Menu
FANZINE.cz

Dědic klanu nabízí výlet do světa, který se stále mění

Redakce

Redakce

12. 4. 2010

Brian Ruckley: Dědic klanuTak jsme se konečně dočkali a netrvalo to ani moc dlouho. Pokračování Zrození zimy od Briana Ruckleyho je na světě. Trilogie Svět bez bohů, která vychází u nakladatelství Fantom Print, se dočkala českého překladu druhé knihy s názvem Dědic klanu. Román pokračuje přesně tam, kde ten první skončil a opět nabízí čtenáři zajímavý výlet do světa fantasie.

Ilustrace na obálce knihy Dědic klanu Autor: Kekai Kokaki

Ilustrace na obálce knihy Dědic klanu Autor: Kekai Kotaki

Zrození zimy bylo velice realistickým a po mnoha stránkách netradičním, ale o to zajímavějším románem. Hlavní dějová linie sledovala osud mladého Orisiana, kterému se společně se sestrou podařilo přežít vražedné řádění vyznavačů Černé stezky jako jediným z celé rodiny. Černá stezka je největším náboženským i válečnickým nepřítelem Pravých klanů, k nimž náleží i Orisianův klan Lanis. Díky nepříjemné hře osudu se tak najednou stává hlavní hrdina thanem (vůdcem) klanu a na jeho bedrech spočívá osud mnoha lidí.

Kam míří Dědic klanu?

Orisianovi se podařilo vyváznout z vražedného sevření nepřátel, jen aby až po krk uvízl v dalších problémech. Tentokrát však jde o politické neshody mezi jednotlivými Pravými klany. Vnitřní boje, skryté machinace a politikaření velkých vůdců, svět, ve kterém se náhle ocitl, se mění. Změny však nastávají i za lidem známými hranicemi, změny takového rozsahu, že mohou být pro celý Svět bez bohů fatální.

Jak kniha vlastně působí?

Vysoká kvalita románu Zrození zimy byla pozoruhodná. Brian Ruckley nabídl čtenářům úplně nový pohled na fantasy. Nejde o klasickou kopii příběhu s užitím notoricky známých ras, zápletek i prostředí. Samozřejmě i zde se dají nalézt různé podobnosti. Například rasa Kyrininů se v mnoha ohledech podobá klasickým elfům, a přesto může být podobnost jen zdánlivá. Jde však o román zpracovaný novým a málo tradičním způsobem, který tu scházel.

Velice kladně se dá hodnotit to, že děj plynule navazuje na první díl trilogie. Čtenář se tak ocitá přímo uprostřed celého příběhu. Postupně se tak všechno se začíná pomalu rozplétat. Mnoho věcí však zůstává i nadále skryto a jiné se naopak ještě více zamotávají. Může to vypadat zcela nepřehledně, věřte tomu, že výsledek však působí naprosto celistvě a tak se v ději lehce zorientujete.

obálka Brian Ruckley: Dědic klanu

Autor nabízí možnost nahlédnout i do zákulisního politického zápolení, které se odehrává na pozadí válečného konfliktu mezi nejsilnějšími stranami světa. Vše je však podáno srozumitelně tak, aby čtenář při louskání textu neusínal. Naštěstí tedy nehrozí zdlouhavé prodírání se nezáživným a hutným textem, jehož obsah vám nakonec stejně uteče. Přesto chvilkami nevíte, komu vlastně fandit. Někdy vám totiž příjde, že i ti špatní mají nakonec něco do sebe. Zvláštní? Asi ano, ale proč to nezkusit.

Postavy téměř jako živé

Děj sleduje několik na sobě relativně nezávislých příběhů. Jejich spojitost je však větší, než by se mohlo na první pohled zdát. Všechno spolu nějak souvisí a závěr tak může být o to překvapivější. Čtenář má možnost nejen seznámit se s hlavním hrdinou Orisianem, ale také s jeho úhlavními nepřáteli z řad klanů Černé stezky. Autor se zaměřil i na lesní rasu Kyrininů, kteří až dosud žili skrytě, ale nyní jsou přinuceni zapojit se náhlých změn, které se kolem nich odehrávají.  Osudy všech jsou detailně vykresleny a tím se ještě více přiblíží čtenářům.

Každá postava je do detailu promyšlena a nabízí samostatnou a soběstačnou osobnost.  Nabízí se tak možnost zcela jednoznačně se seznámit s pohnutkami, které určují jejich životní osudy. To je příležitostí k tomu lépe se s postavou sžít a pochopit cesty, po nichž se ubírá. Čtenář tedy posuzuje pohnut všech zúčastněných i to, co je k nim vedlo. Nápad, který jistě není k zahození.

Série svět bez bohů Briana Ruckleyho

  1. Winterbirth (2006, č. Zrození zimy, FantomPrint 2009)
  2. Bloodheir (2008, č. Dědic klanu, FantomPrint 2010)
  3. Fall of Thanes (2009)

Sloh je dobře čtivý a netrpí zbytečným a umělým prodlužováním, jak to bývá zvykem. Stačí chvilka a ocitnete se ve zcela novém světě, o němž jste dosud neměli ponětí. Dějové pojetí je skutečně dobře promyšlené a jen tak vás nenechá od knihy odejít. Náhle jste na konci a máte pocit, že jste sotva začali číst.

Co říct závěrem?

Opět se zde opakuje problém, na který jsem upozornil už u Zrození zimy. Chyba je v obálce, ze které se po chvilkovém používání začíná samovolně odlepovat ochranná fólie. S tím bohužel autor ani čtenář nemohou prakticky nic udělat. Možná by bylo dobré se nad tímto problémem do budoucna zamyslet někde jinde. Naopak je však třeba pochválit ilustraci obálky. Ta je opravdu velice povedená a jen doplňuje výsledný dobrý dojem ze samotné knihy.

Dědic klanu je plnohodnotným pokračováním Zrození zimy a nabízí čtenáři přesně to, co po prvním dílu očekával. Otázkou tak nyní jen zůstává, zda si Brian Ruckley udržel stejnou úroveň i u třetí knihy. Čeští čtenáři mohou zatím jen doufat, že už se jí brzy dočkají a že Fall of Thames (český název doposud není znám) splní všechna jejich očekávání.

Název originálu: Bloodheir
Český název: Dědic klanu
Autor: Brian Ruckley
Překlad: Svatava Kretková
Obálka: Kekai Kotaki
Počet stran: 336
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dědic klanu nabízí výlet do světa, který se stále mění

Hide picture