Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Desková hra Ubongo nabízí nefalšovanou honbu za diamanty

Petra Vlková

Petra Vlková

17. 8. 2011

Ubongo, podobně jako názvy ungala – bungala, zní tak specificky, že si jej nutně každý spojí s Afrikou. A ne mylně. Hra Ubongo skutečně hráče přenese do tajných koutů Afriky, kde na ně budou čekat hotové poklady a nedozírná zábava.

Obal hry Ubongo, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Když se řekne desková hra, mnoho lidí si představí jeden velký karton obdélníkového nebo čtvercového tvaru, a k tomu pár figurek a kostku. Ubongo sice také spadá do deskových her, a ani se nedá říci, že by tomuto zařazení odporovalo. I tu kostku a figurky nepostrádá, jen těch desek má trochu více. Jednu hlavní, skládací a výrazně podlouhlou, a mnoho menších, které ve hře představují zvláštní druhy hlavolamů. Lépe nazývat je kartami, aby se to nepletlo.

Pohled na otevřenou krabici hry Ubongo

Ač tato skladba působí zvláštně, má hra srozumitelná a snadno pochopitelná pravidla. Jinak si stačí představit legendární hru Tetris a člověk je hned v obraze. Tedy, ne že by šlo o věrnou kopii, ale hodně společných prvků hráče přímo trkne. Různě barevné dílky, ze kterých se při hře skládá výplň polí na kartách, se honosí totožnými a známými tetrisovými tvary. Vlastně i princip se do značné míry shoduje, částečky do sebe musí logicky a bez potíží zapadat. Rozdíl naopak spočívá v tom, že úspěšné kombinace nikam nemizí, naopak musí zaplnit celý prostor dané karty. Žádné volné pole se netoleruje.

Hra Ubongo připravená k honbě za diamanty

Pokud se hráči daný úkol podaří splnit v rámci časového limitu, který mu vyměří přesýpací hodiny, s dílky, které mu určí kostka, čeká ho nablýskaná odměna. Krásné malé barevné kamínky, čili drahokamy ala Ubongo. Vyhrává ten, kdo jich nasbírá nejvíce v rámci jedné z barev. Největší duhová kombinace sice vypadá hezky, ale na vítězství nestačí. A kdyže nastane závěrečné bodování? Tehdy, vyčerpají-li hráči daný počet karet, který se mění s počtem účastníků hry.

Vlevo jednodušší verze, vpravo složitější

Přes svůj chytrý nápad se deskovka v praxi nevyhne častému problému s nevyvážeností možností. Jinak řečeno, opět bude požitek z hraní pokulhávat, bude-li protihráčem dítě nebo naopak postarší člověk, úplný začátečník nebo někdo, kdo má výrazně nižší prostorovou představivost. Ta, spolu s logickým myšlením, hru skutečně výrazně ovlivňuje, jelikož stojí na jejím principu. Zmíněné schopnosti ovšem Ubongo zároveň trénuje, což mu přiznává nespornou výhodu.

Originální figurky na startu a zároveň celém hracím poli

Zabavení hráče, čili klíčový princip všech her, je v Ubongu řešen rafinovaným způsobem. Při skládání hlavolamů se zvláště vyřádí muži, u kterých se předpokládá lepší prostorová představivost a také zájem o podobné logické aktivity. Ženám dané nepředpoklady zase kompenzuje třpyt drahých kamínků, který nepřitahuje jen málokteré něžné pohlaví. Ať již se tedy hráč vrhne do souboje z jakýchkoli popudů, zápal hry jej brzy přepadne a jen tak už ho nepustí.

Na druhou stranu, nemá cenu si nalhávat, že bude deskovka navěky imunní vůči omrzení, ačkoli tuto hrozbu řeší například nikoli čtvercové, ale porůznu tvarované hrací plochy karet, a možnost volby mezi dvěmi obtížnostmi. Ubongo nemá moc vysoký podíl náhody a variantnost spočívá pouze ve zmíněných obtížnostech a tvarech polí či dílků. Jakmile hráč pochopí, o co ve hře jde, nic vyloženě nového ho do budoucna nepřekvapí. Nelze to však považovat za zásadní mínus, protože s tímto nešvarem se potýká drtivá většina deskových i karetních her na trhu.

Načatý úkol těžší verze s neúprosnými přesýpacími hodinami

V dobrém slova smyslu osvědčená společnost Albi, která hru vydává, však nenechává Ubongo jen tak lehce upadnout v nemilost. Pro větší výběr a případné osvěžení již známé klasiky nabízí hráčům hned několik dalších verzí. Jedna se ideálně vyjímá na cesty, druhá pro skromnou partičku ve dvou, v jiné, extrémní, naleznou jedinci nové a složitějších obrazce, a o něco dražší novinku představuje Ubongo 3D, které, jak název napovídá, obsahuje trojrozměrné skládací komponenty. Někdo by si možná řekl, nač tolik investice do jedné hry. Nicméně že se to vyplatí, potvrzuje dosavadní úspěšnost a mezi hráči zjevná oblíbenost deskovky. Ve Finsku byla v roce 2007 dokonce zvolena hrou roku a v roce 2005 oceněna na Vídeňské Spiele Akademie.

Diamanty jsou sice pěkné všechny, ale jen jedna barva rozhodne

Není se čemu divit. Netrpí výraznými vadami či chybami, díky časovým limitům má švih a spád, o vydařeném systému hraní a originálním nápadu už tu leccos padlo. Kverulant by mohl mít výhrady, že kamínky nejsou aspoň skleněné a figurky dřevěné, že tu zkrátka zase běží o kombinaci plastu a kartonu. Vyzdvihnout si ale zaslouží například zajímavý a netradiční tvar figurek, který svým způsobem asociuje africké domorodce. Ty lze mimo jiné naleznout na hlavní hrací desce, kde jsou vyobrazeni spíše symbolicky. O to pracněji působí vykreslené detaily tras, které připomínají náramky. Ubongo je skutečně promyšlené v mnoha úhlech pohledu. Lze tak soudit i z šikovně a přehledně členěného vnitřku krabice, kde má každý druh částí své místo.

Příjemná, osvěžující, přitom napínavá a chytlavá, to dohromady tvoří jen slabý výčet přívlastků, které se k deskové hře Ubongo hodí. Nedůvěra k africkému názvu není na místě, protože chce-li si hráč procvičit mozek a přitom se náramně bavit, volbou této deskovky rozhodně neprohloupí.

Název hry: Ubongo: honba za diamanty

Typ hry: Desková, rodinná, společenská
Výrobce: Albi
Doporučená cena: 790 Kč
Počet hráčů: 2 – 4
Hrací doba: cca. 20 – 30 min
Doporučený věk: 8 +

Hodnocení: **** (90 %)

Klady:
Jednoduchá a podrobná pravidla
Rychlost a spád hry
Procvičuje prostorovou představivost a logiku
Atraktivnost komponent
Zábavnost

Zápory:
Možnost obehraní
Nároky na obdobné schopnosti hráčů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Desková hra Ubongo nabízí nefalšovanou honbu za diamanty

Hide picture