidružené činnosti, jež eufemisticky označme jako dělat si přátele. Pokud nečtete pouze kvůli slovům samotným, ale dokážete vnímat i příběh za příběhem, tohle je studená voda do rozespalého obličeje každého, kdo věří, že nějaká společnost může být bezúhonná.

Alex Drescher, bavič i vykradač

Alex Drescher patří v našem malém rybníčku k těm pozoruhodnějším autorům. V atraktivní podobě fantasy detektivky nabízí čtenářům kvalitní stylistický výkon vyšperkovaný místy skvělými, místy méně skvělými hláškami. Většinou vám alespoň zaškubají koutky.

Nemám bůhví jaké znalosti anatomie, ale stačil mi letmý pohled k tomu, abych poznal, že mu toho v útrobách dost chybí. Bylo zbytečné vypočítávat, co tam chybělo. Seznam toho, co tam zbylo, byl podstatně kratší. (str. 78)

Bohužel, na ploše románu vymezuje spisovatelova invence své hranice. Podstatná část nebezpečných situací smrdí krchovem, nejeden mrtvý umírá stylem, že na něco myslí a po chvíli už je mu to jedno, a podobných nevynucených opětovných použití stejných obratů by se v knize dalo najít povícero.

Není jiných cest potěší čtenáře, kteří mají upřímnou radost z hláškujících nebo sarkastických hrdinů a detektivní žánr jim není cizí. Zbývající můžou buď zariskovat a doufat, že se jim autorův styl zalíbí, nebo vyzkoušet některou z Drescherových povídek, které o jeho tvorbě prozrazují prakticky vše potřebné. Pokud ale z duše nenávidíte přechodníky a místo trochu složitější řezničiny dáváte přednost poklidnému slohovému koncertu nebo nadčasovým příběhovým motivům, u Alexe Dreschera skončíte s nepořízenou.

Název originálu: Není jiných cest
Autor: Alex Drescher
Obálka: Michael Whelan
Počet stran: 440
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 160 mm
Vydalo: Leonardo, Praha 2010
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Debutový román Alexe Dreschera. Klopp Yggredd ví, že Není jiných cest

Hide picture