Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Desková hra Z pohádky do pohádky je možná splácanina, ale ne špatná

Petra Vlková

Petra Vlková

28. 7. 2011

Každou chvíli se někdo pokouší různým uměleckým způsobem skloubit dvě a více pohádek nebo jejich prvků. Vznikají tak i různé filmy, seriály či knihy. Jak si však stojí desková hra, která přišla s nápadem jako jedna z prvních? To jest hlavní téma tohoto článku.

Původní obal hry Z pohádky do Pohádky, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Ve hře Z pohádky do pohádky lze nalézt skoro všechny klasické pohádkové bytosti a postavy, které hráče v souvislosti s žánrem napadnou. Na samém začátku a konci se musí potýkat s drakem, který přirozeně nepředstavuje kladnou postavu, a tudíž ani pozitivní políčko. Dobře nepořídí ani s čerty, obrem, hadem a všemožnými dalšími tvory, kteří mají černou barvu. Naproti tomu u čarodějnice a čaroděje se mu zpravidla nabízejí dvě různé cesty, při nichž ho dál provází hlavně náhoda. A pak jsou tu i samozřejmě čistě kladná políčka, která mu výpravu značně ulehčují. Skoro vždy mezi ně lze řadit tvory bílého zabarvení, princezniny zlaté vlasy či divotvorný meč.

Hrací deska naležato, ale v celé kráse

Tento výcuc již zřejmě leccos napoví, ale za vyčerpávající popis hry se ještě považovat nedá. Na druhou stranu, asi jen málokoho by bavilo číst dopodrobna vylíčená pravidla. Snad vyjma fandů a pamětníků hry, jež ji podobně jako já hrávali v dětství, ale už stačili většinu z významů polí zapomenout. Všeobecně však platí, že některá pole posílají hráče na jiná místa ve hře, ať už dopředu či zpět, další políčka zase jedince dokážou zdržet. Jedná se opět o klasické čekání na šestku či jiná čísla při hodu kostkou. Naštěstí dnes není díky několika sdílným lidem problém sehnat přesné instrukce na internetu.

Hrací deska z jiného úhlu

Cílem hry je ukořistit jako první zlatý poklad umístěný úplně nahoře ve věži. Cest k němu vede hned několik, kratších i delších. Pokaždé se na nich nachází několik pomocníků nebo naopak nástrah, které vedou třeba přímo do pekla. I z něho se dá ale pomalu dostat, takže žádný hráč není nikdy úplně odepsaný, a naopak ani ostatní jedinci nemají do poslední chvíle, jak se říká, vyhráno.

Detailnější záběr na vrchní díl desky

Ve starším vydání Z pohádky do pohádky se postupuje za pokladem s klasickými figurkami různých barev. V novějším, které dnes mohou hráči zakoupit v běžných obchodech, už figurky nahradily dvojrozměrné, do stojánků zasazené grafické postavičky dalších různých smyšlených bytůstek. Snad aby to bylo ještě pohádkovější. Pro poklad již si tedy nejde hráč jako takový, ale například princezna, vodník nebo čaroděj.

Bližší záběr na draky, princeznu a vodníka

Vyjma tohoto hlavního rozdílu, se dá říci, že komponenty i jejich materiál jsou od samého počátku více méně standardní. Rozkládací a na výšku směřující hrací desku tvoří karton a k samotné hře postačí už jen obyčejná kostka a figurky, ačkoli vyobrazené a k pohybu určené postavičky působí lákavěji.

Zhruba uprostřed desky (deska je zde opravdu to nejdůležitější)

Samozřejmě, že ani v tomto případě, jak ostatně vyznívá již z předešlého textu, nebyla hra ušetřena grafických změn, především obal. Ono to asi dnes ani jinak nejde. Nicméně vzhled hracího pole zůstal skoro věrný své původní podobě. Ten spletenec všech možných a různobarevných cest zkrátka nadále imponuje.

Jedna rozehraná pohádka

Vlastně kdo ví, jestli je to tím extra pohádkovým motivem a jeho atmosférou, nebo šikovně vymyšleným uzlíkem cest a tras, které hře zajišťují mnoho variací jejího průběhu a tudíž i nízkou pravděpodobnost brzkého omrzení. I vzhledem k ozvám a nostalgickým příspěvkům na internetu není divu, že se hra dodnes prodává. Svůj podíl na tom má známá společnost Dino, která i této hře vdechla nový život poté, co zkrachoval její původce.

Zlato samozřejmě až na prvním místě

Nejen o člověku se dá říci, že není na světě ten, který by se zalíbil všem. I desková hra Z pohádky do pohádky neudělá nejspíše radost každému. Někdo možná smýšlí tak, že co vypadá pohádkově, je automaticky pro malé děti a dospělého nedokáže zabavit. Jiného může odradit stáří hry a dalšího třeba systém hry jako takový. Ale jistě i nejeden dospělý v této deskovce, ač primárně vhodné pro děti, najde zalíbení, nebo alespoň chuť si jí jednou zahrát.

Název hry: Z pohádky do pohádky
Typ hry: Desková, Rodinná
Výrobce: Dino
Doporučená cena: 210 – 350  Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: 15 – 40 min
Doporučený věk: 6 +

Hodnocení: *** (70 %)

Klady:
Libá pohádková tématika
Velká variabilita průběhu hry
Jednoduchá pravidla
Zápory:
Pro někoho příliš dětinský charakter hry

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Desková hra Z pohádky do pohádky je možná splácanina, ale ne špatná

Hide picture