Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Desková hra Battlestar Galactica. Lidé vs. roboti? Jedna velká zdrhačka!

Redakce

Redakce

4. 8. 2010

Společenská hra inspirována seriálem. Zapomeňte na slepou Esmeraldu, Pabla, který pláče v hořící stáji či Chosého, který nepřijel. Čeká nás cesta zbytku lidstva pronásledovaný proradnými roboty k nové planetě. Bude nás hra bavit stejně, jako fanoušky bavil seriál?

Obal hry Zdroj: fantascienza.com

Čas 19:00, pátek 2. července, Praha

Do bytu se slézáme jako švábi na pivo, ale těšíme se. Jsme čtyři, čeká se na dva opozdilce, kteří si šli ještě koupit Energy drink. Bude ho potřeba. Battlestar Galactica (dále jen BSG) je hra na několik hodin, a přestože ji dobře znáte, nikdy se nedá výrazně uspíšit. Záleží sice na počtu hráčů, kterých může být až šest, ale i v nejnižším počtu tří osob zabere hraní minimálně dvě hodiny.

Postava a její cíle

Pedro a Venca dorazili. Rozkládáme hrací desku, na které je loď Galactica, přidáváme několik dalších žetonů (stíhače, civilní lodě atp.) a vybíráme si charaktery. Každá postava je originální, má své klady a zápory. Dělí se do několika skupin: politické, pojenské, piloti a opraváři. Dva hráči, jeden za politickou a druhý za vojenskou skupinu, dostanou speciální tituly – Prezident a Admirál – na něž se vážou i speciální schopnosti. Na štítku s charakterem je také počet karet z různých barevných sad, které si hráč smí lízat.

Jeden z možných admirálů zdroj: libermortis.co.uk

Vybral jsem si charakter Opraváře. Sice nejsem žádný prezident nebo admirál, ale jsem stejně důležitý jako kterýkoli z ostatních hráčů. Každý teď dostane svou loyalty kartu a nikomu ji neukáže. Ta mi určí, zda budu hrát za člověka či skrytého záškodníka Cylona. Dnes jsem to já. Musím tedy celou hru lhát a tajně škodit. Znamenitě.

Hráčovo kolo a krize

Hráčův tah se skládá z líznutí karet (ze štítku postavy), pohybu po hrací ploše (která je reprezentována kajutami lodí) a akce (ve speciálních kajutách nebo na kartách). Jakmile je akce dokončena, přichází krize. To je to, co vás bude na BSG bavit nejvíce. Právě v krizích se rozhodne, zda se loď dostane blíže svému cíli, nebo na ni budou útočit nepřátelští roboti, případně se sníží množství jednoho či více z životně důležitých zdrojů. Ty jsou celkem čtyři – jídlo, palivo, morálka a populace.

Hrací deska se neustále mění a doplňuje Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Krize může dopadnout úspěšně či fiaskem. Její výsledek záleží často (ale ne vždy) na všech hráčích. Na krizi jsou barevné značky, které značí, jaké sady barev pomohou krizi vyřešit. V praxi to znamená, že hráči zahazují karty z ruky textem dolů, aby nikdo nevěděl, kolik plusových či minusových hodnot kdo hodil. Když je toto hlasování u konce, sečtou a odečtou se čísla na kartách. Skrytí Cyloni právě zde mohou nejvíce škodit a hodit tajně proti.

V případě neúspěchu jsou hráči penalizováni, velmi často již zmíněným snížením zdrojů. Ačkoli mohou hráči čas od času zdroje navýšit, spíše rapidně klesají k nule, což vede lidstvo lidstvo do záhuby. Jakmile je tedy jeden ze zdrojů nula či méně, hra končí vítězně pro Cylony. Stejně na tom budete, pokud vám loď rozstřílejí (tzn. zasáhnou šest lokací na Galaktice) či se úspěšně nalodí skupina Cylonů a vy je nezastavíte včas.

Hráči se mohou plně vžít do svých pozic na lodi Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Čas 22:38, pátek 2. července, Praha

Jako Cylon většinou lehce pomáhám, abych předešel prozrazení. Moje chvíle však přichází, když jsou poškozeni všechny obranné stíhače bránící hlavní loď. Hráči, kteří mají za charaktery Piloty, teď nemohou použít letouny, protože ty jsou zničeni. Lžu, že nemám žádné pomocné karty a loď je popáté poškozena. Přichází moje kolo, odhalím svoji pravou podobu a poškodím loď pošesté. Galactica je zničena. H-o-h-o-h-o (zlověstný robotický smích).

Hra je o umění lhát a riskovat Foto: Roman Šeiner, Topzine.cz

Resumé

BSG se hraje parádně. Noví hráči se to důležité naučí během dvou her a všechny ty detaily okolo (kdo bude prezidentem, když je momentální popraven apod.) lze v krátkosti zjistit z pravidel. Hra sice obsahuje osmistěnnou kostku, ale díky mnoha kartám je šance na zlepšení hodu a nedochází tak k frustraci házejícího. Figurky charakterů jsou prakticky pouze fotky, což tolik nevadí. Větší škoda je afkt, že třeba civilní lodě reprezentují pouze žetony, což zamrzí.

BSG je pokaždé jiná a nikdy nevíte, co vás v ní potká. Variant je opravdu nepočítaně a přesně to hru odlišuje od šedého průměru. Skvělé dobrodružství tak rozehráváte znovu a znovu a znovu a…

Název hry: Battlestar Galactica
Typ hry: desková
Výrobce: Fantasy Flight Games
Cena: 899 Kč
Počet hráčů: 3-6
Hrací doba: delší, 2-5 hodin
Doporučený věk: 15+

Hodnocení: ****

Klady:
Hráč se vžije do své postavy
Řešení krizí
Velká variabilita a opětovná hratelnost
Spousta možností pro paranoidní představy
Zápory:
Složitá pravidla a spoustu nepřesností
Pouze anglicky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desková hra Battlestar Galactica. Lidé vs. roboti? Jedna velká zdrhačka!

Hide picture