Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Desková hra Harry Potter umožňuje studium Školy čar a kouzel v Bradavicích

Redakce

Redakce

16. 3. 2011

Kolem slavného jména smyšleného čarodějnického učně se již několik let dělá velký mediální humbuk, takže jen málokdo dnes nemá ani mlhavou představu, o koho se jedná. Vedle reklamních taháků a adaptací různého typu se nezapomnělo ani na deskové hry a tato recenze se zaměřuje právě na jednu z nich.

Hurá do studia kouzel, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Hra Harry Potter – Škola čar a kouzel v Bradavicích je tvořena pouze jedinou částí, respektive jediným druhem tvrdých kartónových karet. Kostek, figurek, ani jiných komponentů není k hraní potřeba. Snad aby hra nevypadala na první pohled tak chudě, obsahuje její balení kromě návodu i velký školní rozvrh hodin. Koneckonců, ke škole tato drobnůstka neodmyslitelně patří.

Kouzelnický rozvrh nelze přehlédnout

Pravidla charakterizuje především jednoduchost. Na první pohled lze vypozorovat značnou podobnost s pravidly pexesa, ačkoli se zdaleka nejedná o totéž. Hru tudíž brzy pochopí i předškoláci. Cílem je postupně vystudovat v některé z kolejí všechny z určených předmětů. Vyhrává ten, kdo to zvládne jako první. Podobně jako při pexesu se rozdají (uspořádaně nebo klidně i stylem hala-bala) karty neutrální stranou nahoru, a hráči je pak jeden po druhém otáčejí a hledají ty svoje. Když jsou úspěšní, berou si karty k sobě a mohou otáčet další. Když ne, vrátí kartu zpátky (opět neutrální stranou nahoru) a svůj tah předvede soupeř.

Skoro jako pexeso

Karty se dají rozdělit do dvou typů. Čtyři druhy různě barevných karet zastupují koleje a čtyři karty znázorňují obraceče času. Koleje i barvy jsou shodné s knižní předlohou, proto i zde najdeme Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel. Pro zasvěcené není jistě překvapením, že Nebelvír prezentují karty červené barvy, Havraspár modré, Mrzimor žlutohnědé a Zmijozel zelené. Každá z kolejí má 13 karet, přičemž všechny označují čísla od jedné do třinácti. Pod jedničkou se vždycky skrývá název a znak koleje, za kterou bude hráč studovat, a na všech koncových kartách se skví nápis Bradavice, taktéž včetně znaku. Karty od dvojky do dvanáctky už znázorňují různé předměty, např. bylinkářství, lektvary, kouzelné formule, obranu proti černé magii, a tak dále.

Všechny předměty, které je třeba vystudovat

Hráči si mohou sami zvolit, jakým stylem budou začínat. Zda si předem určí kolej, případně koleje, které budou v moři karet hledat a za něž budou hrát, nebo zda jim připadne zkrátka ta (karta s č. 1), na kterou jako první narazí. Pak už hra probíhá na stejném principu. Pokračuje se v číselné řadě až do třináctky a mezitím se občas využije nalezený obraceč času jakožto žolík.

Jakási omluvenka za zmeškání předmětu

Jak se dá soudit předem, hra více než na svůj smysl sází na atraktivitu předlohy. Z marketingového hlediska více útočí na fandy Harryho Pottera jako takového, proto je velice pravděpodobné, že více zaujme právě tyto zapálené znalce oboru, kteří nad leckterými nedostatky přimhouří oko. Ovšem může to být i naopak. Fanoušci mohou vzhledem ke svým znalostem problematiky od hry očekávat mnohem víc a tudíž mohou být nakonec zklamaní. Hra totiž příliš neoplývá ani nápaditostí ani propracovaností. Grafické motivy kartiček jsou na pohled sice docela pěkné, ovšem nijak originální, protože až na pozadí vyplňují karty obrázky a fotky rekvizit z filmu.

Karty začátků a konců

Avšak na druhou stranu není nezbytné pouze plivat jedy. Nenároční hráči, kteří mají rádi pexeso a chtějí si u hry spíše odpočinout, magického ducha Školy čar a kouzel jistě ocení. A nesmíme zapomenout ani dobrý vliv na prostorovou paměť, k jejímuž rozvoji hra bez nejmenších pochyb také přispívá.

Harry Potter – Škola čar a kouzel v Bradavicích je de facto jen jedna. Respektive nemá více obměn a aktualizací, maximálně ji lze pořídit v trochu rozdílných obalech, (jeden obal prezentuje například fotografie představitelky Hermiony Grangerové, jiný pro změnu kreslený Harry Potter). Na trhu najdeme i několik hlavolamů a skládaček, například Hnutí proti pánu zla nebo Černou magii a zdaleka se pořád nejedná o úplný výčet her. Na velice podobném principu existuje Potterovské Trixeso a téměř se zdá, jako by tyto dvě hry k sobě svým způsobem patřily. Mají podobný vzhled, motiv i pravidla, ovšem jedna bez druhé se bez problémů obejde. Záleží zde čistě na hráči, jestli se rozhodne pro fotografie konkrétních postav a nebo raději pro abstraktnější znázornění kouzelných předmětů.

Název hry: Harry Potter – Škola čar a kouzel v Bradavicích

Typ hry: Desková, Rodinná

Výrobce: BETEXA ZS, s.r.o.

Cena: cca. 300 Kč

Počet hráčů: 1 – 4

Hrací doba: cca. 20 – 40 min.

Doporučený věk 6 +

Hodnocení: *** (40 %)

Klady:

Jednoduchá pravidla

Rozvíjí prostorovou paměť

„Pohádková atmosféra“

Zápory:

Malá originalita

Jednotvárnost, nenápaditost

Značná omezenost scénářů vývoje

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desková hra Harry Potter umožňuje studium Školy čar a kouzel v Bradavicích

Hide picture