Menu
FANZINE.cz
Literatura

Dejte knihám zelenou! Nová akce na podporu knih a pro vášnivé čtenáře

Máte rádi čtení a knihy? Svou lásku můžete oslavit ve čtvrtek 23. dubna na Světový den knihy a autorských práv. Najděte si cestu ke svému knihkupci a jako dárek dostanete 15% slevu na váš nákup. V tento den zkrátka mají Knihy zelenou!

OBR: Plakát Knihy mají zelenou

V tento den červená neexistuje. Knihy mají zelenou! Zdroj: http://www.knihymajizelenou.cz/

V loňském roce proběhla velmi úspěšná akce Knihy bez DPH. Na ni letos naváže ve čtvrtek 23. dubna další program. Tentokrát je akce zaměřená nejen na podporu čtení, ale samotných knihkupců a knihkupectví. Projekt nazvaný Knihy mají zelenou pořádá Svaz českých knihkupců a nakladatelů pod záštitou MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR) a za spolupráce všech významných knižních prodejců.

Organizátoři akce i nadále vyzývají všechny knihkupce, nakladatele a autory, aby se do plánované akce zapojili. Na speciálních webových stránkách www.knihymajizelenou.cz je vyvěšena interaktivní mapa knihkupectví a pravidelně aktualizovaný seznam doprovodných akcí.

Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na 15 % slevu, ale i na čtení, autogramiády, besedy či workshopy se známými literárními tvůrci, které na akce vyšle nově vzniklá Asociace spisovatelů. Svou účast přislíbili např. Petra Hůlová, Tereza Brdečková, Jiří Dědeček, Miloš Kratochvíl, Jan Burian, Emil Hakl a mnoho dalších.

Světový den knihy a autorských práv

Duben 23. je symbolické datum pro literaturu. Tento den a konkrétně rok 1616 je spojen s úmrtím slavných spisovatelů, jako byl např. William Shakespeare či Miguel de Cervantes y Saavedra. Též je to datum narození a úmrtí dalších významných autorů: Vladimír Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.

OBR: LogoSvětová organizace UNESCO vyhlásila 23. duben Světovým dnem knihy a autorských práv. Cílem má být povzbudit a přivést hlavně mladé lidi ke knihám a pomoci jim objevit radost a požitek z četby. Navíc je tento den svátkem všech spisovatelů, kteří celá staletí obohacují svět svými příběhy.

Tento svátek se pravidelně slaví již od roku 1995. Účastní se ho více než 100 zemí světa na všech kontinentech. Nápad jej slavit vznikl ve španělské Katalánii, kde každý, kdo si 23. dubna koupí knihu, dostane růži.

Čtenáři si svátek knih zaslouží

Loňská akce Knihy bez DPH měla určitý politický podtext. Chtěla poukázat na příliš vysoké DPH, jež byla na knihy uvalena. Akce slavila úspěch, neboť daňová sazba byla snížena na 10 %.

Letos pořadatelé drží ruce pryč od politiky a zaměřují se výhradně na čtenáře se záměrem podpořit tradiční knihkupectví. V rámci kampaně vyhlásí svaz společně s Klubem mladých čtenářů Albatros a Knižním klubem Fragment celorepublikovou soutěž pro základní školy, jejímž tématem budou právě knihkupectví.

Výsledky soutěže na téma: Co se skrývá mezi knihami aneb Reportáž z našeho knihkupectví, budou vyhlášeny tentýž den – 23. 4.v 11:15 hodin, v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Na hosty bude čekat nejen čtení, ale i divadélko, které ztvární spisovatelé Daniela Krolupperová, Marka Míková a Vratislav Maňák.

„Číst je jako jíst, knihy jsou potrava pro ducha. Kupují se v konzumu zvaném knihkupectví,“ říká Jiří Dědeček, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Nenechte svou duši hladovět a zastavte se ve čtvrtek 23. dubna ve svém oblíbeném knihkupectví!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dejte knihám zelenou! Nová akce na podporu knih a pro vášnivé čtenáře

Hide picture