Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Desková hra vtipně ukazuje, jak vypadá takový Rozvod nanečisto

Petra Vlková

Petra Vlková

23. 11. 2011

Ono se řekne: člověče, ožeň se. Ale co když to pak v manželství skřípe hůř než v rozklížené zpráchnivělé stoličce? To nezřídka přichází na řadu rozvod. Nic moc proces, na který jeho účastníci zpravidla nevzpomínají v dobrém. Kde si však lze rozvod naopak užít? V deskové hře!

Zabalený rozvod nanečisto, Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Jak naznačuje úvodní text, hry Člověče, ožeň se! a Rozvod nanečisto mají společného výrobce. Kreslíř a humorista Richard Pilgr to vzal pěkně po pořádku a po tréninku manželského soužití přichází s vypořádacími záležitostmi konečné fáze svazku. Aktuálnost tématu se nedá popřít. V dnešní době, kdy se skoro ve všem šidí na kvalitě, nevydrží dlouho nic, manželství nevyjímaje. A jelikož štěstí přeje připraveným, neuškodí malý exkurz do toho, oč při rozvodu běží.

Rozbalený Rozvod nanečisto

Hra pochopitelně není určena jen pro více či méně rozhádané sezdané. Rozvod nanečisto si klidně mohou zkusit i jedinci se svými druhy či družkami, přátelé nebo třeba již rozvedení manželé. Samozřejmě pokud mezi nimi přetrvaly relativně vlídné a nevyostřené vztahy.

V tom se hra od Člověče, ožeň se! neliší, stejně jako ani v minimálním a zároveň maximálním počtu hráčů: jeden muž a jedna žena. Na rozdíl od předešlé hry to nelze Rozvodu nanečisto vyčítat, protože i v reálu se to týká čistě dvou lidí. Taková tchýně nebo kamarádi jim do toho sice můžou kecat, ale kdyby za ně například podali k soudu návrh, jeho právní význam by byl nulový.

Jak jde o majetek, bývají boje kruté

Je pravda, že pro deskovku to pořád představuje omezený okruh hráčů, omezené příležitosti ke hraní, a tím pádem i menší mínus. Proč však neudělat z nouze ctnost? Koneckonců, hry pro páry zatím trh nepřesytily.

Více komponent k Rozvodu nanečisto netřeba

To, co soupeře během Rozvodu nanečisto čeká, je zakroucená, nijak složitá, avšak občas matoucí trasa. Start tentokrát určuje dva směry, každý zvlášť pro ženu a muže. Jasně vyznačený cíl chybí, chodí se zkrátka tak dlouho – a třeba pořád dokola – do té doby, než-li se vypořádá veškeré společné jmění manželů. Jako v životě si jdou jedinci každý svou cestou a sledují své zájmy, které mají převážně majetkový charakter. Občas se navzájem míjejí, nebo se jejich cesty zkříží, což opět doprovází tahanice o vlastnická práva.

Kreslíř si dal práci i s detaily hrací desky

Zmíněné vypořádávání, tedy hlavní princip hry, řeší Rozvod nanečisto pomocí karet a speciálních políček. Pole s písmenem K umožňují hráči vzít si z dobíracího balíčku kus majetku. Pak si mohou soupeři stoupnout na místo se slovním popisem úkolu, jenž se nachází přímo na hrací desce, nebo ještě na políčka s písmeny N, D a V. V posledním případě jde stručně řečeno o možnost náhodného vylosování jedné ze soupeřových nasbíraných karet, nutnost darovat některou ze svých a možnost vybrat si protihráčovu kartu dle vlastního uvážení.

Hrací deska v celé kráse. A hurá na Rozvod!

I políčka se slovním popisem se netýkají ničeho jiného než odevzdávání vlastnictví, a to pokaždé z jiného důvodu. Někdy se pod ním skrývá hrubost, agresivita a alkoholismus, jindy třeba používání dětí jako živého štítu či neplacení výživného. Pouze v jediném případě míří úkol přímo na hráče: přikazuje jim dát si páku.

O tahanice není při rozvodu nouze

Na karty neradno zapomenout, ty představují komponentu, bez které by to zkrátka nebylo ono. Obsahují onen tolikrát zmíněný majetek různé povahy a hodnoty. Hráči mají na vybranou, zda se budou ve finále řídit pouhým počtem získaných karet, anebo součtem jejich bodů. Nejméně cenné předměty mají šedivé orámování, následují barvy zelená a modrá. Nejdražší věci vlastní zlatý rámeček, přičemž speciální a vlastní barvu mají dluhy (černou), děti (červenou) a pocit morální výhry (fialovou). Dluhy jako jediná karta body ubírá, děti a morální pocit penězi ani body ocenit nelze.

Poněkud zvláštní druhy majetku

Konec hry nastává v případě, kdy si manželé mezi sebou konečně rozdělí všechno z dosud společného vlastnictví. Také však může nastat varianta, že se spolu usmíří. Proč ne. Záleží na samotných hráčích, co si sami zvolí.

Ono se dá leccos prominout, ale jak se někomu z nás šáhne na majetek...

Ženy zcela jistě potěší výhoda přidělení dvou karet na počátku hry. Jedná se o dům a děti. Drahé polovičky se naopak kvůli tomu mohou do určité míry rozčílit a těžko říci, jak vážně má dané vztekání žena chápat. Umocnit jej může kresba chlapíka s holým zadkem, jež se nachází poblíž mužské trasy. Má-li však člověk smysl pro humor, namísto uražení se tomu zasměje.

Celkem klasické druhy majetku

O principu a systému hry už bylo napsáno dost, nastal čas na zhodnocení kladů a záporů. Výše uvedenému lze jednoznačně přiřadit plus. Přes známý prvek karet a polí s písmenem K je vše opět řešeno originálním a zajímavým způsobem, přičemž riziko obehraní není rapidně vyšší než u jiných her. Kvalitu zpracování taktéž nelze tvůrcům vytýkat, obsah i vydařená grafika hlavních částí stoprocentně upoutají pozornost. Již při pouhém prohlížení často vyvolají na tváři úsměv a při následném handrkování jejich zábavní potenciál ještě vzroste. O zaujetí a zábavu jde v hrách přece především a s tím Rozvod nanečisto rozhodně nemá problém.

Muž začíná doslova s holým zadkem

Potíže může teoreticky představovat určitá kontroverznost tematiky. Postavení smyslu hry na nepříjemné záležitosti se dá přirovnat k zabruslení na tenký led. Při pořízení deskovky jako dárku, ať již pro vlastního partnera nebo pro přátele, jedinec trochu riskuje, že to dotyčný špatně pochopí. Hra si rozhodně neklade za cíl někoho inspirovat, ba naopak, ovšem raději pozor na to, aby nebyli potencionální soupeři při prvním seznámení s deskovkou v nevhodném rozpoložení.

Tak o co bude bitva tentokrát?

Říká se, že kdo se bojí, nesmí do lesa. V tomto případě platí, že kdo se nezalekne, ten se dobře pobaví u velice nevšední deskové hry.

Název hry: Rozvod nanečisto
Typ hry: Desková, společenská, pro páry
Výrobce: Richard Pilgr
Doporučená cena: 260 Kč
Počet hráčů: 2
Hrací doba: 15–90 min
Doporučený věk: 18+

Hodnocení: **** (80 %)

Klady:
Jednoduchost pravidel
Humorný vzhled i podání od známého českého kreslíře
Nepředvídatelnost
Originální tematika

Zápory:
Lehká kontroverznost
Karet by mohlo být víc

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Desková hra vtipně ukazuje, jak vypadá takový Rozvod nanečisto

Hide picture